توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار گیلان
آب‌بندان‌های کشاورزی گیلان احیا می‌شود
شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۵
استاندار گیلان با تأکید بر احیا و محافظت از آب‌بندان‌ها گفت: آب‌بندان‌ها خاص شمال کشور بوده و نقش مهمی را در بلوغ و توسعه کشاورزی در شمال کشور داشته است.

به گزارش عرش نیوز؛محمدعلی نجفی با بیان اینکه توسعه کشاورزی از اولویت‌های گیلان در مسیر توسعه و پیشرفت است، اظهار کرد: آب‌بندان‌های گیلان باید احیا شود.

وی با بیان اینکه سالانه یک‌هزار و 400 میلی‌متر در گیلان باران می‌بارد، افزود: باید قدر نزولات آسمانی را که در برخی سال‌ها به یک‌هزار و 600 میلی‌متر در سال می‌رسد را بدانیم.

استاندار گیلان گفت: به طور میانگین یک‌هزار میلی‌متر از بارش باران به دریا می‌ریزد که با توجه به خشکسالی و کم‌آبی در فصل تابستان باید این میزان بارندگی را از طریق آب‌بندان‌ها مهار کنیم.

نجفی با بیان اینکه آب‌بندان‌ها استخرهای خاکی برای نگهداری آب کشاورزی است، تصریح کرد: برخی از آب‌بندان‌های گیلان شخصی بوده که به مرور زمان به زمین کشاورزی تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: آب رودخانه‌ها و آب‌های سطحی ناشی از بارندگی در فصول غیرکاشت به داخل آب بندان‌ها هدایت شده و در فصول بهار و تابستان برای آبیاری مورد استفاده قرار می‌شود.

استاندار گیلان خواستار احیا و محافظت از آب‌بندان‌ها شد و گفت: آب‌بندان‌ها خاص شمال کشور بوده و نقش مهمی را در بلوغ و توسعه کشاورزی در شمال کشور داشته است.

نجفی با اشاره به ایجاد سدهای لاستیکی در مسیر رودخانه‌ها و بالادست اراضی کشاورزی، افزود: باید تلاش کنیم تا آب‌های سطحی و نزولات آسمانی را برای بهره گیری در فصول کشاورزی نگه داریم.

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 345135