توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار کردستان: دولت از هنرمندان صنایع دستی حمایت کند
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۳
استاندار کردستان از دولت خواست برای ماندگاری صنایع دستی در کشور ضمن تدوین بسته های حمایتی از فعالان این عرصه، برای تولیدکنندگان نیز یارانه در نظر بگیرد.
به گزارش عرش نیوز؛عبدالمحمد زاهدی شامگاه شنبه در آیین گشایش خانه صنایع دستی استان کردستان در عمارت قدیمی حبیبی سنندج همچنین از دولت خواست بسته های حمایتی مانند پوشش بیمه ای برای هنرمندان صنایع دستی کشور در نظر بگیرد.

وی تاکید کرد باید مواظب بود تولیدات صنعتی و ماشینی سبب به حاشیه رفتن جنبه های اصیل و فرهنگی هنرهای دستی نشود و دیدگاه های بومی، ملی و معنوی در خلق این آثار کماکان بر دیدگاه های اقتصادی برتری داشته باشد.

زاهدی با اشاره به این که گاهی برای ذائقه بازار، هنرمندان صنایع دستی مجبورند کیفیت محصولاتشان را پایین بیاورند، افزود: این کار به اصالت این آثار لطمه وارد می کند و ضروری است عرصه تولید و بازار صنایع دستی ساماندهی شود.

استاندار کردستان با تاکید بر توجه ویژه به اقتصاد هنرمندان صنایع دستی از نبود پوشش های بیمه ای برای هنرمندان گلایه کرد و به هنرمندان این عرصه وعده داد برای رفع این مشکل با سازمان ها و وزارتخانه های مربوطه در تهران مکاتبه کند.

وی افزود: تولید کنندگان صنایع دستی باید بر آفرینش های هنری خود تمرکز داشته باشند و صادر کنندگان و تجار نیز باید این محصولات را به جهان معرفی کنند.

به گفته زاهدی، صنایع دستی باید اصالت تولید در خانه را از دست ندهد چون در این صورت بر کاهش قیمت ها تاثیر داشته و هزینه های جانبی و سربار را پایین می آورد و باعث رشد صنایع کوچک و پیوسته در استان خواهد شد.

استاندار کردستان از انتخاب عمارت قدیمی حبیبی سنندج به عنوان خانه صنایع دستی این استان استقبال کرد و گفت: کردستان به دلیل اصالت و هویت قومی و ملی اصیل، یکی از قطب های اصلی هنر دستی ایران است و تعداد قابل توجهی از هنرهای دستی کردستان به دلیل اصالت بالای خود در ردیف آثار فاخر ملی و بین المللی ثبت شده و تاییدیه یونسکو دارند.

وی افزود: تبدیل عمارت تاریخی حبیبی سنندج به خانه هنرمندان صنایع دستی کردستان بدون شک سبب جذب گردشگران به کردستان و رونق این هنر ماندگار خواهد شد.

12 کارگاه شامل رشته های سراجی، گلیم بافی، اورسی، نازک کاری، ساخت سازهای سنتی، دف سازی، نگارگری، تذهیب، کردی دوزی، سوزن دوزی، قلاب بافی، وندی سازی، منبت و مجسمه چوبی و کلاش بافی در خانه صنایع دستی کردستان فعالیت می کنند.

علاقه مندان به هنر صنایع دستی می توانند علاوه بر بازدید از این کارگاه، نسبت به خرید و سفارش صنایع دستی نیز اقدام کنند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 333363