توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
گزارشی درباره سلب تابعیت روحانی برجسته بحرینی
تشدید سرکوب اکثریت ملت بحرین/همدستی آمریکا با توطئه آل خلیفه و آل سعود
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۲
انقلابیون بحرینی بر این باورند اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه با همدستی آمریکایی‌ها و حمایت آل سعود در راستای طرح محوری رژیم یعنی از بین بردن ترکیب و بافت جمعیتی بحرین و از بین بردن هویت آن دنبال می‌شود.

به گزارش عرش نیوز به نقل از تسنیم، اقدام غیر قانونی رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم از علمای برجسته بحرینی با توجه به ادامه موج سرکوب و خفقان در جزیره کوچک بحرین از هنگامی که شراره‌های جنبش مسالمت آمیز مردمی در فوریه 2011 میلادی شعله‌ور شد، دور از انتظار نبود و حتی انقلابیون بحرینی طی روزهای اخیر درباره این اقدام ماجراجویانه آل خلیفه هشدار داده بودند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها،‌آنچه به شورای وزیران بحرین موسوم  است،‌امروز دوشنبه 20 ژوئن، تصمیم سلب تابعیت بحرینی از آیت الله شیخ عیسی قاسم را اعلام کرد.

تصمیم آل خلیفه در راستای جنگ جدیدی قلمداد می‌شود که این رژیم علیه مخالفان و به ویژه نمادهای مذهبی مورد احترام اکثریت مردم بحرین یعنی شیعیان اتخاذ شده است.

این تصمیم در حالی است که گروه‌های و تشکل‌های انقلابی بحرین پیشتر درباره هرگونه خدشه وارد شدن به آیت الله عیسی قاسم و پیامدهای وخیم آن برای رژیم آل خلیفه هشدار داده بودند.

تصمیم جدید وزارت کشور آل خلیفه با استناد به یک رشته اتهامات ساختگی علیه شیخ عیسی قاسم گرفته شده است. بیانیه وزارت کشور آل خلیفه ادعا کرده است شیخ قاسم در تاسیس سازمان‌های وابسته به مرجعیت سیاسی دینی خارجی سهیم بوده است. در این بیانیه ادعا شده است که شیخ قاسم نقش اصلی در ایجاد محیط طایفه‌ای افراطی داشته و در راستای تقسیم طایفه‌ای جامعه عمل کرده است.

نکته قابل توجه در بیانیه آل خلیفه، موج اتهام‌زنی به این روحانی برجسته بحرینی است، اتهاماتی همچون جمع آوری مبالغ مالی بدون کسب مجوز قانونی در اشاره به پول‌هایی است که در قالب خمس، مردم بحرین آن را  تقدیم آیت الله قاسم می‌کنند. به این ترتیب، یک مسئله شرعی و دینی یعنی خمس به ماده‌ تحریک‌آمیز و سرکوبگری آل خلیفه علیه این روحانی برجسته تبدیل شده است.

سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز جمعه ایراد شده از سوی شیخ عیسی قاسم و موضوع تحریم مشارکت در پارلمان آل خلیفه و مخالفت قاطع آیت الله قاسم با قانون ثبت احوال از دیگر مسائلی بوده است که سبب اتخاذ این تصمیم ظالمانه علیه وی شده است.

در پی این اقدام کینه‌توزانه، مردم بحرین  در منطقه الدراز واقع در غرب منامه پایتخت این کشور تظاهرات گسترده‌ای برپا کردند.

بحرین از سال 2011 صحنه اعتراضات مسالمت آمیز مردم این کشور علیه رژیم حاکم است. معارضان بحرینی خواستار حق تعیین سرنوشت هستند.

فعالان بحرینی می‌گویند اتهامات نسبت داده شده به شیخ عیسی قاسم تاکیدی بر این مسئله است که آل خلیفه از مدت‌ها پیش درصد اتخاذ چنین تصمیمی بود.

به گفته فعالان، تصمیم جدید آل خلیفه علیه شیخ قاسم بر صحت گزینه‌هایی که خواستار عدم سازش با رژیم و اعتماد به آن شده بود، تاکید می‌کند.

این منابع احتمال می‌دهند که اقدام بعدی آل خلیفه پس از سلب تابعیت شیخ قاسم، تصمیم تبعید به خارج از بحرین است.

