توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز:
همایش تجلیل از صادر‌کنندگان برتر در البرز برگزار می‌شود
دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۲
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان البرز گفت: همایش تجلیل از صادر‌کنندگان برتر با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در البرز برگزار می‌شود.
به گزارش عرش نیوز؛ایرج موفق در جمع خبرنگاران که پیش از ظهر امروز در محل اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت البرز برگزار شد، با اشاره به اینکه زیرساخت‌های لازم و مورد نیاز در حوزه‌های مختلف در استان تازه تاسیس تامین نشده است، اظهار داشت:  تامین زمینه و زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از ضرورت‌های استان محسوب می‌شود.

وی  با بیان اینکه در حال حاضر اراب‌رجوعان خاصی حوزه صنعت و معادن به سازمان مراجعه می‌کنند، افزود: باید سایر مردم جامعه نیز در جریان خدمات و امکانات ارائه شده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار بگیرند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به اینکه صدور مجوز احداث واحدهای تولیدی و صنعتی در بخش صنعت این سازمان صورت می‌گیرد، بیان کرد: متقاضیان سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توانند با مراجعه به سایت بهینه‌یاب تقاضای خود را مبنی بر ایجاد واحد تولیدی ارائه دهد.

موفق با بیان اینکه برای گرفتن پروانه بهره‌برداری طی کردن مراحلی نظیر تامین امکانت، زمینه موارد زیرساختی و زیربنایی ضروری است، خاطرنشان کرد: بعد از گذراندن این مراحل و نصب ماشین‌آلات مورد نیاز مجوز پروانه بهره‌برداری صادر می‌شود.

وی با تاکید براینکه برای واحدهایی که بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارند تسهیلات ریالی فراهم کرده‌ایم، بیان کرد: تسهیلات سرمایه در گردش از دیگر مواردی است که برای خرید تجهیزات و مواد اولیه به این واحدها ارائه می‌شود.

وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام گرفته در بخش صنعت اظهار داشت: صدور پروانه بهره برداری برای تولید نرم‌افزار، اصلاح جواز تاسیس، راهنمایی واحد‌های صنعتی جهت اخذ تهسیلات، صدور مجوز معافیت برای واردات ماشین الات مورد نیاز و مواد اولیه که در داخل تولید نمی‌شود، صدور گواهی تحقیق و توسعه و تاسیس مراکز پژوهشی صنعت و معدن از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته حوزه صنعت است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به برنامه‌های در دستور کار و اقدامات انجام شده بخش معدن، بیان کرد: صدور پروانه اکتشافات از اهم این اقدامات برای متقاضیان است.

موفق با تاکید براینکه افرادی که به دنبال پتانسیل‌یابی معادن استان هستند برای دریافت پروانه اکتشافات به این اداره مراجعه کنند، تصریح کرد: بعد از دریافت پروانه اکتشاف در صورتی که مناظق کشف شده جزء مناطق آزاد باشد به مدت 3 تا 25 سال آن منطقه در اختیار فرد متقاضی سپرده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از معادن از طریق مزایده واگذار می‌شوند، گفت: تازه‌ترین مزایده برخی معادن استان از روز شنبه 13 دی ماه سال جاری به مدت 10 از طریق آگهی روزنامه‌های سراسری اطلاع رسانی شده است.

وی با بیان اینکه صدور مجوز فروشگاه های بزرگ و زنجیره‌ای وپروانه کسب ایثارگری از جمله مواردی است که توسط بخش بازرگانی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: پخش کالاهای استان، صدور پروانه تاسیس کارگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز فرش دست‌باف، صدور و تهیه کارت بازرگانی از وظایف بخش بازرگانی به شمار می‌آید.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با تاکید براینکه رتبه استان البرز در وزارت صنعت و معدن با ارتقاء یک پله‌ای از جایگاه سوم به رتبه دوم رسیده است، بیان کرد:ایجاد معاون جدی برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری یکی از دلایلی است که سبب شد این ارتقا رتبه انجام شود.

موفق با اشاره به اینکه ادارت شهرستان‌های فردیس و اشتهارد به چارت اداری این سازمان اضافه شده‌اند، خاطرنشان کرد: راه‌انداری واحد HSE 2 از دیرگ اقدامات صورت گرفته است.

