توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس اتحادیه املاک تهران: بازار مسکن محل مناسبی برای جذب سرمایه های سرگردان است
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۲
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به تحولات اخیر بازار طلا و ارز، بازار مسکن را محلی مناسب برای جذب سرمایه های سرگردان اعلام کرد.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی اتحادیه مشاوران املاک تهران، 'حسام عقبایی' با بیان اینکه تاخیر در تصویب افزایش تسهیلات خرید مسکن می تواند رکود در بازار معاملات مسکن را تشدید کند، افزود: افزایش تسهیلات خرید مسکن بخصوص در کلانشهرها از جمله تهران در شرایط فعلی از واجب ترین اقداماتی است که دولت باید در دستور کار خود قرار دهد.

وی گفت: از دولت انتظار می رود در ادامه جو مثبتی که در یک سال اخیر در کشور در مسیر امیدواری به مسایل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایجاد شده، قبل از پایان سال 93 با افزایش رقم تسهیلات خرید و ساخت مسکن و اجرای طرح های تامین مسکن برای گروه های کم درآمد، گام مثبت برای خروج بازار معاملات مسکن از رکود بردارد.

وی با بیان اینکه تعویق در افزایش تسهیلات مسکن چه در بخش ساخت و چه در بخش خرید می تواند موجب ناامیدی مردم بخصوص طبقات متوسط رو به پایین جامعه شود، خاطرنشان کرد: هر چند دولت در فاز اول، افزایش تسهیلات ساخت و نوسازی در بافت فرسوده تا سقف 50 میلیون تومان را تصویب و در دستور کار قرار داده اما این اقدام نباید به بافت فرسوده منحصر شود بلکه دولت باید با تدابیر ویژه برای سایر مناطق نیز به تناسب نیاز تسهیلات مناسب در اختیار متقاضیان قرار دهد.* آمادگی برای جذب سرمایه های سرگردان

عقبایی همچنین با اشاره به تحولات اخیر بازارهای طلا و ارز، گفت: با توجه به اینکه هم اکنون حجم قابل توجهی سرمایه های سرگردان در دست مردم وجود دارد که با تحولات اقتصادی یکباره به بازارهایی مانند طلا و ارز سرازیر و منجر به نوسانات غیر منطقی در این بازارها می شود باید این سرمایه ها به بازار مسکن هدایت شود.

وی ادامه داد: هدایت این سرمایه ها به بازار مسکن منجر به رونق معاملات در بازار، افزایش گردش مالی در بازار معاملات مسکن و در نهایت ایجاد رونق در این بازار و سایر بخش های اقتصادی می شود.

عقبایی افزود: اکنون بازار مسکن آمادگی پذیرش این سرمایه ها را در خود دارد و می تواند علاوه بر مزایای ذکر شده حباب های موجود در سایر بازارهای اقتصادی را هم کنترل کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: دولت، مجلس، بانک مرکزی و تمام دست اندرکاران و تاثیرگذاران در بازار مسکن باید سریعتر افزایش سقف تسهیلات مسکن را اجرایی کنند.* هشدار درخصوص ادامه رکود

عقبایی با تاکید بر لزوم سرعت عمل دولت در افزایش سقف تسهیلات مسکن گفت: کندشدن روند خانه دار کردن مردم در نتیجه عدم اقدام به موقع و سریع در افزایش تسهیلات مسکن در وهله اول با کاهش انگیزه صاحبخانه شدن متقاضیان، سبب وقفه در تحرک بازار مسکن می شود که این تاخیرها یا بروکراسی های احتمالی در مسیر افزایش تسهیلات مسکن می تواند در نهایت منجر به طولانی تر شدن دوران رکود در بازار مسکن و تشدید اقتصاد رکودی در کلیه بخش ها شود.

وی با اشاره به وابستگی 300 صنعت و همچنین یک هزار و 200 شغل مستقیم و غیرمستقیم به بازار مسکن، گفت: خیز خروج از رکود در کشورهای درحال توسعه از بازار مسکن آغاز شده و در ایران نیز مسکن به عنوان عامل پیشران در خروج از رکود اقتصادی نقش بسزایی دارد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران اظهار کرد: در این راستا همواره اعلام کرده ایم که از موافقان افزایش تسهیلات مسکن هستیم و تاکید داریم دولت باید تدابیری بیندیشد که بتواند بین 70 تا 80 درصد ارزش یک واحد مسکونی را به متقاضیان مصرفی واجد شرایط که تاکنون از هیچ امکان دولتی برای خانه دار شدن استفاده نکرده اند، وام مسکن با بهره مناسب پرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد: لازم است دولت با همکاری بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و مجلس، منابع مالی مناسب و قابل اتکایی برای افزایش میزان وام دهی و همچنین افزایش سقف تسهیلات مسکن طراحی و تدارک کند.

عقبایی افزود: ممکن است در گام اول امکان تامین تسهیلات برای همه اقشار هدف و نیازمند مسکن تا میزان گفته شده مهیا نباشد اما دولت می تواند با شروع افزایش سقف تسهیلات و بالا بردن توان وام دهی بانک عامل ، حرکت در این مسیر را اغاز کند.* مدیریت مالی بانک ها، شرط لازم

وی همچنین با تاکید بر ضرورت اعمال مدیریت مالی درست در سیستم بانکی کشور بویژه بانک عامل مسکن، تصریح کرد: دولت باید تدابیری اتخاذ کند که در پی آن بانک ها به جای آنکه نقدینگی های مردم را در هلدینگ های ساختمانی سرمایه گذاری و از این طریق سود قابل توجهی کسب کنند، از این موجودی در تسهیلات دهی به بخش مسکن استفاده کنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران ادامه داد: ازسوی دیگر نباید در پرداخت تسهیلات مسکن رانت جویی و تبعیض حاکم شود زیرا با توجه به وضعیت تورم در کشور و همچنین کاهش قدرت خرید در میان اقشار متوسط رو به پایین جامعه، کمک به افزایش تسهیلات بانکی به منظور افزایش سقف وام و توان وام دهی بانک ها می تواند گامی مثبت در حمایت از تولید و تامین مسکن محسوب شود.

وی با بیان اینکه بر مبنای آمارهای اعلام شده ازسوی برخی مراجع آماری معتبر در کشور، تامین یک آپارتمان معمولی از سوی اقشار متوسط جامعه در کلانشهری مانند تهران حدود 40 سال زمان می برد، اظهار کرد: با وجود این گونه آمارها و با توجه به رشد نامتوازن قیمت مسکن در سال های اخیر باید حمایت های بانکی و دولتی با رشد بهتری به متقاضیان ارائه شود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 339583