توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش همدان:
۱۰ هزار نفر در همدان زیر پوشش سوادآموزی قرار می‌گیرند
سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۳
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان گفت: براساس برنامه‌ریزی به عمل آمده نرخ باسوادی در همدان تا سالتحصیلی ۹۶-۹۵ باید به ۹۸.۵ درصد برسد در این راستا امسال ۱۰ هزار نفر زیر پوشش سوادآموزی قرار می‌گیرند.
به گزارش عرش نیوز؛حسین بهرامی‌نوید امروز در شورای آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه طرح انسداد بی‌سوادی برای افراد سنین 10 تا 49 سال اجرا می‌شود، اظهار داشت: طبق آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال 90 تعداد افراد بی‌سواد در سطح استان همدان 75 هزار و 488 نفر اعلام شد.

وی افزود: در سه سال اخیر تلاش بسیاری توسط نهضت سوادآموزی انجام گرفته است به طوری که تعداد بی‌سوادان در استان همدان به 56 هزار و 817 نفر تقلیل پیدا کرده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی به عمل آمده تا سال تحصیلی 96-95 باید نرخ باسوادی در استان به 98.5 درصد برسد برای تحقق این اهداف هر ساله سهمیه‌ای را برای سوادآموزی به افراد در نظر گرفته شده است.

وی گفت: براساس برنامه تدوین شده امسال 10 هزار نفر از مردم استان همدان زیر پوشش سوادآموزی قرار می‌گیرند که از این تعداد 7 هزار نفر سوادآموز، 2 هزار نفر در مرحله تحکیم سواد و یک‌هزار و 200 نفر در دوره انتقال قرار دارند.

وی با بیان اینکه عملکرد سوادآموزی استان در امسال 3/22 درصد بوده است، ابراز کرد: عملکرد نهضت سوادآموزی استان در حوزه تحکیم سواد 38 درصد و در انتقال به مقاطع بالاتر 74 درصد برآورد شده است.

بهرامی‌نوید افزود: نرخ باسوادی در سال 90 در کشور 92.65 درصد بوده و این در حالی است که این نرخ در استان همدان 93.12 درصد برآورده است.

وی بیان کرد: امسال نیز نرخ باسوادی در کشور به 94.6 درصد افزایش داشته است و نرخ با سوادی در استان همدان بالاتر از میانگین کشوری بوده و به 95.3 درصد رسیده است و در این راستا رتبه ششم کشور را دارد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان افزود: مطلوب‌ترین وضعیت باسوادی در منطقه آموزشی ناحیه یک همدان با 96.5 درصد  و پایین‌ترین و نامطلوب‌ترین درصدی با سوادی نیز مربوط به بخش قلقرود با نرخ 88 درصد است.

وی با بیان اینکه جذب افراد 10 تا 20 ساله در سوادآموزی در اولویت قرار دارد، گفت: نهضت سوادآموزی به دو روش کلاسی با حد نصاب هفت نفر با پرداحت حق‌الزحمه به صورت حق‌التدریس و آموزش فرد به فرد و پرداخت 700 تا 800 هزار تومان به سوادآموز خدمات خود را ارائه می‌دهد.

بهرامی‌نوید تأکید کرد: اولویت نخست نهضت سوادآموزی استان همدان زیر پوشش قرار دادن مناطق روستایی، عشایری و حاشیه‌ شهرها است چرا که یکی از ملاک‌های رتبه‌بندی کشورها از نظر توسعه درصد جمعیت باسواد است.

وی عنوان کرد: براساس آمار ثبت احوال استان همدان امسال باید 29 هزار نفر در کلاس اول ابتدایی ثبت نام می‌کردند اما از این تعداد 27 هزار و 600 نفر ثبت نام کردند و بر این اساس یک‌هزار و 400 نفر وارد چرخه تحصیل نشدند و در صورت احتساب مهاجرت در مجموع 900 نفر دانش‌آموز لازم‌التعلیم از تحصیل محروم شدند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان تأکید کرد: یکی زا مبادی انسداد بی‌سوادی وابسته به حوزه آموزش ابتدایی است که باید از طریق دهیارانف بخشداران و فرمانداران، بهزیستی و کمیته امداد کودکانی را وارد حوزه تعلیم و تربیت آموزش و پرورش کنیم.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 348439