توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرماندار شاهرود:
مسئولیت مدیریت بحران در روستاهای شاهرود به دهیاران سپرده می‌شود
دوشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶
فرماندار شاهرود بابیان اینکه ظرفیت دهیاران شهرستان شاهرود برای مدیریت بحران استفاده می‌شود گفت: دهیاران به‌عنوان مدیران بحران روستاها معرفی می‌شوند که وظیفه کمیته مدیریت بحران پیشگیری و مقابله است.

به گزارش عرش نیوز از شاهرود، سید محمدرضا هاشمی عصر امروز در حاشیه مراسم غبارروبی و عطرافشانی امام‌زاده محمد سراوین قطری روستای ابر که با حضور دهیاران بخش بسطام و تعدادی از روسای این بخش به مناسبت روز دهیار برگزار شد با اشاره به تشکیل کمیته مدیریت بحران در روستاها اظهار داشت: دهیاران به‌عنوان مدیران بحران روستاها معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه بر این اساس دهیاران عضو کمیته مدیریت بحران شاهرود می‌شوند تصریح کرد: وظیفه این کمیته، پیشگیری و مقابله است که باید در این خصوص برنامه‌ریزی‌هایی در سطح روستاها انجام دهند.

فرماندار شاهرود تصریح کرد: دهیاران باید با کمک به مردم روستا برخورد مناسب را ‌هنگام روبرو شدن با مسائل و مشکلات داشته باشند.

هاشمی بابیان اینکه عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی از مهم‌ترین برنامه‌های مسئولان در سال جدید است افزود: دهیاران به‌عنوان مدیران روستا نقش اساسی در رشد، توسعه و شکوفایی روستا دارند و باید در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارند.

وی گفت: دهیاران به‌عنوان پل ارتباطی بین مردم و دولت نقش بسیار ارزشمندی را در حوزه روستاها ایفا می‌کنند که می‌تواند با جلب مشارکت مردمی اثرات نامطلوب مصرف نامناسب آب را هدایت کنند و نقش عمده‌ای هم در راستای تحقق توسعه پایدار روستایی داشته باشند.

فرماندار شاهرود افزود: مدیریت و فرهنگ‌سازی در جهت صرفه‌جویی از منابع آب یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است و دهیاران در این راه باید حداکثر تلاش خود را انجام دهند.

معاون استاندارسمنان به توجه ویژه دولت تدبیر وامید به اشتغال‌زایی در روستاها اشاره کرد و از دهیاران خواست تا با تشویق روستاییان نسبت به تشکیل شرکت‌های تعاونی تولیدی و مشاغل خانگی در ایجاد اشتغال پایدار، فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی اقدام کنند.

هاشمی خاطرنشان کرد: دهیاران باید اولویت کاری خود را بر اساس اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل برنامه‌ریزی کنند و به سمت اشتغال‌زایی و کارآفرینی بروند؛ چراکه رونق اقتصادی و رشد هر منطقه بستگی به اقتصاد و درآمد مردم دارد.

وی بابیان اینکه دهیاران باید ایجاد اشتغال پایدار در روستاها را در اولویت قرار دهند افزود: با توجه به وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده‌دارند باید برای بهتر شدن وضعیت اشتغال و گردشگری در روستاها تمام تلاش خود را انجام دهند.

روستاها نمادی از اقتصاد مقاومتی هستند/ دهیاری‌های شاهرود حمایت شوند

بخشدار بسطام نیز در این جلسه گفت: دهیاری‌ها نمادی از اقتصاد مقاومتی هستند چراکه یکی از برنامه‌های اصلی ما برای مدیریت و کمک به آب‌رسانی روستاها دخالت دادن دهیاری‌ها در این موضوع است.

مهدی استیری بابیان اینکه صرفه‌جویی در مصرف آب بسیار مهم است از دهیاران خواست در حوزه عمران و آبادانی روستا نیز از هیچ کوششی دریغ نکنند و با توجه به اعتبارات دهیاری‌ها اقدام به توسعه روستا نمایند.

وی تصریح کرد: دهیاران به‌عنوان مدیران ارشد روستا در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل خوبی را باید داشته باشند و با برنامه‌ریزی‌های مناسب زمینه حضور و مشارکت مردم در کارهای عمرانی، فرهنگی و اجتماعی را فراهم کنند.

بخشدار بسطام با تأکید بر ای اهمیت لزوم مدیریت مصرف آب در روستاها توسط دهیاران گفت: مسئله بحران آب برای مردم شفاف‌سازی شود چراکه منابع زیرزمینی آب به خاطر کاهش بارش نزولات آسمانی در سال‌های اخیر به‌شدت کاهش‌یافته و الگوی مصرف آب به‌ویژه در روستاها باید نهادینه شود.

استیری خاطرنشان کرد: با توجه به فصل تابستان و گرما، مسئله بحران آب باید با استفاده درست از ابزارهای فرهنگی و هنری و توسط معتمدان، بزرگان و ریش‌سفیدان روستا برای مردم توجیه و شفاف‌سازی شود.

وی افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و نام‌گذاری سال 95 به سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، در راستای تحقق این شعار از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و به دلیل اهمیت این موضوع بسترسازی مناسب را در این زمینه انجام خواهیم داد.

کد مطلب: 390702