توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مساجد کانون انتشار هدایت های دینی هستند
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۷
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اهمیت ساخت و احیا مساجد در اسلام این مراکز را کانون انتشار هدایت های دینی، تعالی و تبیین معارف اسلامی و دینی دانست.
به گزارش عرش نیوز؛حجت الاسلام سید' علی قاضی عسکر' شامگاه جمعه در آیین آغاز کار ساخت مسجد ثامن الائمه (ع) کیش با یاد آوری نقش مساجد در اسلام افزود: این نقش بر کسی پوشیده نیست و همگان می دانند دین اسلام اهمیت زیادی برای احیا و احداث مساجد قائل شده است.

وی با بیان اینکه تعابیری در روایات در باب مسجد بکار رفته است گفت: از مساجد به عنوان بیت الله یاد شده و این تعبیر بار معنوی زیادی دارد و انسان زمانی که در مسجد حاضر می شود احساس می کند در خانه خدا حضور دارد.

سرپرست حجاج ایرانی با تاکید بر اینکه وجود مسجد در هر مکانی منشا خیر و برکات فراوان است افزود: مساجد مرکز انوار الهی هستند.

حجت الاسلام قاضی عسکر در مورد احداث کنندگان مساجد نیز گفت: کسانی که در امر احداث مسجد فعالیت می کنند باید اهل ایمان و برپای داشتن نماز بوده و به قیامت باور داشته باشند، سازندگان مساجد به غیر از خدا از هیچکس هراسی به دل راه نمی دهند.

وی با بیان اینکه ساخت مسجد باید ازدر آمد حلال باشد گفت: سازندگان مساجد خدا ترس ، با تقوا و پرهیزگار هستند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه مساجد کانون انتشار هدایت های الهی به شمار می روند خاطرنشان کرد: در تاریخ همواره مساجد مرکز حکومت اسلامی و کانون مسائل مرتبط با دین و اسلام و گاه مراکزی برای طراحی برنامه های نظامی بوده اند.

وی به روایاتی در مورد فضیلت تعلیم و تربیت در مساجد اشاره کرد و گفت: این مراکز کانونی برای تعالی و تبیین معارف اسلامی و دینی هستند.

حجت الاسلام قاضی عسکر به شرایط و ویژگی های مساجد درروایات نیز گفت: این مراکز متعلق به خدا هستند و نباید انگیزه ای غیر الهی در آن باشد، نباید غیر خدا را در آن راه داد و باید بیانگر توحید محض باشد.

وی با تاکید بر اینکه در ساخت مساجد باید سادگی دینی لحاظ شود افزود : اسلام موافق باساخت و ساز مساجد با تزیینات زیاد نیست زیرا وجود تزیینات مادی ذهن انسان را از هدف اصلی که همان عبادت خداست منحرف می سازد همانطور که در ساخت مساجد در کشورهای اسلامی و در کنار مسجد الحرام غفلت هایی در این زمینه صورت گرفته و بناهایی ساخته شده که ذهن افراد را از هدف اصلی دور می سازد.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اسلام طرفدار ایجاد جاذبه برای مساجد است بر تمیزبودن و نظافت داخلی در راستای علاقمند سازی مخاطبان برای حضور در این مراکز تاکید کرد.

وی به اهمیت و جایگاه مساجد در دین اسلام اشاره کرد و گفت: احداث مسجد ثامن الائمه(ع) در حساس ترین نقطه جزیره و در جایی که مراکز تجاری زیادی در آن واقع شده ضمن تقویت بنیه ایمانی ساکنان و کارکنان مراکز اقتصادی در منطقه راهی برای دسترسی آسان آنان به مسجد است.

به گفته ی قاضی عسکر یکی از مباحثی که به عنوان صدقه جاریه مطرح است ساخت مسجد است، سازنده مسجد وقتی از دنیا می رود هرکس در آن مسجد نماز بگذارد ثوابش عاید او می شود و اگر مسائل شرعی و معارف اسلامی را در آنجا بیاموزد نیز در نامه اعمالش نیکی و پاداش ثبت خواهد شد.

امام جمعه کیش نیز در این مراسم با یاد آوری اینکه زمینی در زمان مدیریت کریمی مدیر عامل وقت سازمان منطقه آزاد به ساخت این مسجد اختصاص داده شد گفت: قرار بود مرکز همایش ها و تالار شهر با محوریت مسجد در این مکان ساخته شود و علت نامگذاری آن به ثامن الائمه این بود که در تاریخ 08/08/88 ( ولادت امام رضا (ع ) کلنگ احداث آن زده شد و هشت تن از خدام امام رضا (ع) برای این منظور در جزیره حضور یافتند، مدیریت وقت قول داده بود که این مسجد یکساله ساخته خواهد شد اما این اقدام عملی نشد و چندبار هم مکان ساخت مسجد تغییر کرد.

حجت الاسلام علیدادی با بیان اینکه ساخت این پروژه در مدیریت های بعدی در شرف حذف شدن بود گفت: گروهی از متدینین در این زمینه احساس تکلیف کردند و معتقد بودند در زمین اختصاص داده شده باید مسجد ساخت و نمی توان آن را حذف کرد و دراین خصوص چندین بار در این مکان نماز جماعت برگزار شد.

وی با بیان اینکه در مدیریت فعلی این مساله مطرح و با استقبال خوبی روبرو شد افزود: پیشنهاد آقای مونسان این بود که بانی برای ساخت باشد که احداث آن در فرایند اداری قرار نگیرد از این رو موضوع مطرح شد و بانیان متعددی برای ساخت آن استقبال کردند که در نهایت قرعه به نام یکی از سرمایه گذاران افتاد.

امام جمعه کیش با یاد آوری اینکه سومین بار است کلنگ احداث این مسجد به زمین زده می شود افزود: فکر می کنم این بار این مسجد باشتاب ساخته خواهد شد.

بانی ساخت مسجد ثامن الائمه با بیان اینکه این مسجد در فضایی به وسعت یک هزار و 500 متر و در سه طبقه با امکانات فرهنگی و آموزشی و بخش های مختلف ساخته خواهد شد گفت: نقشه اولیه ساخت آماده شده و به دنبال تکمیل طرح نهایی هستیم.

'مشتاق مشتاقی' در مورد هزینه احداث این مسجد گفت: محدودیتی برای بودجه نیست و به دنبال این هستیم که مسجدی ساخته شود که هم زیبایی جزیره را دو چندان کند و هم نقطه ای برای جذب بیشتر مردم برای حضور در مساجد باشد.

وی افزود: مکان در نظر گرفته شده برای ساخت این مسجد نگین جزیره است و جزیره کیش هم نگینی در خلیج فارس است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 323850