توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان:
۳۰ مهدکودک غیرمجاز در زنجان مشغول فعالیت است
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۳
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان ۱۱۵ مهدکودک در استان زنجان فعال است٬ گفت: از این تعداد ۸۵ مهدکودک به صورت مجاز فعالیت می‌کنند و ۳۰ مهدکودک که به صورت غیرمجاز فعالیت داشتند, شناسایی شده است.
به گزارش عرش نیوز، فرزانه عطایی امروز در سومین جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی اظهار داشت: تمامی مراکزی که تحت عناوین مختلف از جمله مهد قرآنی، مهد مساجد و غیره بدون مجوز اداره کل بهزیستی استان زنجان اقدام به فعالیت و نگهداری کودکان می‌کنند از نظر بهزیستی غیرقانونی هستند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که کودکان سرمایه‌های انسانی کشور هستند، توجه به رشد جسمانی و روانی آنها از سوی خانواده‌ها و مراکزی که مراقبت کودکان را بر عهده دارند امری بدیهی است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان ابراز کرد: اداره کل بهزیستی استان زنجان در راستای انجام مسئولیت نظارت و ارتقا و بهبود وضعیت مهد کودک‌ها اقداماتی نظیر نظارت مستمر بر مهدهای کودک، ارزشیابی و درجه بندی مهدهای کودک، گزینش صاحبان امتیاز مهدهای کودک در زمان دریافت پروانه فعالیت، الزام مدیران و مربیان به منظور گذراندن دوره‌های آموزشی و تعیین محتوای آموزشی و الزام مهدهای کودک به استفاده از این منابع آموزشی کرده است.

وی ابراز کرد: در راستای نظارت بر عملکرد و کیفیت خدمات رسانی، برنامه ارزشیابی و درجه بندی مهدهای کودک ۳ سال یکبار به صورت سراسری در کشور اجرا می‌شود که در آن وضعیت مهدهای کودک از نظر تجهیزات، بهداشت و ایمنی، قوانین و مقررات نیروی انسانی و آموزشی مورد سنجش و ارزیابی از سوی کارشناسان این سازمان قرار می‌گیرند.

عطایی در مورد نتایج به عمل آمده از بازدیدهای یاد شده این سازمان گفت: نتایج بازدیدها سبب دسته‌بندی مهدهای کودک شهری به ۳ ستاره، ۲ ستاره و یک ستاره و یک ستاره مشروط شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۵ مهد کودک در استان زنجان فعال است٬ اظهار داشت: براساس آخرین درجه بندی که در سال ۹۳-۹۲ انجام شده از ۱۱۵ مهد کودک ۶ مهدکودک ۳ ستاره، ۶ مهد کودک ۲ ستاره، ۴۰ مهد کودک یک ستاره و ۳۳ مهد کودک یک ستاره مشروط به صورت مجاز در استان زنجان فعالیت دارد.

وی افزود: از ۱۱۵ مهد کودک ۳۰ مهد کودک که به صورت غیر مجاز فعالیت می‌کردند شناسایی شده است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه بسیاری از مهدهای کودک در سطح استان استیجاری هستند و اغلب برای یافتن فضای مناسب مهدهای کودک دچار مشکلات بسیاری می‌شوند، تصریح کرد: مسئله یاد شده سبب بالا رفتن اجاره بهای ساختمان‌هایی شده که تا حدودی مناسب راه‌اندازی مهد کودک هستند اما با این وجود بسیاری از صاحبان ساختمان‌ها از اجاره دادن ملک خود به مهدهای کودک خودداری می‌کنند.

وی در مورد مشکلات پیش‌روی اداره کل بهزیستی استان زنجان اظهار داشت: عدم وجود ساختمان مناسب در روستاها برای اختصاص آنها به مهد کودک از جمله مشکلات مهم بهزیستی استان زنجان است به طوری که امکان یافتن ساختمانی که دارای استحکام کافی بوده و مناسب مهد کودک باشد عملا در روستاها غیرممکن است.

عطایی افزود: مستندات قانونی موجود، عدم وجود نیروهای متخصص در مهدهای کودک فاقد مجوز، نبود متولی خاص صدور مجوز و نظارت بر عملکرد آنها، عدم تامین نیازهای آموزشی کودکان به دلیل فقدان برنامه‌ریز منابع آموزشی، عدم پوشش بیمه حوادث، عدم تامین نیازهای روحی و روانی کودکان به دلیل نبود نیروهای با سابقه کاری مرتبط با حوزه کودکان از جمله دلایل سازمان بهزیستی برای تعطیلی مهد کودک‌های بدون مجوز از بهزیستی است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 339196