توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بیماری های ژنتیکی و حوادث عامل مرگ ۲۰ درصد کودکان
سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۳
رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت گفت: سالانه حدود یک هزار و ۷۰۰ کودک در اثر سوانح و حوادث جان خود را از دست می دهند که ۴۰ درصد آن ناشی از حوادث حمل و نقل است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ حامد برکاتی رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان اینکه دلیل مصدومیت و فوت کودکان یک ماهه تا پنج سال و حتی حوادثی که در زمان بارداری رخ می دهد، کاملا متفاوت است، اظهار کرد: بر اساس آمار مربوط به سال ۹۴، علت فوت حدود ۲۰ درصد کودکان به حوادث غیرعمدی مربوط می شود.

به گفته وی، بیماری های ژنتیکی ۲۰ درصد، بیماری سیستم تنفسی ۱۱.۵ درصد، مشکلات عصبی ۸ درصد، بیماری عروقی ۷ درصد، بیماری های متابولیکی ۶ درصد علت فوت کودکان است.

وی با اشاره به مرگ حدود ۹ هزار کودک کمتر از ۵ سال در اثر سوانح و حوادث بیان کرد: سالانه حدود یک هزار و ۷۰۰ کودک به همین دلیل جان خود را از دست می دهند که ۴۰ درصد ناشی از حوادث حمل و نقل است.

برکاتی با اشاره به تفاوتی که در حوادث ترافیکی برای کودکان وجود دارد، تصریح کرد: عامل انسانی در خصوص حوادث ترافیکی کودکان صادق نیست در واقع کودک در اینجا مفعول است که به دلیل غفلت راننده یا شدت حادثه جان خود را از دست می دهد.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت گفت: حدود ۲۰ درصد کودکان به دلیل آسیب و صدمات ناشی از حوادث ترافیکی در بیمارستان بستری می شوند.

وی با اشاره به آمار سال ۹۴ گفت: انسداد تنفسی ۱۳.۵ درصد، غرق شدن ۱۱.۵ درصد و مسمومیت ۹ درصد علت فوت کودکان را شامل می شود.

برکاتی ادامه داد: سقوط ۶.۵ درصد، برخورد با اجسام سخت ۳ درصد، قرار گرفتن در معرض دود و شعله آتش ۳.۵ درصد، تماس با آب داغ و حرارت ۲.۵ درصد، اشعه برق ۳ درصد، گاز گرفتگی حیوانات و یا لمس گیاهان سمی ۲ درصد، خشونت و تجاوز ۱.۵ درصد علت مرگ کودکان را شامل می شود.

این مقام مسئول گفت: برای آموزش به کودک، در وهله اول باید این مهم را مدنظر داشت که وی می بایست درک صحیح از روابط علمی داشته باشد و در قدم بعد به آموزش روی آوریم.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با اشاره به دلایل عمده فوت کودکان اظهار کرد: ۱.۵ درصد کودکان جان خود را به دلیل خشونت و تجاوز از دست می دهند.

وی با بیان اینکه زمانی که آموزش به نگرش تبدیل شود، می توانیم عملکرد موفقی داشته باشیم، افزود: زمانی که قصد داریم به صورت متمرکز یک حادثه اجتماعی و راهکارهای پیشگیری از آن را بررسی کنیم، باید محدودیت هایی را که می توان برای یک انسان در نظر گرفت، مدنظر قرار داد که آموزش بخشی از آن است.

به گفته وی طبق بررسی های انجام شده، پسرها بیش از دختران دچار حادثه می شوند که با افزایش سن این اختلاف بیشتر می شود و ۵۸ درصد پسران تا سن ۵ سالگی دچار حادثه می شوند.

وی یاد آور شد: طبق آمارهای جهانی، عوارض ناشی از حوادث ترافیکی، غرق شدگی، سوختگی، مسمومیت، خفگی با جسم سخت، خشونت علیه کودکان و آسیب های ورزشی، دلایل عمده فوت کودک یا از کار افتادگی وی می شود و هنوز درصد عمده ای از مردم، حادثه را قضا و قدر می دانند، در حالی که حادثه قابل پیشگیری است اگر برای آن برنامه ریزی شود.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392502