وی ضمن بیان اینکه روند خدمات رسانی به مردم در اداره ‌کل صنعت، معدن و تجارت البرز همچنین سایر ادارات تحت پوشش این سازمان تسریع یافته است، افزود:  تشکیل واحد آمار و یکپارچه‌سازی اطلاعات یکی از مهم‌ترین اقدامات ما محسوب می‌شود.

ایجاد 50 هزار فرصت شغلی در البرز

وی با اشاره طرح ایجاد 50 هزار فرصت شغلی در استان البرز خاطرنشان کرد: بسترهای لازم برای ایجاد این طرح در صورت تامین اعتبارات مورد  نیاز برای توسعه و تکمیل واحدهای تولیدی و صنعتی بالای 40 درصد پیشرفت فیزیکی در مدت زمان 3 سال صورت می گیرد..

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز طرح آمایش صنعت، معدن و تجارت را از پروژه‌های مورد نیاز استان برشمرد و گفت: هدایت سرمایه‌گذاران و افزایش سرمایه‌گذاری در استان مستلزم به روز روسانی اطلاعات واحدهای تولیدی و صنعتی است.

موفق با تاکید براینکه باید اولویت‌ها و نیاز استان مورد بررسی قرار گیرد، اظهار داشت: با ارائه نیازمندی‌های استان اولویت‌ةای سرمایه‌گذاری نیز مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه در نظر داریم در ارتباط با مشاغل مورد نیاز واحدهای صنعتی و رفع بروز عارضه احتمالی در بخش صنایع و واحدهای تولیدی با جدیت بیشتری فعالیت کنیم، تصرح کرد: عقد تفاهم‌نامه با آموزش فنی و حرفه‌ای استان همچنین پژوهشگاه مواد و انرژی به سبب تسریع و تسهیل بخشیدن این امر است.

توسعه شهرک‌های صنعتی نظرآباد و اشتهارد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به اینکه توسعه شهرک‌های صنعتی نظرآباد، کوثر و اشتهارد در حال پیگیری و انجام است، خاطرنشان کرد: احداث شهرک صنعتی اشتهارد 2، ساوجبلاغ 2 و نجم‌آباد در دستور کار قرار دارد.

موفق با اشاره به لزوم تجمیع واحد‌های صنفی و خدمات فنی مهندسی اظهار داشت: برای کاهش ترافیک شهری و آلودگی هوا باید شهر صنعتی صنفی در البرز ایجاد شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با تاکید براینکه تاسیس این شهرک صنعتی صنفی به 20 هتکار زمین نیاز دارد، بیان کرد: تحقق این امر سبب می‌شود با خروج صنوف مختلف به خارج شهر آلودگی صوتی، ترافیک و آلودگی هوا کاهش چشمگیری پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد دانشگاه علمی_ کاربردی برای صنوف به منظور افزایش سطح علمی، آگاهی و اطلاعات این بخش از دیگر برنامه‌های در دستور سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز است.

تبدیل شهرک صنعتی دارویی به منطقه ویژه اقتصادی

وی با تاکید براین که در نظر داریم شهرک صنعتی صنابع دارویی برکت را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل کنیم، گفت: استان البرز در حال حاضر در رتبه 2 صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور قرار دادر که اخذ مصوب ایجاد منطقه ویژه‌ اقتصادی؛ قطب صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور می‌شود.

موفق با بیان اینکه تا کنون 24 مورد سرمایه‌گذاری خارجی در استان صورت گرفته است، اظهار داشت: با کشورهای آلمان و ایتالیا مذاکرات خوبی در راستای سرمایه‌گذاری در البرز داشتیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به اینکه در سال جاری در بخش بهره‌برداری صنعتی  میزان سرمایه گذاری 525 میلیارد تومان بوده است، خاطرنشان کرد: این آمار سرمایه‌گذاری در این بخش با رشد 162 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته سبب اشتغال زایی برای 3 هزار و 30 نفر شده است.

البرز با محدویت شهرک‌های صنعتی رو‌به رو است

وی با تاکید بر اینکه البرز با محدودیت شهرک‌های صنعتی رو به رو است، خاطرنشان کرد: کمبود آب در استان سبب شده بسیاری از صنایع در استان استقرار پیدا نکنند و به همین دلیل به دنبال صنایع سبز، هایتک و کم‌آب بر هستیم.

