توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
"طراحان کاهش قیمت نفت پشیمان خواهند شد"
روحانی: عربستان و کویت بیش از ایران از ناحیه کاهش قیمت نفت ضرر می‌کنند
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۵
رئیس‌جمهور دقایقی پیش در جمع مردم استان بوشهر به ایراد سخنرانی پرداخت.
به گزارش عرش نیوز؛حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در دوازدهمین سفر استانی خود در جمع مردم استان بوشهر حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

مهمترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور را در ادامه می‌خوانید:

* همه از یک کشوریم و همه زیر پرچم یک نظام هستیم. همه پیوند با یک قانون اساسی داشته و همه ما از یک رهبری پیروی می‌کنیم.

* امروز تمام ملت ایران دارای دفترچه بیمه درمانی هستند و بیمه چترش را بر سراسر مردم این سرزمین گسترش داده است.

*سلامت محور بودن یکی از افتخارات این دولت است.

*اقتصاد در بخش صنعت در طول 8 ماهه اول امسال دارای رشد 4 درصدی است.

* از رکود خارج شدیم و به سمت رونق حرکت خواهیم کرد.

*نخستین قدم‌ها برای شکستن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت مردم اولین قدم‌ها را برای شکستن تحریم‌ها برداشته ایم. ما راه را برای برداشتن کامل تحریم ادامه خواهیم داد.

*تمام ملت ایران خواستار پایان تحریم ظالمانه علیه ملت بزرگوار ایران هستند.

* دوران تهدید و دوران تحریم سپری شده است. 1+5 راه منطقی و سرعت عمل را پیش نگیرند بدانند ضرر خواهند کرد. ما با منطق و استدلال و حفظ حقوق ملت ایران راه مذاکره، راه همزیستی مسالمت‌امیز با جهان، راه تعقل و راه تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد. در چارچوب منافع ملی ایران این مسیر و راه را ادامه خواهیم داد.

*مشکل جدیدی که پیشروی مردم ایران به خیال خود بازکرده‌اند، موضوع کاهش قیمت نفت است. قیمت نفت گرچه امروز به حدود نصف نسبت به ماه‌های قبل کاهش پیدا کرده است اما بدانید آن‌هایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی کشور‌ها طراحی کرده‌اند پشیمان خواهند شد. این راه برای آنان قابل ادامه دادن نیست. اگر از کاهش قیمت نفت ایران ضرر می‌کند، بدانید کشور‌های تولید‌کننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

* آمار و ارقام نشان می‌دهد که عربستان 80 درصد بودجه سالیانه‌اش به فروش نفت وابسته است. 90 درصد صادرات آن نیز مربوط به فروش نفت خام است. کویت 95 درصد بودجه‌اش وابسته به نفت بوده و حدود 95 درصد صادراتش مربوط به فروش نفت خام است.

* جمهوری اسلامی ایران از لحاظ بودجه فقط امسال 33 درصد وابسته به نفت است. در دولت یازدهم کمترین وابستگی به نفت در بودچه تقدیمی به مجلس مشاهده می‌شود. یک سوم بودجه ما وابسته به فروش نفت است.

*پیش‌بینی می‌کنیم از لحاظ صادرات فقط 60 درصد صادرات ما مربوط به نفت می‌باشد. درحالی که بقیه صادرات غیر نفتی است.

*ایجاد جاده جدید خروجی برای شهر بوشهر اولین تصمیم دولت برای این استان است.

 

*تکمیل باند دوم جاده برازجان - گناوه و باند دوم گناوه - دیلم از دیگر تصمیمات دولت برای این استان است.

*وزارت نفت 5 طرح برای استان بوشهر در نظر دارد که قول داده تمام این طرح‌ها در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی شود.

*تصمیم گرفته شد دولت منطقه آزاد تجاری بوشهر را به تصویب رسانده است و به زودی لایحه آن تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

*بندرگاه بوشهر که دروازه توسعه این استان است، این بندرگاه را به 2 برابر ظرفیت فعلی توسعه خواهد داد.

*طرح گردشگری یکی از طرح‌های مهم مدنظر دولت برای این استان است که 2 نقطه برای ساخت دهکده توریستی در بوشهر مصوب شده است.

* در این سفر مجموعا 11 پروژه مهم تصویب و اعلام خواهد شد. این 11 پروژه با اعتبار 603 میلیاردتومان مورد تصویب دولت است.

