توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
افت آب‌های زیرزمینی در دشت‌های شرق کردستان جدی است
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۱
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه افت سطح آب‌های زیرزمینی در دشت‌های شرق استان جدی است، گفت: برای مدیریت صحیح آب یک هزار و ۲۰۰ کنتور هوشمند در دشت‌های قروه و دهگلان نصب شده است.
به گزارش عرش نیوز؛اقبال شاه نظری صبح امروز در جلسه کمیته مدیریت بحران آب کردستان که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد با بیان اینکه اطلاع رسانی لازم از طریق رسانه‌های گروهی در ارتباط با کمبود آب در سطح استان را انجام داده‌ایم، اظهار کرد: در سه ماه اول سال آبی جاری باید برنامه‌ریزی صحیحی برای مدیریت آب اعمال شود.

وی گفت: متاسفانه سال آبی امیدوار کننده ای را پیش رو نداریم چراکه تاکنون بارندگی موثری در استان کردستان روی نداده و این موضوع نگران کننده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه حتی اگر در ماه‌های آتی نیز بارندگی روی دهد نمی‌توان امیدوار به ذخیره آب برای نیازهای امسال استان بود، افزود: از 118 میلیون مترکعب آب ذخیره شده در پشت سد قشلاق سنندج تنها 8 میلیون متر مکعب آن قابل بهره برداری است که این میزان تنها کفاف مصرف دو ماه ساکنان سنندج است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون اقدام عملی موثری در راستای کاهش مصرف آب در سنندج انجام نداده ایم و با توجه به اینکه کمبود آب تنها مربوط به امسال نبوده و ممکن است در سال های آینده نیز تشدید شود باید تدابیر موثری برای مدیریت آب اندیشیده شود.

شاه نظری با بیان اینکه هرچند در شهرستانی مانند بانه امسال شاهد افزایش 500 هزار مترمکعبی میزان آب سد این شهر بوده ایم اما مشکلات مرتبط با کیفیت آب بانه از دیگر مشکلاتی بوده که اخیرا برطرف شده است.

وی گفت: هماهنگی لازم با مدیران ارشد شرکت آب نیروی کشور برای انتقال 40 میلیون مترمکعب آب سد آزاد به سد قشلاق سنندج در سال آینده صورت گرفته که امیدواریم با انجام این مهم مشکل آب شرب مرکز استان برطرف شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ کردستان با اشاره به اینکه افت آب های زیرزمینی در دشت های شرق استان جدی است، اظهار کرد: برای مدیریت صحیح آب یک هزارو 200 کنتور هوشمند در دشت های قروه و دهگلان نصب شده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه همکاری لازم در بخش کشاورزی از سوی بهره برداران با شرکت آب منطقه ای استان صورت نگرفته که این مشکل تاکنون تنش‌هایی را نیز در این بخش ایجاد کرده است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 319161