توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندارکربلا: هنرمندان ایرانی و عراقی اربعین را برای جهانیان تبیین کنند
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۹
استاندار کربلا گفت: جایگاه اربعین بعد از گذشت 1400 سال از چنان ابهتی برخوردار است که میلیون ها زائر بعد از 14 قرن از شهادت حضرت اباعبدالله (ع) دور هم جمع می شوند و ما باید این مساله و تشیع را با همکاری هنرمندان ایرانی و عراقی بیشتر به دنیا معرفی کنیم.
به گزارش عرش نیوز؛عقیل الطریحی روز دوشنبه در حاشیه دیدار با احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران به خبرنگاران گفت: امسال شاهد حضور چشمگیر زائران ایرانی در کربلا بودیم بطوریکه سازمان حج و زیارت ایران پیش بینی داشت که حدود 800 هزار زائر ایرانی امسال به عتبات بیایند.

وی ادامه داد: اما بر حسب آمار حدود یک میلیون و 500 هزار ایرانی در مراسم اربعین امسال به عراق آمدند.

وی افزود: نظر به فتوای حضرت آیت الله العظمی سیستانی در باره اینکه زائرانی که از شهرهای مختلف عراق برای ادای مناسک زیارت اربعین به کربلا می آیند ملزم به حضور در این شهر و اقامت در شهر کربلا نیستند لذا عمده کسانی که در روز اربعین در کربلا بودند زائران ایرانی محسوب می شدند.

الطریحی ادامه داد: زیرساخت های اسکان میلیونی زائران در کربلا باید مورد توجه قرار گیرد و هنوز شرایط برای تعداد زیادی از مردم در این شهر آماده نیست.

وی گفت: برای اسکان مسافران کربلا، مدارس مختلف شهر، خیمه ها و چادرهای مختلفی را تجهیز کردیم اما برای سال های آینده باید فکر اساسی تری شود.

وی همچنین از ساخت یک فیلم مستند در باره اربعین و اینکه زائران چگونه از اقصی نقاط دنیا و با چه دید و نگرشی وارد زیارت می شوند، توسط هنرمندان عراقی خبر داد.

الطریحی از فیلم 'روز واقعه' به عنوان اثری ماندگار با موضوع عاشورا و قیام امام حسین یاد کرد و گفت: این موضوع بسیار حایز اهمیت است و می تواند تاثیر فراوانی در باورهای مردم داشته باشد.

استاندار کربلا با اشاره به موضوعات حمل ونقل و خدمات شهری در این شهر افزود: متاسفانه تا به امروز دولت عراق نسبت به شهر کربلا همانند یک شهر معمولی توجه داشته در حالی که در همه شهرهای دنیا زمانی را به بازسازی شهر اختصاص می دهند.

وی ادامه داد:ما در طول سال 7 ماه زیارت داریم و بیشتر کسانی که به قصد زیارت وارد شهر کربلا می شوند از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در جایگاه پایینی قرار دارند و بعضا باعث آسیب رساندن به شهر می شوند و به همین خاطر این معضلات باعث می شود ما نتوانیم شهر را بهتر بازسازی کنیم.

الطریحی با بیان اینکه شش هزار و 500 دستگاه وسیله حمل و نقل وظیفه جابه جایی زائران را بر عهده داشتند اظهار کرد: 3 هزار نفر نیروی خدمات شهری برای نظافت شهر از ایران وارد کربلا شدند و تعدادی از ماشین آلات نیز با کمک دوستان ایرانی وارد عراق شدند.

استاندار کربلا در باره تخصیص اعتبار 5 میلیارد تومانی شهرداری تهران برای خدمت رسانی به زائران اربعین اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: هزینه اسکان 3 هزار نیروی خدمات شهری را نیز استانداری عراق بر عهده داشت.

وی تصریح کرد: ما با هر کسی که درخواست کمک رسانی داشته باشد قبول کردیم و برای سال های آینده نیز قصد داریم کمک های بیشتری را جذب کنیم اما نمی خواهیم این کمک ها محدود به یک کار خاصی شود و علاقمندیم یک همکاری طولانی مدتی را آغاز کنیم.

الطریحی بیان کرد: حذف ویزا برای ورود زائران به عراق در ایام اربعین و هجوم گسترده زائران ایرانی که بعضا بدون گذرنامه وارد این کشور شدند و تعداد قابل توجهی که زمینی سفر کرده بودند، باعث ایجاد مشکلات عدیده ای از جمله مفقود شدن، بیماری و ...شد.

وی گفت: ما حاضریم بیش از این نیز از زائران امام حسین(ع) پذیرایی کنیم هر چند محدوده جغرافیایی شهر نسبت به زائرانی که وارد کربلا می شوند قابل قیاس نیست که این از برکات امام حسین(ع) است و ما تلاش می کنیم که خدمات بهتری به زائران ارایه کنیم.

استاندار کربلا با اعلام اینکه طی اقدامات تروریستی در شهر کربلا یک نفر شهید شد، افزود: در طول این مدت کربلا از امن ترین مناطق عراق بود و توانستیم بعضی از طرح های تروریستی را نیز خنثی کنیم.

وی با اشاره به متولد شدن بیش از 600 نوزاد در طول ایام اربعین گفت: حدود 7 میلیون نفر نیز در طول این مدت به مراکز بهداشتی مراجعه کردند و حدود 157 نفر نیز در این مدت فوت کردند که برخی به علت فشار جمعیت و برخی نیز بر اثر مرگ طبیعی بوده است.

الطریحی افزود: حدود 65 هزار نفر از کشورهای عربی و 13 هزار نفر غیر از ایران از کشورهای غیرعربی وارد عراق شدند حتی از برزیل نیز زائر داشتیم و در مجموع 46 درصد تعداد پروازها نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

وی ادامه داد: در مورد ورود زائران عراقی به کربلا نیز هنوز آمار دقیقی اعلام نشده اما بنا بر آمار غیررسمی حدود 20 میلیون نفر در ایام اربعین وارد کربلا شدند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 343065