مشروح سخنرانی حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور را در اجتماع مردم استان بوشهر در ادامه می‌خوانید:

رئیس‌جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود با بیان اینکه وحدت، محبت و برادری را باید سراسر این سرزمین گسترش دهیم. اظهار داشت: همه از یک کشوریم و همه زیر پرچم یک نظام هستیم، همه پیوند با یک قانون اساسی داریم و همه ما از یک رهبری پیروی می‌کنیم. همه ما در کنار دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران هدف واحدی که آن هدف توسعه و سربلندی ایران عزیز است را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به جشن بیمه همگانی افزود: ملت ایران و جمهوری اسلامی بعد از سالیان دراز به یکی از آرزوهای خود دست یافت و آن اینکه امروز تمام ایرانیان دارای دفترچه بیمه درمانی هستند و بیمه چترش را بر سراسر مردم این سرزمین گسترش داده است. 

روحانی خاطرنشان کرد: یکی از وعده‌های انتخاباتی بنده به مردم بیمه همگانی بود که امروز اعلام می‌کنیم همه تحت چتر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند. یکی از افتخارات این دولت سلامت‌محور بودن است. از آغاز امسال تاکنون قدم‌های بسیار مهمی در زمینه تحول در بخش سلامت برداشته‌ایم و این گام‌ها را تا رضایت کامل ملت ایران ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه "دولت با کمک مردم در طول مدت حدود یکسال و نیم گذشته گام‌های بسیار مهمی برای ثبات و آرامش اقتصاد، مقاومت اقتصاد و خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی برداشته‌ است" گفت: ما در طول مدت 6 ماهه امسال نسبت به 6 ماهه سال گذشته دارای 4 درصد رشد هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "براساس آمار روز گذشته بخش صنعت کشور، اقتصاد در بخش صنعت در طول 8 ماهه اول امسال دارای 4 درصد رشد است" ادامه داد: کشور بعد از 8 فصل در جا زدن در رکود و رشد منفی بحمدالله امسال رشد مثبت را آغاز کرده است. ما از رکود خارج شدیم و به سمت رونق حرکت خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: نخستین قدم‌ها برای شکستن تحریمی که ضد ملت ایران ظالمانه وضع شده بود و به طور طبیعی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم تأثیرگذار بود، با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری برداشته‌ شده است. ما راه را برای برداشتن کامل تحریم ادامه خواهیم داد. تمام ملت ایران خواستار پایان تحریم ظالمانه علیه ملت بزرگوار ایران هستند.

روحانی تصریح کرد: به همه آن‌هایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز در این مسیر ممکن است به فکر قدم‌ گذاشتن باشند، اعلام می‌کنم، دوران تهدید و دوران تحریم سپری شده است.

وی با اشاره به این مطلب که "مذاکره‌کنندگان 1+5 در برابر ایران، هرمقدار راه منطقی و سرعت‌العمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد" اظهار داشت: ما با منطق، استدلال و با حفظ حقوق ملت بزرگ ایران راه مذاکره، همزیستی مسالمت‌آمیز با جهان، راه تعقل و راه تعامل سازنده را در چارچوب منافع ملی ایران ادامه خواهیم داد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کاهش قیمت نفت گفت: مشکل جدیدی که پیش روی مردم ایران به خیال خودشان باز کرده‌اند موضوع "کاهش قیمت نفت" است. قیمت نفت گرچه امروز به حدود نصف نسبت به ماه‌های قبل کاهش پیدا کرده اما بدانید آن‌هایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده‌اند پشیمان خواهند شد و این راه برای آن‌ها قابل ادامه نیست.

وی تاکید کرد: اگر از کاهش قیمت نفت ایران ضرر می‌کند بدانید کشورهای تولیدکننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

روحانی افزود: آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشور عربستان 80 درصد بودجه سالانه‌اش به فروش نفت وابسته بوده و 90 درصد صادرات عربستان مربوط به فروش نفت خام است؛ کویت نیز 95 درصد بودجه‌اش وابسته به نفت بوده و حدود 95 درصد صادراتش مربوط به فروش نفت خام است در حالی که جمهوری اسلامی ایران از لحاظ بودجه فقط 33 درصد امسال وابسته به نفت است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "در دولت یازدهم در سال 93 کمترین وابستگی به نفت در بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی مشاهده می‌شود" خاطرنشان کرد: یک‌سوم بودجه ما وابسته به فروش نفت است؛ ضمن اینکه راه جبران این کاهش را پیش‌بینی کرده‌ایم و با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی می‌کنیم از لحاظ صادرات، فقط 60 درصد صادرات ما مربوط به نفت بوده در حالی‌که بقیه صادرات ما صادرات غیرنفتی است و امسال صادرات غیرنفتی را افزایش خواهیم داد.

