توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
با آغاز ماه مبارک رمضان
وقفه خدمت‌رسانی بازارچه مرزی میل 78 ظرف مدت 48 ساعت برطرف شد
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی گفت: با آغاز ماه مبارک رمضان نحوه خدمات‌رسانی در بازارچه مرزی میل 78 با توجه به حجم زیاد درخواست‌ها با وقفه رو به رو شد که این مشکل ظرف مدت 48 ساعت برطرف شد.
به گزارش عرش نیوز؛محمدرضا فخر اظهار داشت: بازارچه‌های مرزی مکانی برای مبادلات کالا بین دو کشور همسایه و دارای مرز مشترک است که با توجه به این‌که خراسان جنوبی از استان‌هایی است که دارای مرز مشترک فراوانی با کشور افغانستان است دارای این‌گونه بازارچه‌ها است.

 
وی با بیان این‌که در سه ماهه نخست سال جاری 226 هزار و 235 تن کالا از خراسان جنوبی به کشور افغانستان از طریق بازارچه‌های مرزی استان صادر شده است، تصریح کرد: ارزش این میزان کالا 100 میلیون و 842 هزار و 458 دلار بوده است.

 
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی با بیان این‌که از این میزان صادرات انجام شده از طریق بازارچه‌های مرزی استان یک‌میلیون و 99 هزار و 49 دلار به وزن 10 هزار و 501 تن کالا مربوط به بازارچه مرزی یزدان بوده است، افزود: همچنین میزان صادرات انجام شده از بازارچه مرزی میل 73 در این مدت به میزان 26 میلیون و 283 هزار و 993 دلار و به وزن 15 هزار و 618 تن بوده است.

 
فخر اضافه کرد: در سه ماهه نخست سال جاری بیشترین میزان صادرات انجام شده از بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی به میزان 72 میلیون و 626 هزار و 358 دلار و با وزن 199 هزار و 685 تن مربوط به بازارچه مرزی میل 78 می‌شود.

 
وی ادامه داد: همچنین در این مدت 431 تن کالا به ارزش 833 هزار و 58 دلار از بازارچه مرزی دوکوهانه به کشور افغانستان صادر شده است.

 
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی به میزان واردات صورت گرفته از بازارچه‌های مرزی استان در سه ماهه نخست امسال اشاره کرد و متذکر شد: در این مدت 87 هزار و 566 دلار کالا به وزن 187 تن از طریق بازارچه‌های مرزی استان واردات وجود داشته است.

 
فخر ادامه داد: در این مدت میزان واردات صورت گرفته از بازارچه مرزی یزادان 21 هزار و 948 دلار به وزن 55 تن، میل 73 به میزان 57 هزار و 660 دلار به وزن 129 تن و دوکوهانه به میزان 7 هزار و 958 دلار به وزن 3 تن بوده است.

 
وی با بیان این‌که در سه ماهه نخست سال جاری در مجموع صادرات انجام شده از طریق بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است، یادآور شد: دلیل این افزایش حجم بالای فعالیت در بازارچه ماهیرود، کشش جاذبه برای محلیات و افزایش جذب غرفه‌دار، سرمایه‌دار و تاجر در این مدت بوده است.

 
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی با بیان این‌که در سه ماهه نخست سال جاری میزان واردات صورت گرفته از بازارچه‌های مرزی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است، گفت: مهمترین دلیل این کاهش مجوز ندادن به بیشتر کالاها و تنها به یک سری کالاهای ویژه مجوز داده می‌شود است.

 
فخر به یکی از مشکلات بازارچه مرزی یزدان در خردادماه امسال که تعطیلی شده بود اشاره کرد و افزود: این بازارچه از 18 خردادماه سال جاری باز شده و صادرات در آن انجام می‌شود.     

 
وی با بیان اینکه با آغاز ماه مبارک رمضان حجم درخواست‌ها برای ورود کالاهای غیرنفتی به کشور افغانستان از طریق بازارچه مرزی میل 78 با افزایش رو به رو بود که این امر سبب وقفه در خدمات‌رسانی شد، خاطرنشان کرد: این مشکل ظرف کمتر از 48 ساعت برطرف شده و روال سرویس‌دهی به حالت نخست برگشته است.
فارس
کد مطلب: 283008