توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری:
تالاب بین المللی گندمان در چهارمحال و بختیاری احیا شد
سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۳
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت: ۳۰۰ هکتار از زمین های تالاب بین المللی گندمان در شهرستان بروجن ، با بارش نزولات جوی زمستانی و اجرای طرح آبخیزداری احیا شده است.
به گزارش عرش نیوز، سعید یوسف پور اظهار کرد: تالاب گندمان، ۹۸۰ هکتار وسعت دارد و با اعمال مدیریت پیشگیری از آتش سوزی، ساخت پاسگاه محیط بانی، ایجاد بند خاکی برای نگهداری آب، مشارکت مردم، تغییر شیوه آبیاری و کنترل روان آبها از روش هایی است که برای احیای این تالاب اجرا شد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ درصد این تالاب بین المللی احیا شده است تاکید کرد: حدود ۶ میلیارد ریال در سال جاری برای احیای این تالاب مصوب شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری افزود: بخش های زیادی از تالاب گندمان در سال های اخیر به علت خشکسالی های پی در پی و آتش سوزی از بین رفت.

یوسف پور افزود: این تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد و در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است و سال جاری میزبان نزدیک به ۴۰ هزار پرنده مهاجر بود.

وی تصریح کرد: پوشش گیاهی تالاب گندمان را عمدتاً گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می دهد که از آن جمله می توان از درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش یاد کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری گفت :در این تالاب نیز، پرندگانی چون لک لک، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم دیده می شود.

تالاب گندمان در بخش گندمان شهرستان بروجن و در فاصله ۷۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 254640