توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو هیئت علمی کنفرانس کارون:
۸۵ درصد سرطان‌های خوزستان وابسته به محیط است
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۰
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس مطالعات ۸۵ درصد سرطان‌های خوزستان محیطی و ۱۵ درصد ژنتیکی است.
به گزارش عرش نیوز: کاوه جاسب در سلسله سمینارهای بررسی چالش‌های رودخانه کارون که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات اداره کل محیط زیست خوزستان برگزار شد، اظهار داشت: سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است و در کشور ما بر اساس آمار‌ها سومین عامل مرگ و میر است.

وی با بیان اینکه علت سرطان افراد ژنتیکی یا محیطی است، گفت: بر اساس مطالعات ۸۵ درصد سرطان‌های خوزستان محیطی و ۱۵ درصد ژنتیکی است.

عضو کمیته علمی کنفرانس ملی رودخانه کارون بیان کرد: عواملی مانند مصرف دخانیات، الکل، مواد نگهدارنده، مایعات داغ و چرب در فراوردههای غذایی، امواج و پرتو‌ها، دارو‌ها، آفتاب، چاقی و بیش از هر چیز آب و هوا سبب بروز بیماری سرطان می‌شود. همچنین استفاده از تلفن همراه ۲. ۵ برابر افراد را در معرض بیماری سرطان قرار می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز افزود: یکی از آلاینده‌های اصلی که عامل مهم بروز بیماری سرطان است، وجود فلزات سنگین در آب، غذا و آلاینده‌های هوا است. بر اثر ورود این عناصر به آب و مصرف آن، نیترات به بدن انسان منتقل می‌شود و زمینه بیماری سرطان را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه فاضلاب‌های کشاورزی، صنعتی و شهری سهم به سزایی در آلودگی رودخانه کارون دارند، گفت: فاضلاب‌ها دارای فلزات سنگین هستند و با ورود به آب رودخانه کارون، این آلودگی‌ها از طریق آب آشامیدنی به بدن مصرف کنندگان منتقل می‌شود.

جاسب با بیان اینکه تصفیه خانه‌های آبفا فقط کار رفع کدورت و گندزایی را انجام می‌دهند، اظهار داشت: متأسفانه سیستم تصفیه خانه‌ها متعلق به ۴۴ سال پیش است و باید این سیستم مجهز‌تر شود.

وی افزود: برای مقابله با این مسائل باید کارگروهی متشکل از آب و فاضلاب، دانشگاه‌ها، مراکز علمی، شهرداری، سازمان هوا‌شناسی و اداره کل حفاظت محیط زیست تشکیل شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 350526