توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استانی که هر روز می لرزد/لزوم ارائه آموزشها و مقاوم سازی خانه های خشتی
يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۰
استان لرستان روزانه میزبان وقوع یک زمین لرزه است که همین امر لزوم ارائه آموزشهای لازم به خانواده ها و همچنین مقاوم سازی خانه های خشتی و نامقاوم را روشن تر می کند.
به گزارش عرش نیوز؛استان لرستان به عنوان یکی از استان های واقع در منطقه زاگرس که دارای گسل های فراوانی است استانی مستعد زلزله بوده بطوریکه بطور میانگین روزانه یک زمین لرزه در آن رخ می دهد.

با توجه به لرزه خیز بودن لرستان و وجود برخی ساختمانهای نامقاوم در این استان می طلبد که از یک سو مردم استان اقداماتی برای مقاوم سازی واحدهای خود انجام داده و از سوی دیگر مسئولان به سمت ارائه آموزشهای لازم و آگاهسازی مردم حرکت کنند.

در این راستا برگزاری مانورهای آمادگی در برابر زلزله فرصتی است تا ضمن ارائه آموزشهای لازم به دانش آموزان در این زمینه بتوان ضمن آشنایی نسل جوان و نوجوان با اقدامات لازم در هنگام وقوع زلزله زمینه ترویج آموزشها در میان اقشار مختلف و خانواده ها را فراهم کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان لرستان عصر شنبه در حاشیه مانور زلزله اظهار داشت: همه ساله در هشتم آذرماه زنگ ایمنی و زلزله در سراسر مدارس کشور به صدا در می آید که در لرستان امسال برای شانزدهمین سال این زنگ با هماهنگی آموزش و پرورش در تمامی مدارس استان نواخته شد.

حسین رضا مرادی عنوان کرد: امسال شانزدهمین مانور زلزله با هدف آموزش و پیشگیری در مقابل زمین لرزه و با شاخص پناهگیری اضطراری در دبیرستان بحرالعلوم شهر خرم آباد برگزار شد.

وی افزود: این مانور بر اساس آخرین دستورالعمل های امدادی اجرایی و آموزشهای لازم توسط مربیان به تمامی دانش آموزان این دبیرستان ارائه شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان لرستان یکی از وظایف اصلی جمعیت هلال احمر را آمادگی در راستای مقابله با حوادث احتمالی دانست و گفت: یک تیم کارشناسی در جمعیت هلال احمر استان مستقر شده و مشکلات و نیازهای زیرساختی این جمعیت تا حدود زیادی رفع شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان نیز شعار مانور ایمنی و زلزله امسال را "آیا مدرسه من در مقابل زلزله ایمن است؟ " خواند و گفت: هدف از برگزاری این مانور ایجاد آمادگی در جامعه دانش آموزی برای مقابله با بحران زمین لرزه است.

رضا آریایی از وجود دو منطقه سفید و قرمز در سطح مدارس در هنگام زلزله یاد کرد و بیان داشت: نقاط سفید نقاط ایمنی هستند که دانش آموزان می بایست در هنگام وقوع زلزله در آنجا پناه بگیرند و نقاط قرمز شامل چاههای آب، ترانس های انتقال برق و مخازن سوخت بوده که خطرساز هستند و دانش آموزان هنگام وقوع زلزله بایستی از این مناطق دور باشند.

وی افزود: با برگزاری این مانورها به جامعه دانش آموزی تلنگر زده می شود که اطلاعات خود را در مورد زلزله بیشتر کرده و خانواده های خود را نیز با خطرات موجود در هنگام وقوع زلزله آگاه کنند.

مدیر عامل ستاد حوادث غیرمترقبه استان لرستان تعداد زمین لرزه های استان طی سالجاری را حدود ۲۵۸ مورد زمین لرزه برشمرد و بیان داشت: خوشبختانه تمامی این زمین لرزه ها زیر چهار ریشتر بوده و می توان گفت در لرستان تقریبا هر روز یک زمین لرزه رخ می دهد.

آریایی اضافه کرد: در منطقه زاگرس که از آذربایجان شروع شده و تا بندرعباس ادامه دارد و دارای شش هزار کیلومتر طول است نیز هر روز یک زلزله رخ می دهد.

وی ادامه داد: دشت سیلاخور بروجرد نقطه ای است که بیشترین حجم زلزله استان در آن رخ می دهد و بیشترین تلفات انسانی و مالی نیز در زلزله سال های اخیر مربوط به این منطقه بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان با بیان اینکه جامعه در یک آمادگی خوبی نسبت به وقوع زلزله بسر می برد یادآور شد: با این حال برخی از سازه های استان به ویژه سازه های روستایی در برابر زلزله نا امن هستند.

آریایی در اینباره افزود: در روستاهای جنوب استان سازه های خشتی و گلی زیادی وجود دارد که ۱۰۰ درصد این سازه ها در برابر زلزله نامقاوم هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از سیاست های دولت حذف سازه های خشتی و گلی است بدنبال این هستیم قبل از وقوع هرگونه اتفاق ناخوشایند از محل اعتبارات ملی و استانی تمامی این سازه های روستایی جنوب استان را مقاوم سازی کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر خرم آیاد نیز آموزش، آمادگی و توان افزایی افراد را باعث بالا بردن سطح آگاهی افراد در برابر حوادث غیرمترقبه دانست و گفت: گروه هدف سازمان هلال احمر برای این امر کل جامعه و به خصوص دانش آموزان هستند.

علی رجبی اظهار داشت: اقداماتی که قبل از وقوع زلزله توسط سازمان هلال احمر انجام می شود شامل آموزش و ارتقاء سطح علمی مردم است و ایمن سازی مدارس نیز بایستی توسط نوسازی مدارس صورت گیرد.

وی افزود: در حین وقوع زلزله اقداماتی همچون پناهگیری زیر چهار چوب ها، درب ها، راه پله ها، گوشه دیوارها و سایر نقاط امن ضروری است.

رجبی گفت: اقداماتی که شخص بایستی بعد از وقوع زلزله انجام دهد شامل خروج اضطراری و ماندن در نقاط امن تا هنگام رسیدن نیروهای امدادی است.

منبع:مهر

کد مطلب: 336234