استاندار همدان:
صادرات مهمترین اقدام استان باشد
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۵
استاندار همدان گفت: در استان کار مهمتری از افزایش صادرات نداریم و نباید مسئولان مرتبط در این زمینه کوتاهی کنند.

به گزارش عرش نیوز، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان در ادامه سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و همسو با بخش اقتصادی سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه که طی ماده 75 و با تقدیم لایحه مربوطه در سال 90 به تصویب رسید.

این شورا قرار است کار خود در استان همدان آغاز کرده و ماهانه با برگزاری جلسات راه توسعه را در استان‌ها هموار کند.

امروز جلسه هماهنگی برگزاری این شورا در همدان برگزار شد و محمدناصر نیکبخت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان با بیان اینکه این شورا به ظاهر نمادین است، گفت: این شورا دارای عملکردی اجرایی، عملیاتی و کاربردی است.

وی با بیان اینکه از بازوهای اجرایی شورای مرکزی نیز می‌توان در شورای استان بهره گرفت، افزود: اینکه چه تعداد از اعضای شورا بخش خصوصی باشد، منعی ندارد و حتی می‌تواند در نتیجه‌گیری مصوبات نیز در مواقعی اثرگذار باشد.

استاندار همدان بر ضرورت تشکیل سه کمیسیون در زیرمجموعه این شورا خبر داد و گفت: کمیسیون صنعت و معدن، کمیسیون کشاورزی و کمیسیون خدمات، گردشگری و بازرگانی از جمله این کمیسیون‌هاست.

وی با تأکید بر اینکه کمیسیون‌ها در راستای رفع موانع و روان‌سازی امور باشد، بیان داشت: کمیسیون‌ها نباید نمادین و تشریفاتی باشد و بیشتر باید برای تعیین مصوبات توسعه استان در هر امری بحث و تبادل نظر کنند.

نیکبخت با اشاره به اینکه در دو سال اخیر سیمان هگمتان همدان از گمرک استان کرمانشاه صادر می‌شده، بیان داشت: این موضوع اصلاً خوشایند نیست که کار استان به جایی برسد نتواند تولیدات خود را صادر کند.

وی بیان داشت: اینکه محصولات سیمان هگمتان از کرمانشاه صادر می‌شده یا به دلیل هدایت خود استان بوده و یا استان‌های دیگر با قدرت وارد شده‌اند و مشتری جذب کرده‌اند که باید این موانع برطرف شود.

استاندار همدان با تأکید بر رونق صادرات فرش همدان اظهار کرد: در زمانی که بنده در همدان حضور داشتم آموزش بافت فرش در همه شهرستان‌های استان ایجاد شده و گروه‌های 100 نفره به این امر اقدام می‌کردند اما اکنون گویا این امر نیز کمرنگ شده است.

وی با بیان اینکه نباید با کار اقتصادی و صادرات برخورد نامناسبی داشت، اذعان کرد: ما در استان کار مهمتری از صادرات نداریم و نباید مسئولان مرتبط از تقویت صادرات کوتاهی کنند.

نیکبخت با بیان اینکه دولت برای حل مشکلات اقتصادی مردم روی کار آمده است، ابراز داشت: پایه صادرات استان در سال 88 قرار بود به یک میلیارد دلار برسد که در صورت تحقق این امر، استان به رشد و توسعه مد نظر می‌رسید که متأسفانه این گونه نشد.

وی بیان داشت: در حال حاضر میزان صادرات استان 195 میلیون دلار است که از افزایش 115 درصدی برخوردار است، هرچند در این زمینه هم عقب هستیم و باید این میزان را نسبت به میانگین کشوری برسانیم.

استاندار همدان بر لزوم بررسی چرایی کاهش صادرات تأکید کرد و گفت: صادرات استان در سال 88، 700 میلیون دلار بود که اکنون به میانگین صادرات 170 میلیون دلاری رسیده است.

وی صادرات را از مهمترین اقدامات در استان همدان برشمرد و افزود: همدان در زمینه صادرات مورد ظلم واقع شده و پسروی داشته است.

نیکبخت در خصوص صحبت رئیس صنعت، معدن، تجارت مبنی بر اینکه اکنون گمرک عملکرد خوبی دارد، اذعان کرد: بهتر کار کردن در دوران کنونی مهم نیست چراکه نباید عملکرد یک مدیر اسیر جابجایی‌ها شود بلکه همه سازمان‎ها در مدیریت خود باید توسعه محل خدمت خود را در نظر داشته باشند.

وی با بیان اینکه استاندار همدان با کسی غرض‌ورزی ندارد، بیان داشت: در خدمتگذاری به مردم همه باید پاشنه کشیده باشند و به درستی امنت مردم را به سرمنزل مقصود برسانند.

استاندار همدان با بیان اینکه امروز در بسیاری از استان‌ها مشکل ارتباط با بانک‌ها دارند، خاطرنشان کرد: این امر در همدان حل شده و مشکلی در ارتباط با بانک‌ها وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه شعار اشتغال می‌دهیم، اما باز جوانان در منزل منتظر کارند، اذعان کرد: اگر احساس کنیم در تولید و اشتغال استان کاری کرده باشیم، رضایت خدا و مردم نیز تحقق می‌یابد و مشکل تولید و اشتغال نیز برطرف می‌شود./فارس

کد مطلب: 193594