توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کشاورزان چرداولی در انتظار سد چناره/ وعده هایی که تحقق پیدا نمی کند
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۱
سد چناره واقع در شهرستان چرداول در شمال استان ایلام یکی از مهمترین طرحهای آبی استان است که به رغم وعده های فراوان طی سالهای گذشته هنوز وارد فاز اجرایی نشده است.
به گزارش عرش نیوز؛شهرستان چرداول یکی از شهرستانهای حوزه شمالی استان ایلام است که دارای ظرفیتهای خوب کشاورزی است و وجود زمین های حاصلخیز باعث رونق کشت انواع محصولات در شهرستان شده است.

طی سالهای گذشته در این شهرستان در زمینه توسعه فعالیتهای کشاورزی برنامه های خوبی طراحی شده که نقش مهمی در پیشبرد اهداف منطقه از نظر کشاورزی و به خصوص آبیاری دارد.

سد چناره چند سال پیش در این شهرستان تصویب شده و هم اکنون متاسفانه به دلایل مختلف وارد فاز اجرایی نشده و هر روز وعده و خبری جدید برای اجرایی شدن این سد داده می شود ولی در عمل چیزی مشاهده نمی شود.

این سد بیشتر از آنجا اهمیت پیدا می کند که به رغم اینکه کشاورزی مهمترین ظرفیت شهرستان است، ولی زمینهای دیم فراوانی در این منطقه وجود دارد که با اجرای این سد بخش مهمی از این زمینها آبی می شوند.

همین سد می تواند نقش مهمی در توسعه کشاورزی، افزایش اشتغالزایی با استفاده از اجرای طرحهای مختلف کشاورزی در شهرستان داشته باشد.

وضعیت سد چناره

پرویر کولانی فرماندار شهرستان چرداول گفت: سد چناره از اهمیت خاصی بر خوردار است چراکه که می تواند باعث رونق کشاورزی در این شهرستان باشد که مراحل تصویب نهایی و اجرایی آن در حال سپری شدن است.

وی بیان داشت: این سد با وجود نقش مهم آن در رونق کشاورزی، با متمرکز یافتن از منطقه تنگه قیر که یکی از جاذبه های مهم و دیدنی برای مردم تبدیل شده  در سالهای اخیر به رغم ظرفیتهای مهم شهرستان چرداول به خوبی در مسیر کمک به توسعه قرار نگرفته است.

این مسئول ادامه داد: سد چناره با وجود اهمیت جاذبه های گردشگری و دیدنی آن، نقش این سد در توسعه زیر ساختهای این شهرستان نیز حائز اهمیت است.

پرویز کولانی اظهار داشت: سد چناره با هدف اولیه تامین آب شرب و صنعت شهرستان و سپس تامین آب اراضی کشاورزی به میزان ۱۲ هزار هکتار طراحی شده است.

فرماندار چرداول افزود: حجم اولیه سد حدود ۱۱۲ میلیون متر مکعب  است که با پیگیری صورت گرفته توسط مسئولان استانی به ویژه  استاندار مراحل تصویب نهایی و اجرایی آن در حال سپری شدن است.

وی در ادامه گفت: با پیگیری های صورت گرفته و بازدید معاون نیرو از محل اجرای سد در خصوص تاسیس، مراحل واگذاری آن به پیمانکاران در حال اجراست.

فرماندار چرداول افزود: با نهایت به اینکه این سد باید از ۱۵ درصد اعتبارات دولتی و ۸۵ درصد اعتبارات بخش خصوصی شروع شود و مراحل اجرای عملیات فیزیکی سد در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده کلید خواهد خورد.

کولانی بیان داشت: با توجه به خشکسالی های اخیر و کمبود آب شرب شهر ها و روستاها و همچنین گسترش صنعت در وجود شهرها و نواحی صنعتی اجرای این سد می تواند آب مورد نیاز شرب و صنعت را تامین کند.

کولانی در پایان بیان داشت: وجود زمینهای حاصل خیز و زیر کشت حدود ۱۲ هزار هکتار از اراضی شهرستان می تواند تحول نهایی را در اقتصاد منطقه و شکوفایی بخش کشاورزی به وجود آورد.  

