توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دستور ترامپ چه وضعیتی برای ۱۲ هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا رقم می‌زند؟
يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۷
تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا بالغ بر ۱۲ هزار نفر است که نسبت به سال تحصیلی گذشته رشد بیش از ۸ درصدی داشته که پس از هند، ویتنام و نیجریه بیشترین درصد رشد را داراست.
 به گزارش عرش نیوز، دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا روز جمعه (8 بهمن ماه) فرمانی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد. اجرایی شدن این فرمان چه تاثیری بر دانشجویان ایرانی در آمریکا خواهد گذاشت؟

 
طبق گزارش‌های رسمی در سال تحصیلی 16-2015 بیش از یک میلیون دانشجوی خارجی در دانشگاه های آمریکا مشغول به تحصیل بودند. خارجی‌ها حدود 5 درصد از کل دانشجویان آمریکا را شامل می‌شوند. این آمار نسبت به سال تحصیلی 15-2014 رشدی هفت و یک دهم درصدی داشته است.  تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا بالغ بر 12 هزار نفر است که نسبت به سال تحصیلی گذشته رشد بیش از 8 درصدی داشته که پس از هند، ویتنام و نیجریه بیشترین درصد رشد را داراست. ایران یازدهمین کشور از نظر تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکاست. جدول زیر تعداد و درصد تغییر تعداد دانشجویان 15 کشور را در آمریکا طی دو سال تحصیلی اخیر نشان می دهد.

 
 

 
• دانشجویان خارجی در آمریکا از چه ویزایی استفاده می‌کنند؟

بطور کلی افراد دانشجو و متقاصی تحصیل و کسب مهارت در آمریکا از 3 نوع ویزا می توانند استفاده کنند. رایج ترین نوع ویزای دانشجویی F1 نام دارد. این ویزا برای دانشجویانی که تمام وقت مشغول تحصیل هستند صادر می شود و تایید پذیرش از دانشگاه مقصد و دارا بودن شرایط مالی تحصیل، از جمله شروط اخذ آن است. اغلب دانشجویان خارجی با استفاده از این ویزا وارد آمریکا می شوند. نوع دیگر ویزای تحصیلی M1  است که این ویزا صرفا یک سال اعتبار داشته و دارنده آن برای کسب مهارت های فنی و حرفه ای غیردانشگاهی می تواند از آن استفاده کند. نوع دیگر ویزا J1 است که نیاز به پشتیبان مالی و معرف در آمریکا دارد که این پشتیبان باید به تایید وزارت امورخارجه این کشور برسد. این نوع ویزا برای فرصت مطالعاتی به افراد مختلف داده می شود و نیز مدت زمان مشخص و البته متغییری دارد. تقریبا تمامی دانشجویان ایرانی در آمریکا از ویزای F1 استفاده می کنند.

 
• هزینه تحصیل دانشجویان ایرانی چقدر است؟

کل دانشجویان ایرانی در آمریکا بطور تقریبی طی یک دوره چهار ساله تحصیلی، 250 میلیون دلار برای تحصیل و 200 میلیون دلار برای زندگی در آمریکا هزینه می کنند.

 
• نگاهی به جزئیات آمار دانشجویان ایرانی در آمریکا

طبق گزارش موسسه تحقیقاتی واشنگتن ، حدود 20 درصد دانشجویان ایرانی که در خارج تحصیل می کنند، در آمریکا هستند. بیش از 50 درصد دانشجویان ایرانی در آمریکا در رشته های مهندسی تحصیل می کنند. یک سوم آنها دختران هستند. 75 درصد آنها در رشته های مربوط به STEM (علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) در حال تحصیل هستند که بالاترین درصد در میان 20 کشور برتر در این زمینه است. در پایان گزارش موسسه واشنگتن، دانشجویان ایرانی در آمریکا پتانسیل بسیار خوبی برای پیشبرد اهداف سیاسی آمریکا معرفی شده و راهکارهایی برای استفاده از این پتانسیل ارائه شده است.

