توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تانکرهای عراقی رودخانه لاوین پیرانشهر را آلوده می کنند
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۳
رییس اداره حفاظت محیط زیست پیرانشهر گفت: کامیون های حامل مواد خام نفتی موجب آلودگی زیست محیطی رودخانه لاوین این شهرستان شده اند.
به گزارش عرش نیوز؛'فاروق سلیمانی' اظهارکرد: کامیون های حامل مواد نفتی که از مرز تمرچین وارد کشور می شوند پس از تخلیه مواد نفتی خود در پایانه مرزی تمرچین، هنگام برگشت به عراق در رودخانه های این شهرستان تانکرهای آغشته به موادنفتی خود را شست و شو می دهند که بخشی از بقایای موادنفتی از این طریق وارد رودخانه لاوین و زاب می شود.

وی اضافه کرد: درهمین راستا دو دستگاه از این کامیون ها که درحال شست وشو در حاشیه رودخانه لاوین (محدوده روستای دربکه) بودند، توقیف و چهار نفر شامل راننده و صاحب بار کامیون ها نیز دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شدند.

سلیمانی افزود: طی نامه ای به پایانه مرزی تمرچین اعلام شده تا تذکرات لازم را به رانندگان کامیون های حامل مواد نفتی بدهند و از دهیاران نیز درخواست شده تا به محض مشاهده اینگونه موارد مراتب را به محیط زیست اطلاع دهند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست پیرانشهر گفت: آلودگی منابع آب های زیرزمینی و به طور کلی خاک ها، در سال های اخیر تبدیل به یکی از جدی ترین مشکلات زیست محیطی در سراسر جهان شده است.

سلیمانی ادامه داد: از مهم ترین این آلوده کننده ها، آلاینده های نفتی و فرآورده هایی است که در اثر نشت و تراوش هنگام ذخیره سازی و یا انتقال، با نفوذ به خاک، منابع آب زیرزمینی را آلوده می کند.

پایانه مرزی تمرچین پیرانشهر در مقابل حاج عمران عراق واقع شده که در سال های اخیر به یکی از مبادی مهم صادرات و واردات و ترانزیت کالا از جمله نفت خام تبدیل شده است.

شهرستان مرزی پیرانشهر با 123 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 336054