توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
حکیم عمر خیام نیشابوری جایگاه ویژه‌ای در تاریخ ایران دارد
دوشنبه ۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۱
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری گفت : حکیم عمر خیام نیشابوری جایگاه ویژه‌ای در تاریخ ایران دارد که فراموش شدنی نیست
به گزارش عرش نیوز . علی جنتی در مراسم بزرگداشت خیام که در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار شد، با اشاره به اینکه حضور در نیشابور برای من یک افتخار بسیار بزرگ است تصریح کرد: در ایران کمتر شهری را می توان یافت که چنین فراوان دانشمندان، ادیبان و فقیهان نامدار را در دامان خود پرورانده باشد، کمتر شهری چنین عبرت انگیز، پر خاطره است.
جنتی با اشاره به اینکه از نیشابور ادبیان بسیار بزرگی برخواسته اند تصریح کرد:نیشابور زادگاه نخستین مدارس اسلامی و مرکز تربیت بسیاری از پیشوایان علم و دین بوده و به قول علمای بزرگ نیشابور مهد علم و ادب ایران اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه نیشابور نگین درخشان ایران است تصریح کرد: در این میان خیام نیشابوری همچون ستاره ای در دل تاریخ نیشابور می درخشد، شاید بتوان گفت شعر اخرین و تفننی ترین تخصص خیام می باشد که شهره عالم شده است.
جنتی به شخصیت بسیار ارزشمند خیام نیشابوری اشاره و تصریح کرد: خیام یک شاعر، فیلسوف، ژرف اندیش، ریاضی دان، ستاره شناس و یک طبیب و موسیقی دان ارزشمند است.
وی به احاطه خیام در حوزه های مختلف علوم دینی اشاره کرد و گفت: جایگاه علمی خیام در دنیا بسیار ارزشمند است و رباعیت وی به ابتکار ادوارد به زبان های مختلف ترجمه شده و امروز شعر ایرانی به وسیله خیام در کشورهای مختلف دنیا شناخته می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از موضوعاتی که در مورد خیام بسیار عجیب است این موضوع می باشد که خیام با این تعداد محدود رباعی چگونه به این شهرت جهانی دست یافته است.
وی خاطر نشان کرد: خیام در شعرش به مسائلی همچون سرنوشت انسان توجه می کند و این موضوع باعث می شود در دوره ای که اروپا با بحران فکری مقابله صنعت با سنت روبه رو است مخاطبان بسیار زیادی را به خود جذب کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خیام شاعری ژرف اندیش و روشن بین است، او در شعرش سرنوشت بشر را می سراید و در همین بین هستی شناسی و سبک زندگی انسان را تحلیل و بررسی می کند.
جنتی با اشاره به اینکه خیام هیچ گاه عنوان نمی کند تمام عمر را باید به خوشی طی کرد، خاطر نشان کرد: اندیشه خیام در حوزه ای همچون استفاده از لحظات زندگی شکل می گیرد.
وی به شخصیت عمیق خیام اشاره کرد و افزود: اندیشه خیام در حوزه هایی همچون استفاده از عمر و لحظات زندگی و دوری از غم خلاصه می شود.
جنتی تصریح کرد: در اشعار خیام به غیر قابل بازگشت بودن آن زندگی اشاره شده و توصیه های اجتماعی در این حوزه توسط این شاعر ارزشمند ارائه شده است.
وی خاطر نشان کرد: این موضوعات خلاصه اندیشه ادبیات خیام می باشد و درسی بسیار ارزشمند برای جوانان است که باید برای این نسل بازگو شود.
وزیر فرهنگ گفت: اشعاری ذیل همین موضوع را در ذهن اندیشمندان تقویت می کند.
تا کی غم آن خورم که دارم یا نه وین عمر به خوشدلی گذارم یا نه
پرکن قدح باده که معلومم نیست کاین دم که فرو برم برآرم یا نه
*
این قافله عمر عجـب میگذرد دریاب دمی کـه با طرب میگذرد
ساقی غم فردای حریفان چه خوری پیش آر پیاله را که شب میگذرد
*
افسوس كه نامه جوانی طی شد و آن تازه بهار زندگانی دی شد
وآن مرغطرب كه نام او بود شباب فریاد ندانم كی آمدوكی شد خیام
جنتی گفت: گاه شماری که خیام در زمان سلجوقیان پس از ۱۸ سال زحمت در رصد خانه اصفهان تنظیم کرد نمونه ای بی بدیل در عرصه های علمی کشور است، این تقویم امروزه نیز به عنوان یکی از دقیق ترین تقویمها شناخته می شود.
وی به جنبه های دیگر علمی خیام اشاره کرد و افزود: طبقه بندی معادلات علمی رساله او در علم جبر نمایشگر فکر علمی اوست،پرداختن به موضوعاتی همچون ریاضی، موسیقی، شخصیتی ارزشمند از وی ساخته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نفوذ حکمت اخلاقی، ایمانی و اشراقی در اشعار خیام اشاره و تصریح کرد: حکمت بالاترین مرتبه دانایی می باشد و همان موضوعی است که دانش پژوهان به آن اعتقاد راسخ دارند.
وی با اشاره به اینکه وزارت ارشاد از برگزاری مراسم گرامیداشت برای شعرا حمایت می کند تصریح کرد: اساس نامه بنیاد علمی، فرهنگی خیام نوشته شود تا به زودی این موسسه در وزارت ارشاد به ثبت برسد، برای مثال بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان که به تازگی به ثبت رسیده هفته آینده در سفر هیئت دولت به این شهر افتتاح می شود.
جنتی به حمایت وزارت ارشاد از فعالیت های پژوهشی در حوزه خیام شناسی اشاره کرد و گفت: باید در شهرستان نیشابور یک مرکز مناسب علمی، فرهنگی برای معرفی شخصیت های ارزشمند این شهرستان ایجاد شود .
وی با تاکید بر اینکه باید نهضت کتابخوانی در نیشابور شکل بگیرد، گفت: اطمینان دارم که در سال آینده نیشابور به عنوان پایتخت کتاب کشور انتخاب می شود.
جنتی به شکل گیری نهضت کتابخوانی در سراسر کشور اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۷۲ هزار جلد کتاب در کشور به چاپ رسید که این موضوع برای وزارت ارشاد بسیار راضی کننده بود.
وزیر ارشاد به بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: دولت در حوزه تخصیص منابع عمرانی با مشکلات بسیار زیادی روبه رو است و لیکن مجموعه دولت اعتقاد دارد که هیچ فعالیت فرهنگی به دلیل کمبود اعتبارات مالی نباید روی زمین بماند.
در پایان این مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شهروند افتخاری نیشابور شد.
کد مطلب: 370560