توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کمیته پیشگیری از تخلفات در استان‌ها تشکیل می‌شود
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۹
رئیس دیوان محاسبات از تشکیل کمیته پیشگیری از تخلفات در استان‌ها خبر داد و افزود: یکی از مدیران استانداری، مدیرکل دیوان محاسبات، اقتصاد دارائی و ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی عضو این کمیته هستند.
به گزارش عرش نیوز؛امیرحسین رحیمی ظهر امروز در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به اینکه اغلب مسئولان انسان‌های درست کاری هستند، اظهار کرد: اگر فساد در دستگاه‌های اجرایی بروز پیدا کند علاوه بر آثار زیان بار اقتصادی و اداری که برجای می‌گذارد ظربه مهلکی به نظام وارد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مهترین وظیفه دستگاه های نظارتی جلوگیری از بروز فساد در ادارات است و در این زمینه قصد مچ‌گیری ندارند بلکه هدفشان اجرای قانون و حفاظت از بیت المال است.

رئیس دیوان محاسبات افزود: برخی از تخلفاتی که در ادارت انجام می شود مدیران از این کار سوء نیتی ندارند که تعداد کمی این تخلفات زیاد است ولی در برخی موارد مدیر با سوء نیت تخلفی را انجام می‌دهد که نامش فساد است ولی تعداد کم هستند.

رحیمی از اصلاح قوانین برای جلوگیری از بسیاری از تخلفات بدون سوء نیت خبر داد و تصریح کرد: این تخلفات با تعامل و همکاری دیوان محاسبات و دستگاه‌های اجرایی رفع می‌شود هرچند تحقق این مهم زمان بر است.

وی با بیان اینکه تعامل بین مدیران دستگاه های اجرایی و دیوان محاسبات مصداق مدیریت جهادی است، خاطرنشان کرد: این دیدگاه که مدیران تصور می‌کنند هدف حسابرسان دیوان محاسبات کشف تخلف است و حسابرسان فکر می کنند هدف از حسابرسی تنها کشف تخلف است باید اصلاح شود.

رحیمی با بیان اینکه حسابرسی باید به حسابرسی عملکرد تبدیل شود، اظهار کرد: بیش از 10 سال است که باید بودجه‌ریزی کشور عملیاتی شود ولی هنوز خبری نیست.

رئیس دیوان محاسبات با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند" قوانین مانع را بردارید"، گفت: دولت و مجلس عزمشان برای اصلاح قوانین و مقررات جدی است که در این صورت تخلفات اداری به حداقل می رسد.

رحیمی از تشکیل کمیته پیشگیری از تخلفات در استان ها خبر داد و افزود: یکی از مدیران استانداری، مدیرکل دیوان محاسبات، اقتصاد دارئی و ذیحسابان دستگاه های اجرایی عضو این کمیته هستند.

وی با بیان اینکه این یک کمیته تعاملی قبل از خرج است، خاطرنشان کرد: در این کمیته در زمینه انجام برخی فعالیت‌های اداری مشورت می‌شود و اگر قرار بر انجام کاری باشد صورتجلسه می‌شود که مشکلی برای فرد مدیر به‌وجود نیاید.

رحیمی تصریح کرد: بسیاری از تخلفات مدیران و مرتبطان مالی در ادارت به دلیل عدم آگاهی است که با تشکیل این کمیته و انجام آموزش‌های لازم این تخلفات به حداقل می‌رسد.

وی افزود: انجام اقدامات پیشگیرانه مستلزم همکاری دستگاه‌های اجرایی است به طور مثال برای نظارت قبل از خرج, دیوان محاسبات صلاحیت دارد ولی ابزارش را ندارد که در صورت تعامل می‌توان ورود پیدا کرد تا مشکلی بوجود نیاید.

رحیمی ابراز کردک دیوان محاسبات در مقابل دستگاه‌های اجرایی نیست بلکه در کنار آنان است و هدفش جلوگیری از تضییع بیت المال و گرفتار نشدن مدیران است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 320259