توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون اول رئیس‌جمهور در البرز:
اقتصاد متکی به علم و فناوری جایگزین اقتصاد نفتی شود
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۸
معاون اول رئیس‌جمهور یکی از اصلی‌ترین جهت‌گیری‌ها را که می‌تواند جایگزین اقتصاد متکی بر نفت شود را تکیه بر اقتصاد علم و فناوری دانست و گفت: باید به چیزی متکی باشیم که پایان‌پذیر بوده و به مغز و اندیشه انسان متکی باشد.
به گزارش عرش نیوز؛اسحاق جهانگیری در بازدید از دستاوردهای شاخص جهاد دانشگاهی بیش از ظهر امروز که از شهرستان ساوجبلاغ انجام شد، اظهار کرد: فعالیت در جهاد دانشگاهی در سال‌های اولیه پس از انقلاب از برگ‌های افتخار بنده محسوب می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت و جهت‌گیری اقتصادی کشور افزود: در دوره‌ای ویژه قرار داریم که به دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که به کشور تحمیل شد نقش اصلی اقتصاد کشور از جمله نفت، بانک و نقل و انتقالات پول و کالا را با هدف آسیب‌رسانی جدی نشانه گرفتند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این راستا برخی از تصمیم‌ها و مدیریت‌های نادرست در بخش اقتصادی منجر شد که اقتصاد کشور به نقطه بدی رسید و فشار جدی به مردم و کشور وارد شد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه تلاش جدی برای از بین بردن تحریم‌های سد راه کشور را در برنامه داریم بیان کرد:‌ در این راستا دشمن را وادار کردیم تا حق قانونی مردم را مانند سایر کشورها در چارچوب حقوق بین‌الملل بپذیرند و تحریم‌ها برداشته شود.

وی افزود: خوشبین هستیم که با طرف گفت‌وگو به نتیجه برسیم اما دشمن شاید در این زمینه دست از خشونت بر ندارد.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: برای گذر از شرایط سخت تحریم‌ها برنامه‌ریزی پیش‌بینی کرده‌ایم که در کنار مقابله با بخش‌های خارجی و حل مسائل و مشکلات در داخل کشور قطار اقتصاد را به مسیر خود بازگردانیم.

جهانگیری تصریح کرد: در بخش کنترل شاخص‌های اقتصادی مانند تورم، خروج ارز و فعال کردن تولید داخلی و رفع موانع و رکود اقتصادی و نیز جهت‌گیری‌های درازمدت از مواردی است که در برنامه توسعه و برنامه ششم در نظر گرفته شده است.

وی با تأکید بر تصویب و تشکیل سازمان معاونت و برنامه‌ریزی به منظور تجمیع صاحبنظران گفت:‌ باید از جابجایی اقدامات خارج از توسعه سیاست‌گذاران جلوگیری کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری به سیاست‌های کلی این اصل پرداخت و اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی می‌تواند اقتصاد ایران را به شکوفایی برساند و بیان برخورد احساسی و شعارگونه در این زمینه جایز نیست.

جهانگیری تصریح کرد: در رابطه با سیاست اقتصاد مقاومتی بیش از 20 جلسه برای تدبیر این مجموعه به یک برنامه درازمدت برنامه‌ریزی شده است.

وی به لزوم جهت‌گیری مناسب توسعه اقتصادی پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: باید با تکیه به ظرفیت درونی و انسانی که سرمایه بزرگ محسوب می‌شود قدم برداشت و در بخش برون‌گرایی اقتصادی با دنیا تعامل داشت تا اقتصاد توسعه‌ای داشته باشیم و چنین تحریم‌هایی به اقتصاد آسیب نرساند.

معاون اول رئیس‌جمهور نفوذ این سیاست‌ها در برنامه ششم به صورت جدی در نظر گرفته شده است و اجرای اقتصاد مقاومتی در بودجه سال 93 نمود یافته است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اشتغال و بهره‌گیری از نیروی جوان تحصیلکرده از جمله قواعدی است که باید در کشور مورد بررسی قرار گیرد و چگونگی استفاده از این فرصت‌ها و شکوفایی آن اجرایی شود.

وی بیان کرد: بحران آب و رفع این مشکل در بخش‌های مختلف شرب، صنعت و کشاورزی به عنوان سرمایه‌ای کمیاب باید در برنامه ششم در نظر گرفته شود.

معاون اول رئیس‌جمهور ضمن لزوم جهت‌گیری‌ توسعه‌ای نیروها در کشور گفت: باید چند صد میلیارد دلار در بخش نفت، گاز و پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنیم.

جهانگیری یکی از اصلی‌ترین جهت‌گیری‌ها را که می‌تواند جایگزین اقتصاد متکی بر نفت شود را تکیه بر اقتصاد علم و فناوری دانست و گفت: باید به چیزی متکی باشیم که پایان‌پذیر بوده و به مغز و اندیشه انسان متکی باشد که خوشبختانه این سرمایه در ایران به وفور یافت می‌شود.

وی اظهار کرد:‌ توسعه علم و فناوری باید با جهت‌گیری مناسب به یکی از اصلی‌ترین مسائل کشور می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان یک جهاد انقلالی دانش‌بنیان تاکنون عملکرد مناسبی از خود ارائه داده و نقش مؤثری میان دانشگاه و جامعه ایفا کرده است.

جهانگیری گفت: جامعه ما دستخوش تغییرات فراوانی قرار گرفته و در چند سال اخیر با شتاب چشمگیری در حال حرکت است.

وی بیان کرد: جهاد دانشگاهی نقش مهمی بین دانشگاه، دولت و جامعه ایفا کرده و یکی از بارزترین از ویژگی‌های این مجموعه عینیت بخشیدن به شعار اصلی امام در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مهمترین رسالت در توسعه علم و فناوری تبدیل ایده به ثروت و یا تجاری‌سازی ایده و تولید است.

جهانگیری با تأکید بر شناسایی ایده‌هایی که توانایی تبدیل به صنعت در بازار را دارند، اظهار کرد: دولت بازار بزرگی که در اطراف کشور است را دست‌کم می‌گیرد.

وی افزود: عراق با 35 میلیون نفر جمعیت کشور ثروتمندی است که بیش از ایران نفت صادر می‌کند و به همین سبب کشورهای منطقه و شرق آسیا بازار بزرگی است که فرصت مناسبی در اختیار ما قرار می‌دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: یکی از بهترین دستاوردهای جهاد دانشگاهی نقش واسطه‌ای آن است که نباید نادیده گرفته شود یا از بین برود.

جهانگیری با اشاره به لزوم انتقال تکنولوژی به داخل کشور خاطرنشان کرد: انتقال تکنولوژی در احداث کارخانه‌ها به طور کامل صورت نگرفته و تحقق این امر از طریق نهادهای واسطه‌ای بهتر انجام می‌پذیرد.

وی با اشاره به معضل زمین‌خواری و تغییر کاربری زمین در بسیاری از استان‌های کشور تصریح کرد: استان البرز بیش از سایر استان‌های کشور تحت فشار تغییر کاربری اراضی حاصلخیز و کشاورزی و همچنین تصاحب اراضی دولتی توسط برخی افراد سودجو قرار دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: شهرستان ساوجبلاغ در این زمینه در معرض خطرات فراوانی است که باید به طور جدی در سطح کشور و به ویژه البرز به آن رسیدگی شود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 329052