موفق ضمن بیان اینکه در سال جاری 30 مجوز توسعه سرمایه گذاری جدید صادر شده است، گفت: مجوز توسعه برای واحدهای صنعتی که با ظرفیت کامل فعالیت دارند ارائه می شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به اینکه در سال 93 تا کنون 22 مورد پروانه اکتشاف برای شناسایی مواد  جدید در البرز صادر شده است، بیان کرد: این میزان صدور سبب استفاده از مواد جدید در چرخه تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه دریک سال گذشته 68 درصد میزان سرمایه‌گذاری شناسایی مواد معدنی نسبت به مدت مشابه افزایش داشته، خاطر نشان کرد: این آمار از سال 91 و 92 تنها 32 درصد بو.ده است.

موفق با اشاره به اینکه هزار و 564 کارت بازرگانی جدید در البرز صارد شده است، اظهار داشت: در حال حاضر 2 هزار و 150 کارت بازرگانی فعال در استان وجود دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با بیان اینکه در 21 دیماه سال جاری همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر در البرز برگزار می‌شود، افزود: این همایش باحضور افخمی معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین مسئولان ارشد استانی به منظور تجلیل از صاردکنندگان نمونه برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: شرکت در نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی وصادراتی عراق و اعزام هیئت‌های تجاری به کشورازبکستان از دیگر برنامه های در دستور کار اداره کل صنعت، معدن و تجارت است.

49 میلیون دلار صادرات البرز به خارج از کشور

موفق با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات به دست آمده از سایت گمرک پیام در یکساله گذشته 49 میلیون دلار میزان صادرات البرز به سایر کشور‌های جهان بوده است، گفت:این مبلغ در بخش واردات استان به 290 میلیون دلار می‌رسد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با بیان اینکه در یک سال جاری 6 هزار و 491 کارت قالی‌بافی تمدید شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری 20 دوره آموزشی رایگان با استفاده از اعتبارات ملی و از طریق مرکز ملی فرش ایران انجام گرفته است.

وی با اشاره به میزان تامین و توزیع کلاهای مورد نیاز در استان، گفت: 236 تن گوشت قرمز منجمد،418 تن مرغ، 855 تن برنج وارداتی، 750 تن شکر و 45 تن روعن از جمله مهم‌ترین اقلامی است که در استان تامین و توزیع شده است.

5 میلیارد و 700 میلیون تومان یارانه شیر برای واحدهای تولیدی البرز

موفق با بیان اینکه 420 هزار سبد کالا در استان توزیع شده است، خاطرنشان کرد: 5 میلیارد و 700 میلیون تومان یارانه شیر برای واحدهای تولیدی از اعتبارات ملی اخذ شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با تاکید براینکه از ابتدای سال جاری مسئولیت بررسی تنظیم بازار به جهاد کشاورزی واگذار شده است، گفت: 7 هزار و 192 شکایت از ابتدای سال ثبت شده است.

وی با بیان اینکه از 3 هزار و 116 واحد متخلف  232 مورد مورد بررسی و پیگیر قرار گرفته است، اظهار داشت: 3 هزار و 844 واحد دیگر غیر متخلف تشخیص داده شده است.

موفق با بیان اینکه استان البرز آخرین رتبه کشور در بحث شهرک‌های صنعتی دولتی را به خود اختصاص داده است، گفت:صدور مجوز برای احداث شهرک‌های صنعتی خصوصی تنها به منظور سامان دهی صنایع پراکنده و تجمیع آن‌ها است.

وی در پاسخ به براینکه "نقش بازرسی سازمان در برخورد با متخلفین بسیار کمرنگ است در این‌باره چه اقداماتی انجام داده‌اید؟" گفت: علی‌رغم فعالیت خوب اداره‌کل تعزیرات البرز و هماهنگی همه جانبه سازمان صنعت و معدن استان با این ارگان وجود واحدهای بیشمار و کمبود بازرسان سبب شده برخورد با این تخلفات به صورت دوره ای صورت گیرد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به استفاده از بازرسین افتخاری خاطرنشان کرد: در سال جاری هزار و 965 گزارش توسط بازرسین افتخاری ارائه شده است.

وی با بیان اینکه انتخاب کارآفرینان برتر بر اساس اطلاعات ارسالی آن‌ها است؛ گفت: اشخاصی که در این رقابت شرکت نمی‌کنند و هیچ‌گونه اطلاعاتی از واحد تولیدی خود در اختیار ما قرار نمی‌دهند در بررسی برای انتخاب کارآفرین برتر لحاظ نمی‌شوند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 351515