توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ارتقا سطح درمان بیماریهای قلبی منجر به کاهش پیوند قلب در فارس شد/ 30 درصد میانسالهای استان در معرض بیماری های قلبی
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۹
مدیر گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: ارتقا سطح کیفی درمان بیماری های قلبی موجب کاهش پیوند قلب در استان فارس شده است.

به گزارش عرش نیوز؛دکتر محمد علی بابایی اظهار داشت: طی یک سال گذشته پیوند قلب در استان فارس آمار قابل توجهی نداشته است، چنانچه در این مدت تنها سه پیوند قلب انجام گرفته که نمایانگر افول پیوند قلب در استان نسبت به گذشته است.

وی ادامه داد: متخصصان قلب استان در تلاش هستند که با درمان های مدون وضعیت بیماران قلبی را به شکلی حفظ کنند که به پیوند قلب نیاز نباشد.

مدیر گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه می توان گفت ارتقا سطح درمان توانسته پیوند قلب را کاهش دهد، گفت: در حال حاضر استفاده از شیوه های مدرن درمان برای بهتر کردن زندگی افراد مبتلا به بیماری پیشرفته قلبی، رواج یافته است.

بابایی بیان کرد: در حالی که در استان فارس بنابر دلایل مختلف ماهیانه بین 10 تا 20 مرگ مغزی مشاهده می شود که از اعضای آنها در پیوندهایی مانند کلیه، کبد، قرنیه و لوزالمعده استفاده می شود، کاهش انگیزه متخصصان برای پیوند قلب، از تعداد این امر به شکل قابل ملاحظه ای کاسته است.

30 درصد افراد میانسال فارس در معرض بیماری های قلبی هستند

وی اذعان داشت: در شرایط فعلی که افراد از سن 30 تا 65 سال در معرض خطر بیماری های قلبی هستند، پتانسیل بیماری های قلبی در فارس به حدی است که حدود 30 درصد از افراد میانسال استان در با خطر ابتلا به بیماری های قلبی تهدید می شوند.

مدیر گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: شیوع عوامل خطر از جمله  فشار خون بالا، قند خون و کلسترول بالا، کم تحرکی و زندگی پر استرس، که در راس همه آن ها چاقی قرار دارد، باعث تهدید این جمعیت 30 درصدی شده است.

از هر سه کودک در فارس یک نفر به اضافه وزن مبتلاست

بابایی با اشاره به اینکه عمده بیماری های قلبی در کودکان منشا مادرزادی دارد، گفت: متاسفانه الگوهای نامناسب تغذیه ای کودکان و نوجوانان آن را در سنین جوانی و میانسالی در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد.

وی با بیان اینکه وضع چاقی کودکان در فارس نگران کننده است، گفت: والدین توجهی به فرهنگ صحیح تغذیه کودکان خود ندارند و برای اینکه فرزندان خود را از کمبود مواد غذایی مختلف برهانند، آن ها را به سمت پرخوری و چاقی سوق می دهند.

مدیر گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه یک سوم کودکان فارس به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستند، ادامه داد: بین 10 تا 20 درصد کودکان فارس چاق هستند و از هر سه کودک در استان یک نفر به اضافه وزن مبتلاست.

منبع:مهر

کد مطلب: 334613