 
• مقاطع تحصیلی ایرانیان در آمریکا چیست؟

 
دانشجویان ایرانی در رده نخست تحصیل در بالاترین مقاطع تحصیلی هستند. حدود 60 درصد آنها در مقطع دکترا، 35 درصد در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 5 درصد هم در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل درآمریکا هستند.

 
• آیا تصمیم ترامپ بی سابقه است؟

 
دستور ترامپ برای ممانعت از صدور ویزا اولین اقدام آمریکا نیست که دانشجویان متقاضی تحصیل در آمریکا را نیز مورد هدف قرار می دهد. در سال 2012 واشنگتن قانونی تحریمی علیه ایران و سوریه وضع کرد.  بهانه وضع این قانون تهدید خواندن ایران و وضعیت حقوق بشر در سوریه بود. این قانون دانشگاه های آمریکا را از پذیرش دانشجوی ایرانی در رشته های مرتبط با هسته ای و مهندسی های مکانیک و انرژی منع می کرد و بطوری تنظیم شده بود که دست دانشگاه ها برای تفسیر آن و رد دانشجویان ایرانی باز باشد. دانشگاه ماساچوست اولین دانشگاهی بود که این قانون جنجالی را علیه دانشجویان ایرانی اجرایی کرد.  دانشگاه رنسلر پلی تکنیک نیویورک و کامن ولس در ویرجینا نیز بلافاصله به این تحریم دانشجویی پیوستند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تسخیر لانه جاسوسی در تهران نیز موجی از اخراج، تحریم و ایجاد ممنوعیت علیه دانشجویان ایرانی در آمریکا به راه افتاد.

اقدام ضد ایرانی به بهانه پرونده هسته ای ایران، کشورهای دیگری را هم به صف آرایی مقابل دانشجویان ایرانی کشاند. کشورهایی مانند هلندف نروژ و چک محدودیت هایی برای پذیرش دانشجو از ایران ایجاد کردند تا در کنار آمریکا صف جنگ علمی-آموزشی علیه ایران را دنبال کنند.

 
• دستور ترامپ چه تاثیری بر دانشجویان ایرانی خواهد داشت؟

تنها استثنا در دستور اجرایی ترامپ دارندگان ویزای دیپلماتیک است. از این منظر دانشجویان ایرانی مشغول و متقاضی تحصیل در آمریکا از اصلی ترین گروه هایی هستند که تحت تاثیر این سیاست جدید قرار می گیرند. اگر چه قانون مذکور فعلاً 90 روزه خواهد بود اما بعید به نظر می رسد محدودیت ها کاهش چشمگیری داشته باشد. کاهش ورودی دانشجویان ایرانی به آمریکا در سال تحصیلی جدید را شاید بتوان اولین و محتمل ترین اثر دستور اخیر ترامپ دانست. دانشجویان مشغول به تحصیل نیز که معمولاً سالانه یا هر دو سال یکبار برای دیدن خانواده خود به ایران می آیند، با این دستور و تبعات آن، به احتمال بسیار زیاد قید این دیدار را خواهند زد. چرا که قادر به بازگشت نخواهند بود و زحمات تحصیلی آنان به راحتی به باد خواهد رفت. خانواده های آن عده از دانشجویان نیز که از تمکن مالی برخوردار بوده و برای دیدار فرزند خود راهی آنسوی اقیانوس اطلس می شدند، نخواهند توانست فرزند دانشجوی خود را ملاقات کنند.

دولت ترامپ این فرمان را موقتی خوانده و به وزارت امور خارجه و امنیت داخلی دستور داده است قوانین جدید را با هدف سختگیری و کنترل بیشتر درباره مسافران آمریکا طی چند ماه آینده تهیه و تنظیم کنند. باید منتظر ماند و دید آیا قوانین جدید تسهیلاتی برای دانشجویان این 7 کشور مسلمان قائل می شود یا خیر. نگرانی از آینده ای مبهم، اولین واکنش بیش از 12 هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا و خانواده های آنها در ایران است./ تسنیم
کد مطلب: 391648