توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ابتکار: دستیابی به توسعه پایدار درگرو توجه به مسایل زیست محیطی است
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۲
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دستیابی به شاخص های توسعه اقتصادی و پایدار با توجه به مسایل محیط زیست امکانپذیر است.
به گزارش عرش نیوز؛'معصومه ابتکار' دوشنبه شب در دیدار با نمایندگان سازمان های مردم نهاد زیست محیطی، مدرسان دانشگاه ها در این حوزه، دوستداران محیط زیست و نمایندگان واحدهای صنعتی

'HSE '، از تشکیل اتاق فکر در این استان خبر داد.

وی بابیان اینکه این اتاق، دراکثر استان ها تشکیل شده است،افزود:دراین اتاق ها به میزبانی دولت و شرکت فعالان اقتصادی، دانشگاهیان، سازمان های مردم نهاد زیست محیطی و نهادهای مدنی، مباحث زیست محیطی و توسعه پایدار به بحث گذاشته و راهکارها، خلاقیت ها و انتقاداتی ارایه می شود که کاربست آنها بازویی توانمند برای توسعه پایدار و پیشگیری از مخاطرات زیست محیطی است.

ابتکار، یکی از شاخصه های دولت یازدهم را ترویج گفت وگو و ایجاد فضای سالم و باز برای طرح دیدگاه ها ازطرف مردم و تعامل با دولت ذکر و ابراز امیداواری کرد، این مهم استمرار یابد تا از این تعامل و تنوع دیدگاه ها در راستای حل مشکلات و پیدا کردن راه حل ها بهره برد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رییس جمهوری ایران طی یک سال اخیر نسبت به مسایل محیط زیست توجه متفاوتی نسبت به گذشته داشته و در عمل اقدامات، عملکردها، سیاست ها، بودجه ها و برنامه ها به سمت تقویت شاخص های محیط زیست است.

ابتکار اظهارکرد: معضلات محیط زیست در وضعیتی قرار گرفته که به مطالبه عمومی رسیده و زنگ بیدار باش برای همگان شده است.

وی ادامه داد: هریک از مردم درهر جایگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بر اهمیت موضوع واقف شده اند و امروز اهمیت محیط زیست بر زندگی انسان بیشتر مورد توجه است و دانش بشری، پیشرفت های انجام شده، تعامل با جهان همه نشان از آن است که این مهم جایگاه ویژه ای دارد.

ابتکار تاکید کرد: امروزه دنیا رویکرد و سیاست خود را به عنوان اقتصاد سبز مطرح کرده و رییس جمهوری سبز شدن اقتصاد کشور را عنوان کرده اند که باید در این راستا قدم برداشت.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با بیان اینکه اقتصاد سبز موضوعی بسیار جدی است، گفت: فعالان اقتصادی بر این مهم وافق هستند که با واقعی شدن قیمت ها دیگر نمی توان روند مصرف ناپایدار سوختی را ادامه داد و حتما باید توجه کرد که معضلات محیط زیست جدی مرتبط با حقوق انسان هاست.

ابتکار با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد در یک سال اخیر برنامه های مستمر و تاثیر گذاری در سطح ملی داشته اند، خاطرنشان کرد: در زنجان فضا برای فعالیت این سازمان ها و حضور آنان در کانون های سیاست گذاری، برنامه ریزی و شرکت در کارگروه های تخصصی، فراهم شود، چرا که طرح دیدگاه ها و مشارکت سازمان های مردم نهاد در برنامه ها آثار و فواید قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست در سطح کشور ، افزود: برای تشکیل شبکه سازمان های مردم نهاد، برنامه خاصی وجود دارد و برای همکاری با دانشگاه علاوه بر شورای پژوهش محیط زیست که در سطح سازمان فعال است این شورا باید در استان ها نیز فعال شود.

ابتکار تاکید کرد: همه محققان و دانشگاهیان باید برای رفع معضلات زیست محیطی همکاری و طرح و پیشنهاد ارایه کنند.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تعهدی که صنعتگران و فعالان این بخش دارند توجه به طراحی سبز و ارزیابی چرخه حیات و امروزه کلید واژه هایی است که در عرصه صنعت در دنیا مفهوم بهره وری و بازده بیشتر دارد.

ابتکار با بیان اینکه درموضوع کیفیت، طراحی سبز جواب می دهد، یادآورشد: این طراحی رویکرد موفقی محسوب می شود و این سازمان در زمینه طراحی سبز و حمایت از این فعالیت ها در تلاش است.

وی بااشاره به اینکه در زمان حاضر فراخوان صنعت سبز در کشور انجام می شود، اظهار کرد: صنایع سبز برای رقابت در این طرح ملی می توانند از طریق پورتال سازمان و اداره کل محیط زیست استان زنجان، اطلاعات را اخذ و ثبت نام کرده و داوطلب عنوان صنعت سبز شوند.

ابتکار، این عنوان را مسوولیتی اجتماعی در بخش صنعت ذکر کرد و گفت : این عنوان می تواند برای بخش های تولیدی و صنعتی اعتبار و جایگاه خوبی ایجاد کند.

وی ادامه داد: واحدهایی که در تلاش برای رفع مشکلات زیست محیطی خود هستند می توانند در این راستا تسهیلات ویژه ای را دریافت کنند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 331428