توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تلفیق مهندسی سازه های سنتی و نوین معماری ایران را متحول می کند
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۴
یک پژوهشگر رشته معماری ساختمان گفت: تلفیق دست یافته های معماری سنتی ایران و سازه های نوین معماری ساخت و ساز ایران را متحول می کند.
به گزارش عرش نیوز؛'محمدرضا حیدری 'که تاکنون 11 مقاله از وی درنشریات بین المللی منتشر شده با اشاره به پیشینه تاریخی معماری در ایران و بکارگیری روش های خاص برای کنترل دمای داخل ساختمان، تهویه ساختمان ها و محافظت برابر باد و باران افزود: احیای فنون سنتی معماری ایرانی، اسلامی و بهره گیری از سازه های امروزی نقش اثرگذاری در اصلاح الگوی مصرف انرژی و مقاوم سازی ساختمان ها دارد.

وی که دو کتاب در موضوعات هنر و معماری مصر و مرمت آثار معماری از دانشگاه های انگلیس و ایتالیا را ترجمه کرده تصریح کرد: مسجد جامع اصفهان، مسجد گوهرشاد مشهد و مسجد کبود تبریز از شاهکارهای معماری اصیل اسلامی و ایرانی هم از نظر زیباشناختی و هم طول عمر ساختمان می تواند الگوی خوبی برای هنرمندان و مهندسان جوان ساخت و ساز کشور باشد.

استاد پیشین دانشکده هنر اصفهان و دانشگاه سمای یاسوج پل های خواجو، سی و سه پل اصفهان و پل خیرآباد در گچساران را از معماری های پرسازه سنتی ماندگار ایرانی اسلامی ذکر کرد.

حیدری که صاحب کتابی چون هنر و معماری قبل از تاریخ است و کتابی به نام بندها یا سدهای تاریخی ایران را آماده انتشار دارد با یادآوری برخی روش های احداث ساختمان به ویژه در آپارتمان های مسکونی غیرمقاوم و خالی از روح زیباشناسی گفت: احیای معماری سنتی ساخت و ساز در ایران اسلامی را متحول خواهد کرد.

وی با اشاره به قابل قبول بودن ساخت و سازهای امروزی افزود: نحوه احداث ساختمان به ویژه در مساجد، بقاع متبرکه و حسینیه ها باید به گونه ای باشد که نیاز به کمترین مصرف انرژی درآن احساس شود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 319152