وعده هایی که برای سال جاری و سال آینده داده می شود

نکنه مهم در مورد سد چناره اینکه طی سالهای گذشته و سال جاری وعده های فراوانی برای اجرایی شدن، زمان، نحوه سرمایه گذاری و...داده شده که تاکنون هیچکدام عملی نشده است.

در زیر چند مورد از اظهارنظرهای سال جاری مسئولان ارشد استان ایلام در مورد سد چناره آمده است.

معاون عمرانی استانداری ایلام: سد چناره در اوایل سال جاری آغاز می شود

شاپور پولادی معاون عمرانی استاندار ایلام خردادماه سال جاری در نشست بخشداران، شهرداران و شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای چرداول از آغاز عملیات احداث سد چناره چرداول در نیمه اول سال‌جاری با اعتبار اولیه بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال خبر داد.

نماینده مردم استان در مجلس: سرمایه گذاران خارجی سد چناره را اجرایی می کنند

در اوایل سال جاری نیز یکی از نمایندگان ایلام در مجلس در بازدید از سد خبر از واگذاری سد چناره به سرمایه گذاران روسی خبر داده بود و یک شرکت فرانسوی در احداث سد چناره سرمایه گذاری خواهد کرد.

عمران علی محمدی اعلام کرد: دولت تدبیر و امید با احداث سد چناره  نیز موافقت کرده است.

استاندار ایلام: عملیات اجرایی سد چناره سال آینده آغاز می شود

محمد رضا مروارید استاندار ایلام حدودا یک ماه پیش نیز در بازدید از سد دوباره اعلام کرد: با عنایت دولت تدبیر و امید و رایزنی با وزیر نیرو و تامین میزان آب مورد نیاز این سد کارهای مقدماتی و مطالعات اولیه تا پایان سالجاری اجرا و از اوایل سال ۹۴ عملیات اجرایی این سد بزرگ آعاز می شود.

وی بیان داشت: چندین شرکت خارجی با رایزنی های صورت گرفته برای سرمایه گذاری و ساخت سد چناره تاکنون اعلام آمادگی کرده اند.

معاون برنامه ریزی استانداری ایلام: طرح سد چناره از طریق فایناس اجرایی می شود

حشمت الله عسگری نیز چند ماه پیش اعلام کرد: طرح سد چناره، راه آهن ایلام، کارخانه سیمان آبدانان و ... از جمله طرح هایی هستند که برای تکمیل و راه اندازی از محل فاینانس خارجی معرفی شده اند و اکنون چند سرمایه گذاران خارجی برای اجرای آنها اعلام آمادگی کرده اند.

سد چناره نیازمند راهکار عملی است

با همه وعده ها داده شده هنوز راهکاری برای اجرای سد طراحی نشده چراکه نه سرمایه گذار مشخص است و نه زمان اجرا شدن و طبق آخرین وعده ها نیز سال آینده برای اجرایی شدن سد بنا گذاشته شده است.

البته با این روند سونشتی بسیار مبهم در انتظار سد چناره در شهرستان چرداول قرار گرفته و در حالی که دولت باید از اجرای سد حمایت بیشتری کند چراکه این منطقه متکی به کشاورزی است.

بدون شک مناطق محرومی مثل استان ایلام و شهرستان چرداول که کشاورزی اساس کار و زندگی است احداث چنین پروژه ای بسیار برای مردم مهم و حباتی است.

در این بین مردم شهرستان نیازمند این پروژه هستند و اگر مسئولان استان برای اجرایی شدن سد کاری انجام ندهند عملا هیچ کاری در کل برای توسعه شهرستان انجام نداده اند چراکه شهرستان نه طرح بزرگی دارد و نه منبع درآمدی برای مردم، بنابراین وزارت نیرو و مسئولان استان ایلام باید از با یک راهکار این سد مهم را در شهرستان چرداول اجرایی کنند.

منبع:مهر

کد مطلب: 335280