توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تاکید بر همکاری‌های نیروگاهی ایران و چین به ویژه درباره آب سنگین اراک
يکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۰
رئیس مجلس شورای اسلامی بر همکاری‌های نیروگاهی مخصوصا در مورد آب سنگین اراک تاکید کرد.
به گزارش عرش نیوز ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار شی جین پینگ رئیس‌جمهوری خلق چین با تشکر از همکاری این کشور در شرایط گوناگون با جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط در شرایط کنونی تاکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیش از 30 سال است که با استقرار نظام مردمی در ایران فشارهای زیادی از طرف برخی قدرت‌های غربی به جمهوری اسلامی ایران وارد شده، اما مقاومت مردم ایران تمامی آنها را خنثی کرده و امروز قدرت‌های جهانی پذیرفته‌اند که باید با ایران همکاری داشته باشند.

وی با تاکید بر گسترش روابط اقتصادی در زمینه‌های نفت و گاز، راه‌آهن و انتقال دانش و تکنولوژی‌های روز و نوین همچون نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و تکنولوژی فضایی به ایران، تصریح کرد: گسترش روابط در همه زمینه‌ها با کشور چین برای ایران حائز اهمیت است و باعث روابط عمیق‌تر بین دو کشور خواهد شد.

لاریجانی بر همکاری‌های نیروگاهی مخصوصا در مورد آب سنگین اراک تاکید کرد و گفت: این نوع همکاری قطعا مورد حمایت پارلمان در ایران خواهد بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه وضعیت امنیتی منطقه وخیم شده است، افزود: متاسفانه برخی قدرت‌های غربی با حضور خود وضعیت منطقه را در حد انفجار رسانده‌اند، اما غافل از اینکه با اشغال و سرکوب مشکل تروریسم در منطقه حل نمی‌شود و باعث ناامنی و بی‌ثباتی بیشتر خواهد شد.

رئیس‌جمهور خلق چین نیز در این دیدار ضمن یادآوری دیدار موثر خود با دکتر لاریجانی در سال 91، بر داشتن روابط جامع و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

شی جین پینگ افزود: ما می‌خواهیم دو طرف با افزایش اعتماد سیاسی و حمایت قاطع از یکدیگر شریک غم و شادی یکدیگر باشند.

وی با بیان اینکه چین تمایل دارد در توسعه ایران نقش موثرتری داشته باشد، گفت: در حوزه فاینانس باید کار را گسترش داده و در ایجاد کمربند مشترک جاده ابریشم، منابع آب و انرژی و نیروگاه هسته‌ای تعاملات سازنده‌تری داشته باشیم.

رئیس‌جمهور خلق چین ادامه داد: باید درباره منافع و دیدگاه‌های مشترک دو کشور در سازمان ملل، سازمان شانگ‌های و در موضوعاتی همچون عراق، یمن و سوریه همفکری کنیم.

وی اجرای برجام را فرصت مناسبی برای همکاری بیشتر عنوان و اظهار داشت: مجلس ایران در حاصل شدن برجام و اجرای آن و حل مسئله هسته‌ای ایران نقش برجسته‌ای داشته است.

شی جین پینگ با بیان اینکه مذاکرات 1+5 و ایران یک تجربه موفق بود، افزود: از این تجربه می‌توان برای ثبات در منطقه و حل و فصل مشکلات جهانی استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه خاورمیانه بسیار ناآرام است و متاسفانه فعالیت گروه‌های تروریستی گسترش یافته، گفت: ما آماده همکاری با ایران در زمینه مسائل منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم هستیم.

رئیس‌جمهور خلق چین خاطرنشان کرد: روابط مجالس دو کشور بسیار مهم و نقش به سزایی در روابط دوجانبه دارد، لذا از گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور حمایت می‌کنیم.


منبع : تسنیم
کد مطلب: 389731