توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ممنوعیت برداشت"کتیرا" از "گون زارهای" چهارمحال و بختیاری
سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۶
رئیس اداره مراتع استان چهارمحال و بختیاری تداوم خشکسالی در سال های اخیر و ضعیف شدن پایه های گیاه گون گفت: برداشت کتیرا از گون زارهای چهارمحال و بختیاری ممنوع می باشد.
به گزارش عرش نیوز،
محمد رضا محمدی با بین اینکه برداشت گیاه کتیرا از سال ۱۳۸۱ از گون زارهای استان چهارمحال و بختیاری ممنوع شده است اظهار کرد: به دلیل کافی نبودن محیط بانان در این استان، این محصول در بعضی از نقاط استان قاچاق می شود.

وی گفت: به منظور احیا، توسعه و بهره برداری اصولی از گونه های گیاهی استان چهارمحال و بختیاری، طرح های بهره برداری محصولات غیر چوبی از عرصه های منابع طبیعی تهیه شده است.

محمدی با بیان اینکه طرح بهره برداری از ۲۲۰ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری تهیه شده است، افزود: طرح بهره برداری کتیرا در مساحت ۱۱۵ هزار و ۲۰۷ هکتار این استان تهیه شده می باشد.

رئیس اداره فنی مراتع چهارمحال و بختیاری با اشاره به تداوم خشکسالی در سال های اخیر و ضعیف شدن پایه های گون ها، خاطر نشان کرد: به دلیل خطر خشکیدگی گون زارها, امسال نیز مجوز برداشت این محصول صادر نمی شود.

محمدی با بیان اینکه در سال گذشته با واگذاری گون زارهای ۶ منطقه در شهرستان های شهرکرد، بروجن، بن و سامان مجوز برداشت کتیرا به بهره برداران این مناطق صادر شد، افزود: با وجود کمبود نیروهای حفاظتی مراتع، بهره برداران در برخی از گون زارهای این استان به ویژه مراتع فرخشهر در شهرستان شهرکرد اجازه قاچاق این محصول را نمی دهند.

وی اظهار کرد: در طرح بهره برداری محصولات غیر چوبی این استان پیش بینی شده است که از هر هکتار گون مولد کتیرای زرد ۴ تا ۶ کیلوگرم و از هر هکتار گون مولد کتیرای سفید، یک کیلوگرم کتیرا برداشت شود.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 262632