منابع بحرینی با هشدار درباره تکرار تجربه اخراج زورگویانه شیخ حسین النجاتی از تلاش‌های برخی محافل برای خروج آبرومندانه شیخ عیسی قاسم و خنثی کردن توطئه آل خلیفه برای تبعید توهین‌آمیز این عالم بزرگ خبر داده‌اند.

رژیم آل خلیفه طی هفته‌های اخیر اقدامات سرکوبگرانه علیه اکثریت مردم بحرین و شخصیت‌های انقلابی،‌حقوقی و رسانه‌ای مخالف خود را تشدید کرده است که مهمترین آن اقدام غیر انسانی‌اش در اخراج زینب الخواجه از فعالان حقوقی،‌بازداشت مجدد نبیل رجب فعال معروف بحرینی، ادامه بازداشت شیخ علی سلمان،‌منحل کردن جمعیت الوفاق و جمعیت‌های التوعیه و الرساله،‌فراخوانی علماء و جلوگیری از برپایی نماز و اوج آن،‌سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم است.

در پی تشدید اقدامات تنش‌آمیز آل خلیفه و رژیم آل سعود علیه اکثریت جمعیت بحرین و نمادهای مذهبی آنها، ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوریه به رژیم حاکم بر بحرین هشدار داد : آیت الله قاسم، نماد اول شیعیان بحرین است و هرگونه خدشه‌ای که رژیم به وی واردکند، تمام خطوط قرمز را زیر پا گذاشته است.

در بیانیه ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوریه بحرین آمده است : حضرت آیت الله مجاهد شیخ عیسی احمد قاسم نماد اول شیعیان بحرین و نمادی از نمادهای بزرگ اسلامی در سطح جهان اسلام و یک شخصیت برجسته ملی است و اقدامات هدفمند و برنامه‌ریزی شده در سطح رسانه‌ای و رسمی، یک اقدام فوق العاده خطرناکی است که نه تنها ایشان بلکه تمام شیعیان و اصل وجود آنها در بحرین را هدف قرار  داده و همچنین به تمام نمادهای اسلامی و مراجع دینی داخل و خارج بحرین خدشه وارد می‌کند.

این ائتلاف آورده است ما همچنین به انگلیس و آمریکا هشدار می‌دهیم،‌همه باید بدانند هر گونه خدشه وارد شدن به آیت الله قاسم، عبور از تمام خطوط قرمز و یک جنایت بزرگی است که هرگز نمی‌توان با منطق سهل‌ انگاری و بی توجهی با آن تعامل کرد، بنابراین، ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوریه بر اساس تکلیف شرعی خود در قبال هر گونه اقدام احمقانه‌ای که در این زمینه انجام شود، عمل خواهیم کرد و تاکید می‌‌کنیم که عواقب چنین اقدامی هرگز آن طور که رژیم جنایتکار آل خلیفه و حامیانش  تصور می‌کنند، نخواهد بود، شیخ قاسم ما، خط قرمز ما است، مردم مقاوم و غیور ما برای مقابله با هرگونه اقدام تجاوزکارانه‌ای آماده شوند، به خاطر دین و عزت ما، و خداوند هر کس را که به یاری او برخیزد،‌یاری خواهد کرد.

جنبش احرار البحرین که پیشتر درباره خطر اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم هشدار داده بود، خواستار خیزش مردم علیه رژیم آل خلیفه برای پایان دادن به دوران سیاه حکومت این رژیم شده بود.

انقلابیون بحرینی بر این باورند اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه با همدستی آمریکایی‌ها و حمایت آل سعود در راستای طرح محوری رژیم یعنی از بین بردن ترکیب و بافت جمعیتی بحرین و از بین بردن هویت آن دنبال می‌شود.

جنبش احرار البحرین هدف از طرح آل خلیفه را تغییر هویت تاریخی و فرهنگی بحرین دانسته که اجرای آن با اقدامات پرشتاب رژیم پس از بستن دفاتر جمعیت‌های دینی التوعیه و الرساله آغاز شد. این جنبش بر ضرورت همبستگی و وحدت ملت بحرین در رویارویی با این طرح آل خلیفه و ادامه حرکت در مسیر مبارزه برای تغییر فراگیر و سرنگونی رژیم تاکید کرده است.

