توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
حاشیه‌ای بر اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوان همدان؛
جایزه گرفتن استاندار همدان تا سبیل‌های مردانه‌ای که سوژه عکس شد
پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۸
آئین اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان همدان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی کشور شامگاه چهارشنبه در سالن ابن‌سینای همدان برگزار و با حاشیه‌هایی همراه شد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از مهر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور چهارم تا هشتم مهرماه در همدان برگزار و شامگاه چهارشنبه با پرواز پروانه‌های زرین جشنواره در همدان به کار خود پایان داد.

آئین اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور در سالن ورزشی ابن‌سینا همدان و با حضور استاندار همدان، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، دبیر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور، فرماندار همدان و هنرمندان پیشکسوت عرصه سینمای ایران ازجمله حمید جبلی، مرضیه برومند و کارگردانان و نویسندگان کشور و صدها نوجوان ایرانی و خارجی برگزار شد.

جشنواره فیلم نوجوان همدان اختتامیه

آنچه شکوه و زیبایی مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور را زیباتر می‌کرد چیدمان و شکل دکور و سنی بود که برنامه بر روی آن اجرا می‌شد، مجری برنامه احسان کرمی یکی از مجریان تلویزیون ایران و گویندگان رادیو بود که صدای گرم او مراسم را گرم‌تر می‌کرد.

مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور با قرائت قرآن و پخش تصاویری از شهید حاج محسن حاج حسینی کارگر قاری ممتاز کشور که در حادثه اخیر منا جان‌باخته بود همراه شد که تلخی فاجعه منا را یادآور بود و خبر از غم و اندوه ایرانیان برای فاجعه منا می‌داد.

تیزر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور به ۱۱۰۰ پروانه شهید نوجوان و ۲۵۰ شهید مفقود الاجسد نوجوان همدان تقدیم شد

تیزر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور نیز به ۱۱۰۰ پروانه شهید نوجوان و ۲۵۰ شهید مفقود الاجسد نوجوان همدان تقدیم شد.

مجری برنامه در ابتدای سخنانش گفت: هرچند اینجا مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان کشور را جشن گرفتیم اما ته دلمان حالمان خوش نیست و به جان‌باختگان فاجعه منا اشاره کرد.

مجری با وصف زیبایی‌ها و شایستگی‌های همدان به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن و کهن شهر باستانی با آب‌وهوای لطیف حضار را به دیدن کلیپی از همدان دعوت کرد.

جشنواره فیلم نوجوان همدان اختتامیه

استاندار همدان به‌عنوان نخستین سخنران این مراسم از همدان و پتانسیل‌های آن سخن گفت و خواستار استقرار دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم در همدان شد.

محمدناصر نیک‌بخت همدان را شایسته و لایق این موضوع دانست و از همدانی‌ها خواست تا طوماری برای تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا کنند تا جشنواره در همدان بماند و بعضی لابی‌ها وزیر را بر سر دوراهی قرار ندهد.

وی برگزار نشدن مراسم افتتاحیه جشنواره بین‌المللی فیلم نوجوانان را زیباتر از برگزار شدن آن عنوان کرد و گفت: این اقدام کار درستی بود.

هنرمندان درواقع شناسنامه سینمای کودک نوجوان هستند و خاطرات کودکی و نوجوانی کودکان دیروز را رقم زدند

در ادامه برنامه، مجری به هنرمندان داخل سالن ازجمله «حمید جبلی» اشاره کرد و گفت: هنرمندانی که در داخل سالن هستند درواقع شناسنامه سینمای کودک و نوجوان هستند و خاطرات کودکی و نوجوانی کودکان دیروز را رقم زدند.

در ادامه با اعلام رأی داوران نوجوان فیلم «دریا و ماهی پرنده» به کارگردانی مهردادغفارزاده بهترین فیلم اعلام شد و نخستین پروانه زرین جشنواره از طرف جشنواره به وی اهدا شد.

