توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
لاریجانی در دومین همایش ملی توسعه سواحل مکران مطرح کرد
لزوم توسعه سواحل مکران با توجه به دو بعد دفاعی و اقتصادی/ مکران؛ پیشانی اقتصادی کشور
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۸
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه سواحل مکران باید دو وجهی باشد گفت: روند این توسعه باید به نحوی باشد که هم توسعه امنیتی و دفاعی را به دنبال داشته باشد و هم توسعه اقتصادی را در بعد منطقه‌ای و کلان با هدف تأمین منافع ملی دربرگیرد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از فارس؛ دکتر علی لاریجانی دقایقی پیش در دومین همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی که با حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های ارتش در حوزه جنوب شرقی کشور، اظهار داشت: دکتر امیر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با تیزهوشی، تلاش زیادی برای توسعه نیروی دریایی در جاسک به چاه‌بهار کرده است و اگر چه ایشان نظری برای کمبود امکانات نیز دارند، به حق است.

 
وی اضافه کرد: خوشحالیم که برای توسعه مناطق مختلف کشور، افراد و مسئولان دور هم جمع می‌شوند و در فضای معقول، مسائل را مورد بررسی قرار می‌دهند.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح توسعه سواحل مکران، تاکید کرد: توسعه مدنظر در این منطقه باید دو وجهی باشد به نحوی که هم توسعه امنیتی و هم دفاعی را به دنبال داشته باشد و هم توسعه اقتصادی را در بعد منطقه‌ای و کلان با هدف تأمین منافع ملی دربر گیرد.

 
لاریجانی با بیان اینکه بیشترین جنگ‌ها حتی در سه دهه اخیر در منطقه خلیج فارس رخ داده است، ادامه داد: اگر از قبل ما به مناطق ساحلی بیشتر توجه داشتیم، می‌توانستیم در دفاع خیلی موفق‌تر عمل کنیم.

 
وی با بیان اینکه امروز نیز شرایط منطقه، شرایط پر تنش است، اضافه کرد: این امر نشان می‌دهد این منطقه می‌تواند منطقه‌ای ناآرام باشد، چرا که رقابت‌هایی که در این منطقه برای آینده با توجه به رشد اقتصادی تیم از طرف قدرت‌های دنیا مدنظر است، آمیخته به رقابت‌های امنیتی و نظامی است، لذا با توجه به بیداری اقتصادی در این منطقه به منطقه شرقی رقابت‌ها از صرف اقتصادی بودن می‌تواند به سمت مسائل دفاعی و امنیت نیز سوق پیدا کند.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اشغال عراق طعمه جذابی برای آمریکا نبود و در گلوی امریکا گیر کرده است، گفت: وجود چنین جنگ‌هایی نشان می‌دهد که تمامی معادلات در منطقه و حتی دنیا پایه صادقانه و عقلانی ندارد و از همین رو که برای به نظم کشیدن مسائل منطقه ما نیز باید یک نیروی صلح‌آمیز و مقتدر نظامی و دفاعی را در اختیار داشته باشیم.

 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه موجودات تندخو و افراطی برای منطقه ما، به معضلی تبدیل شده‌اند، یادآور شد: به دلیل استراتژی‌های غلط غربی‌ها و به‌ویژه آمریکایی‌ها در مقابل برخورد با پدیده تروریست، نه تنها این مبارزه موافقیت‌آمیز نشده بلکه در برخی از موارد باعث تقویت تروریست‌ها نیز شده است.

 
لاریجانی با بیان اینکه غربی‌ها در مقابله با تروریست‌ها رفتاری تاکتیکی داشته و سود و زیان خود را در این راستا در نظر می‌گیرند، افزود: زمانی که مسئله سوریه پیش آمد برخی از کشورهای منطقه حامل پیام‌هایی از طرف کشورهای غربی خطاب به ایران بودند که خواستار تغییر موضع ایران نسبت به سوریه بود و این درحالی بود که ما بارها تذکر دادیم که بازتاب ناامنی در سوریه دامن خود آنها را خواهد گرفت، اما آنها در جواب می‌گفتند که اینگونه موارد قابل کنترل است.

 
به گفته وی مسئله تروریست از نگاه غربی مسئله دموکراسی نیست بلکه یک آنارشیسم است.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح‌های تعریف شده و موجود پیرامون توسعه نفتی و اقتصادی جاسک قابل توجه و تأمل است، افزود: این منطقه از کشور، در دوره سلاطین گذشته و به‌ویژه دوره قاجار هیچ موقع شامل نگاه صحیح و جامع با هدف توسعه متوازن نبوده است و نگاه‌ها به مناطق و سواحل مکران عمدتاً حاشیه‌ای و فرعی بوده است.

 
لاریجانی تاکید کرد: از همین روست که تمامی تلاش‌ها و طرح‌ها باید به توسعه زندگی مردم و منطقه بیانجامد.

 
وی همچنین خطاب به اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد به ویژه اقتصادی کشور نیز گفت: مناطق آزاد در ابتدا با قصد سرمایه‌گذاری برای تقویت اقتصاد برون‌گرا شکل گرفت و این درحالی است که این مناطق از هدف اصلی و اولیه خود دور افتاده است، به نحوی که اغلب مناطق آزاد بعد وارداتی به خود گرفته و صادرات که هدف اصلی بود در مناطق آزاد در حاشیه قرار گرفته است.

 
به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی قرار دادن مناطق آزاد در جریان اهداف اصلی خود، نیازمند سختگیری‌های بیشتر بنا بر قوانین موجود است.

 
وی با بیان اینکه آشفتگی‌های سیاسی در کشور به وجود نگاه های ناهماهنگ سبب تبعات نامطلوب در اقتصاد کشور می‌شود، افزود: با توجه به شرایط کنونی کشور در حوزه بین‌المللی باید شرایط داخلی را برای سرمایه‌گذاری فراهم و نگرانی‌ها را رفع کنیم،چرا که این امور سبب می‌شود سرمایه‌گذاران بجای گسیل سرمایه‌های خود به حوزه‌های کارآفرین، سرمایه خود را وارد بازار دلالی کنند.

 
به گفته لاریجانی شرایط سیاسی کشور باید متناسب با وضع موجود تعریف شود تا فضا برای رونق و سرمایه‌گذاری و افزایش انگیزه‌ها ارتقاء یابد.

 
این مقام مسئول اضافه کرد: از همین رو در شروع کار پایه‌های اقتصادی منطقه ویژه جاسک باید درست گذاشته شود تا این منطقه سبب تقویت حوزه صادراتی کشور شود.

 
وی اظهار امیدواری کرد که برگزاری اینگونه همایش‌ها بتواند الگوهای موردنیاز برای تحقق اهداف کلان را فراهم کند.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جاسک و سواحل مکران به عنوان پیشانی کشور به شمار می‌رود، گفت: در مجلس نیز پیگیری‌های لازم در راستای تحقق اهداف توسعه‌ای پیرامون جاسک با حساسیت دنبال خواهد شد.
کد مطلب: 274666