توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نخستین همایش منطقه‌ای بحران آب در همدان برگزار می‎شود
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۲
دبیر علمی همایش منطقه‌ای بحران آب همدان از برگزاری همایش منطقه‎ای بحران آب در همدان خبر داد و گفت: این همایش در مورخ ۲۶ آذرماه برگزار می‌شود.
به گزارش عرش نیوز، رضا بهرام لو بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود بحران آب در کشور و استان همدان اظهار داشت: در این راستا نخستین همایش منطقه‌ای بحران آب و بهره‎وری، چالش‎ها و راهکارها ۲۶ آذرماه در همدان برگزار می‏‌شود.

وی با بیان اینکه بحران آب به یک معضل جهانی تبدیل شده است، افزود: بحران آب در جهان به مرحله‎ای رسیده که مجامع علمی و رسمی از جنگ آب در آینده خبر داده‌اند.براساس پیش‌بینی‌ها سال ۲۰۲۵ برخی نقاط جهان از جمله ایران با بحران فیزیکی آب روبه‎رو می‎شوند که نیاز است کارهای اساسی برای جلوگیری از بحران آب صورت گیرد.

بهرام لو با اشاره به اینکه در سطح جهان ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی، ۲۰ درصد در بخش صنعتی و ۱۰ درص در حوزه شرب مصرف می‎شود، تصریح کرد: اما در ایران ۹۳ درصد آب در بخش کشاورزی، پنج درصد در حوزه شرب و مابقی در بخش صنعتی مصرف می‌شود.

دبیر علمی همایش منطقه‌ای بحران آب همدان با بیان اینکه نمی‌توان کشاورزی را کنار گذاشت، گفت: امنیت غذایی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اشغالزایی به کشاورزی وابسته است و براساس پیش‌بینی‌ها نیاز جهان به مواد غذایی در ۳۰ سال آینده دو برابر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد صرفه‎جویی در بخش کشاورزی سبب تامین آب شرب شهر همدان می‎شود، تصریح کرد: باید به دنبال افزایش بهره‎وری و صرفه‎جویی در مصرف آب با اقدامات فرهنگی باشیم.

دبیر علمی همایش منطقه‌ای بحران آب همدان عنوان کرد: ۸۵ درصد آب استان از طریق منابع آب زیرزمینی و مابقی از طریق منابع سطحی تأمین می‎شود که این رقم در دنیا ۷۰ درصد منابع زیرزمینی و ۳۰ درصد سطحی است.

وی با اشاره به اینکه سالانه یک متر با افت منابع آب زیرزمینی در کشور روبه‎رو هستیم، بیان کرد: ۷ دشت اصلی در استان همدان داریم که مهمترین با دشت کبودراهنگ بوده و بیش از یک متر کاهش سطح آب‌های زیر زمینی داشته است.

بهرام لو تصریح کرد: در همایش تنها نباید به سخنرانی اکتفا کرد بلکه باید از طریق فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب وارد شد که این امر تاثیر بسیر خوبی دارد.

منیع: تسنیم
کد مطلب: 339212