کرمی مجری برنامه و علیرضا شجاع نوری دبیر بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نخستین المپیاد فیلم‌سازی، نوجوانان فیلم‌ساز نوجوان حاضر در سالن را بروی سن دعوت کردند و هر یک از نوجوانان با صدای تشویق ممتد حاضرین بر روی سن می‌آمدند و از طرف دیگر سن خارج می‌شدند.جشنواره فیلم نوجوان همدان اختتامیه

شجاع نوری گفت: اگر می‌خواهیم این جشنواره شام آخر نشود باید چراغ المپیاد فیلم‌سازی را روشن نگه‌داریم و این راه را ادامه دهیم.

در ادامه پنج فیلم اول المپیاد فیلم‌سازی نوجوان ایران معرفی شدند و رضا لرستانی با فیلم «نقاشی‌ها حرف می‌زنند» از استان لرستان، پریزاد احمدی با فیلم «مترسک» از استان آذربایجان غربی، امیرحسین موسوی با فیلم «قاب خالی» از اردبیل و زهرا حیدری با فیلم «انسان که می‌خواهد» از استان هرمزگان و اصغر حسنی با فیلم «عکس» از استان زنجان در این بخش جایزه گرفتند.

میخواینان جشنواره همدان بمانه یا نمانه

در قسمت بعدی برنامه امیر شهاب رضویان فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان همدانی برای اهدای جوایز بر روی سن آمد و خطاب به حضار با لهجه زیبای و دل‌نشین همدانی گفت: «میخواینان جشنواره همدان بمانه یا نمانه» که حاضرین نیز با لهجه همدانی «بمانه» را یک‌صدا فریاد زدند.

نوجوانان دیگر المپیاد فیلم‌سازی که موفق به دریافت لوح و جوایز جشنواره شده بودند در این بخش بر روی سن دعوت شدند که مصطفی حامی خواه با فیلم «سفید و سیاه» از همدان بر روی سن آمد و قول اختصاص سالن سینما برای اکران فیلم‌های نوجوانان در همدان را از استاندار گرفت.

نوجوان بعدی که بر روی سن دعوت شد نوجوانی اهل کهکیلویه و بویراحمد به نام پردیس پاکزاد بود که در سالن حضور نداشت و استاندار همدان خواست تا به نمایندگی از او که هم استانی‌اش است جایزه را دریافت کند و این‌گونه بود که استاندار همدان بروی سن آمد و جایزه جشنواره را گرفت.جشنواره فیلم نوجوان همدان اختتامیه

بخش‌های مختلف جشنواره و اهدای جوایز و پروانه‌های زرین یکی پس از دیگری اجرا می‌شد و نکته جالب اینجا بود که استاندار همدان بار دیگر به‌جای هم استانی‌اش که در سالن برای گرفتن جایزه حضور نداشت بر روی سن آمد و بار دوم جایزه جشنواره را گرفت.

در خلال اجرای برنامه فیلم «زندگی من» به کارگردانی کوچک‌ترین نوجوان شرکت‌کننده در جشنواره که کاری از شقایق ورشوچی ۱۲ ساله از همدان بود و فیلم «نقاشی‌ها حرف می‌زنند» به‌عنوان فیلم اول المپیاد اکران شد.

جایزه سیفیژ بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوان همدان نیز به مجید اسماعیلی پارسا برای فیلم «گمیجی» اهدا شد.

اما در بخشی از برنامه مجری خطاب به عکاسان حاضر در سالن گفت: می‌خواهم یک سوژه عکاسی را برای شما فراهم کنم و سپس از حمید جبلی، امیر شهاب رضویان و علیرضا شجاع نوری خواست تا در کنار هم‌روی سن بایستند و این‌طور بود که سبیل مردانه جبلی و رضویان و شجاع نوری سوژه عکاسان حاضر در مراسم اختتامیه شد.

مراسم اختتامیه با نواختن موسیقی سنتی ایرانی در بین مهمانان خارجی به پایان رسید.
کد مطلب: 388101