 

وی با تاکید بر اینکه "ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار نخواهد گرفت" گفت: همانطور که این ملت در برابر توطئه‌ها و مشکلات با وحدت و ایستادگی و استقامت عبور کرده است، در برابر این توطئه نیز عبور خواهد کرد. کاهش قیمت نفت برای مدت طولانی نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

روحانی اظهار داشت: ملت بزرگ ایران همانند گذشته برای آرامش در بازار اقتصادی و رونق در زمینه اقتصادی و رشد حرکت خواهد کرد. اگر تمام کارگاه‌های تولیدی کشور اعم از بخش خصوصی و دولتی تلاش کرده در هر ماه یک درصد به تولید خود اضافه کنند، ما بتوانیم تولید را افزایش دهیم و رشد اقتصادی بالاتر از 8 درصد خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه "بوشهر سرزمین تولید برق اتمی است" اظهار داشت: استان بوشهر مرکز تولید انرژی ایران است. ما به بوشهر، به بندرگاه بوشهر، به مردم و استعدادها بوشهر، به عسلویه بوشهر، به خارک بوشهر و جای جای این سرزمین به عنوان سرزمین توسعه و حرکت افتخار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه "بوشهر باید به سابقه دیرین توسعه و تجارتش برگردد" تصریح کرد: این دولت به عنوان خادم مردم ایران و از جمله مردم استان بوشهر اعلام می‌کند که همه توان و امکانات در خدمت مردم و از جمله در خدمت استان عزیز بوشهر خواهد بود. ما انشاءالله در دولت یازدهم قدم‌هایی را برای توسعه این استان به کمک شما مردم و با همت همه مسئولان، کارگزاران، فرهیختگان و به ویژه جوانان برخواهد داشت.

روحانی در ادامه با بیان اینکه "نخستین تصمیم دولت در این سفر برای استان بوشهر ایجاد جاده جدید خروجی برای شهر بوشهر است"، بیان داشت: انشاءالله احداث مسیر و جاده خروجی دوم شهر بوشهر از سال آینده آغاز می‌شود، تلاش می‌کنیم تا پایان دولت یازدهم و اوایل سال 96 این جاده را به اتمام برسانیم.

وی ادامه داد: تصمیم دومی که برای این شهر اتخاذ شده، تکمیل فاضلاب شهر بوشهر است. بخش‌های بزرگی باقیمانده و نیاز به اعتبار قابل ملاحظه‌ای دارد. این طرح در طول 4 سال به اتمام خواهد رسید و بخش اعظم آن در دولت یازدهم عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تکمیل باند دوم جاده برازجان- گناوه و باند دوم گناوه-دیلم نیز از دیگر تصمیمات دولت برای استان بوشهر است.

وی با بیان اینکه وزارت نفت 5 طرح برای استان بوشهر مدنظر دارد" گفت: وزارت نفت قول داده همه این 5 طرح در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی شود که انشاءالله امشب در شورای اداری استان تشریح خواهد شد.

روحانی در ادامه سخنانش با بیان اینکه "دولت منطقه آزاد تجاری بوشهر را به تصویب رسانده است" اظهار داشت: به زودی لایحه منطقه آزاد تجاری بوشهر تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود. قطعا منطقه آزاد تجاری بوشهر سبب رونق کل استان خواهد شد. همچنین بندرگاه این شهرستان که در واقع دروازه توسعه این استان است، با طرح‌هایی که دولت یازدهم مدنظردارد، این بندرگاه را به 2 برابر ظرفیت فعلی توسعه می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "یکی از طرح‌های مهم برای توسعه این استان طرح گردشگری است که 2 نقطه برای ساخت دهکده توریستی در این سفر مصوب شده است" گفت: برای بخش صنعت استان و رونق در بخش صنعتی به بانک مرکزی اعلام شده از طریق بانک‌های مختلف 130 میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و 330 میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌ها، تسهیلات را در بخش صنعتی استان قرار خواهد داد.

روحانی در بخش پایانی سخنان خاطرنشان کرد: در این سفر مجموعاً 11 پروژه مهم تصویب و اعلام خواهد شد، این 11 پروژه با اعتبار 603 میلیارد تومان مورد تصویب دولت است. تفصیل این موارد در شورای اداری استان بوشهر به اطلاع مردم می‌رسد.منبع:تسنیم

کد مطلب: 354982