ائتلاف جوانان انقلاب 14 فوریه بحرین تاکید کرده است ملت بحرین هرگز در برابر تشدید اقدامات احمقانه آل خلیفه تسلیم نخواهد شد.

این ائتلاف تشدید سرکوبگری آل خلیفه را بیانگر عمق ورشکستگی سیاسی این رژیم دانست

انقلابیون بحرینی، اقدامات اخیر آل خلیفه را نشان دهنده ادامه موج سرکوبگری و خفقان طایفه‌ای کینه‌توزانه آل خلیفه دانسته‌اند که از سال 2011 آغاز شده و در حالی که رژیم مدعی احترام به تنوع ادیان و مذاهب شده، درعمل چنین اقداماتی تشدید شده  است.

انقلابیون با اشاره به تشدید شکنجه مبارزان در زندان‌ها به ویژه در زندان الحوض الجاف، محاصره ظالمانه شهرک‌های عالی و البلاد القدیم از سوی باندهای مزدور آل خلیفه، اخراج اجباری شهروندان ، سلب تابعیت، منع حقوقدانان و خانواده‌های شهدا از سفر به ژنو برای پیگیری شکایت‌ها و انحلال جمعیت‌های سیاسی و دینی اکثریت و جلوگیری از فعالیت سیاسی علمای شیعه تاکید می‌کنند با وجود این فضای رعب و وحشت، مردم هرگز در برابر رژیم آل خلیفه تسلیم نخواهند شد و اقدامات احمقانه رژیم، خللی بر  عزم و اراده مردم برای ادامه انقلاب وارد نخواهد کرد و مردم همچنان پرچم عزت‌خواهی و حق طلبی را بالا نگه خواهند داشت.

این در حالی است که جنبش حق بحرین خواستار گزینه نبرد تمام عیار با رژیم آل خلیفه برای دفاع از نمادهای دینی کشور در واکنش به سلب تابعیت از آیت الله شیخ عیسی قاسم شده است.

این جنبش در بیانیه‌ای با اشاره به ابعاد جدید جنگ آل خلیفه با مردم بحرین به ویژه اقدامات سرکوبگرانه علیه علمای کشور و در راس آنها شیخ عیسی قاسم تاکید کرد باید با  تمام وجود از شیخ قاسم و نمادهای مذهبی حمایت کنیم، زیرا آنها پدر تمام ملت بحرین قلمداد می‌شوند، و در صورت وجود بازدارنده در رویارویی با ‌آل خلیفه، این رژیم نمی‌تواند خدشه‌ای به آنها وارد کند.

نکته مهم این است که تشدید سرکوبگری آل خلیفه بدون چراغ سبز مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر به ویژه آمریکا و انگلیس و حمایت‌های نامحدود آل سعود ممکن نیست، رژیم سعودی از مارس 2011 علنا با دخالت نظامی در بحرین به رژیم آل خلیفه برای سرکوب اعتراضات دامنه‌دار و مستمر مردم این کشور کمک می‌کند.

با وجود تشدید فضای سرکوب و خفقان، مبارزان بحرینی با تاکید بر چنگ زدن مردم به گزینه‌های خود در انقلابی که از پنج سال پیش آغاز کرده‌ اند، تاکید می‌کنند. به اعتقاد آنها، اگر رژیم سعودی برای نجات آل خلیفه اقدام نمی‌کرد، این رژیم باقی نمی‌ماند.

«حسن قمبر» فعال رسانه‌ای بحرینی در مطلبی به مناسبت پنجمین سال جنبش اعتراضی مردم بحرین گفته بود همچنان نبض جامعه بحرین می‌تپد و امسال حرارت و شور جامعه نسبت به سال قبل بیشتر است که به کابوسی برای آل خلیفه و آل سعود تبدیل شده است که  از پنج سال پیش به دعوت قبیله آل خلیفه حاکم برای سرکوبگری وارد شد که هر قدر تلاش کند از آثار بیداری و انقلاب از جمله میدان اللولوء یا میدان شهداء خلاص شود، هرگز این کابوس آن را رها نمی‌کند.

کد مطلب: 390559