توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس اتحادیه انتقال علوم و فناوری:
سالانه ۱۴۰ میلیون دلار داروهای گیاهی از کشور صادر می‌شود
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۵
رئیس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مرکز منطقه‌ای انتقال علوم و فن‌آوری گفت: شرکت‌هایی که گیاهان دارویی در کشور تولید می‌کنند سالانه حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون دلار صادرات دارند.
به گزارش عرش نیوز، محمود مولا نژاد عصر امروز در نشست با معاون استاندار و فعالان صنعت داروهای گیاهی لرستان که با محوریت پارک علم و فن‌آوری لرستان انجام شد اظهار داشت: استان لرستان یکی از استان‌های غنی از حیث صنعت گوشت و لبنیات است و با این حال این استان می‌تواند در صنعت جهانی غذای حلال که نه تنها مورد توجه مسلمانان بلکه غیرمسلمانان هم هست ورود پیدا کند.

وی میزان سرمایه در گردش صنعت غذای حلال را در دنیا ۳.۱ دهم تریلیون دلار عنوان کرد و افزود: نکته قابل این است که در حال حاضر ۲۰ شرکتی که صنعت غذای حلال را اداره می‌کنند هیچ کدام مسلمان نیستند.

رئیس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مرکز منطقه‌ای انتقال علوم و فن‌آوری بابیان اینکه از لحاظ سایکولوژی غذای حلال نیز برای غیرمسلمانان از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: در غذای حلالی هم که ما استفاده می‌کنیم ممکن است که تا هشت درصد از محتویات آن حرام باشد.

مولا نژاد با اشاره به ظرفیت‌های استان لرستان در تولید گوشت و لبنیات تصریح کرد: برای ورود لرستان به صنعت جهانی غذای حلال می‌توانیم حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

وی به سود بالای صنعت داروهای گیاهی اشاره کرد و افزود: باوجوداینکه منطقه منابع عظیمی از گیاهان دارویی وجود دارد؛ اما به دلیل اینکه این گیاهان به صورت فراوری نشده در اختیار خارجی‌ها قرار می‌گیرد سود سرشار این صنعت پس از فراوری به جیب این کشورها می‌رود.

رئیس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مرکز منطقه‌ای انتقال علوم و فن‌آوری بابیان اینکه شیرین بیان ایران را ژاپنی‌ها به صورت خام خریداری می‌کنند و بعد افتخار می‌کنیم که شیرین بیان را صادر کرده ایم گفت: صادرات سالانه شرکت‌های تولید کننده داروهای گیاهی در ایران سالانه بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون دلار است اما یک شرکت در پاکستان که هم کیفیت محصول هم تکنولوژی آن در مقایسه با یک شرکت داروهای گیاهی کشورمان بسیار پایین‌تر است هفت میلیارد دلار در سال است.

مولا نژاد با اشاره به موفقیت‌های کشورمان در صنعت داروهای گیاهی بیان کرد: ایران در این صنعت خیلی موفق بوده به گونه ای که محصولات تولیدی در کشورمان قابل عرضه در بازارهای بین‌المللی هستند و این جای تبریک دارد.

وی از لرستان به عنوان یکی از استان‌های دارای منابع غنی گیاهان دارویی نام برد و تصریح کرد: زعفرانی که در استان لرستان کشت می‌شود از لحاظ کیفیت با زعفرانی که در خراسان کشت می‌شود قابل رقابت است؛ البته باید تولید عصاره زعفران در لرستان مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مرکز منطقه‌ای انتقال علوم و فن‌آوری بابیان اینکه امروز خطرات ناشی از استفاده از داروهای شیمیایی برای مردم دنیا روشن‌شده به همین دلیل مصرف داروهای گیاهی روبه افزایش است گفت: این آمادگی وجود دارد تا زمینه‌های لازم را برای حضور شرکتهای تولید کننده داروهای گیاهی لرستان را در بازارهای بین‌المللی فراهم کنیم.

مولا نژاد افزود: با توجه به در پیش رو بودن برگزاری اجلاس شرکت‌های داروسازی گیاهی در هند، سریلانکا و مالزی این آمادگی وجود دارد که شرکت‌های داروهای گیاهی لرستان را جهت تبادل تجربیات و آشنایی با آخرین تکنولوژی های این صنعت به این اجلاس‌ها اعزام کنیم.

وی بیان کرد: شرکتهای داروهای گیاهی استان لرستان برای ورود به بازارهای بین‌المللی نیازمند این هستند که هسته‌هایی را برای برقراری این رابطه به وجود بیاورند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 339880