توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
شهردار تهران: توسعه حمل ونقل عمومی ستون فقرات مبارزه با آلودگی هوا است
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۷
شهردار تهران گفت: حمل و نقل عمومی ستون فقرات مبارزه با آلودگی هوا و آلودگی صوتی است و مهمترین اصل در بحث توسعه حمل و نقل عمومی نیز گسترش شبکه ارتباطی مترو است.
به گزارش عرش نیوز؛'محمدباقر قالیباف' روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه سومین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا درسالن همایش های صدا وسیما افزود: آلودگی هوا و صوتی با زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد وتداوم پدیده آلودگی هوا وصوتی به عنوان یک چالش بزرگ و منفعل شدن مدیران منجر به بروز یک فاجعه ملی در کشور خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه حل معضل آلودگی هوای تهران نیازمند برنامه ریزی و کار منسجم است، اظهار کرد: شناخت دقیق موضوع و بررسی کارشناسی جزییات پدیده آلودگی هوا نیاز اصلی برای برنامه ریزی در راستای حل ریشه ای این معضل است.

قالیباف گفت: بررسی های کارشناسی شهرداری تهران نشان می دهد که نوع انرژی و نحوه مصرف آن از جمله عوامل اصلی و قابل توجه در بحث آلودگی هواست که باید به صورت دقیق و کارشناسی مباحث مربوط به کیفیت انرژی و میزان مصرف آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

شهردار تهران ادامه داد: موارد مختلفی از جمله کیفیت سوخت تولیدی، نوع و حجم مصرف با درنظر گرفتن جنبه های فرهنگی و صنعتی در برنامه ریزی برای حل معضل آلودگی هوا، بسیار مهم و قابل توجه است.

وی خاطر نشان کرد: برای برنامه ریزی در زمینه کاهش میزان آلودگی هوا، توجه به نقش وسایل متحرک از اولویت بیشتری نسبت به وسایل آلاینده ثابت برخوردار است.

قالیباف با تاکید بر اینکه باید در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها به موضوع عدم تولید آلاینده ها بیشتر توجه کنیم، تصریح کرد: همه مردم و مسوولان باید نسبت به موضوع ایجاد آلودگی های صوتی و آلاینده های جوی، احساس مسوولیت کنند.

شهردار تهران همچنین از اقدامات موثر وزارت نفت در سال های اخیر برای افزایش کیفیت سوخت مصرفی در کشور تقدیر کرد و افزود: هرچند اقدامات خوبی در زمینه تولید سوخت انجام شده، اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

به گفته قالیباف، دربحث آلودگی هوا،مباحث فرهنگی و ضعف قوانین نیز نقش تعیین کننده ای دارند که دراین زمینه نیاز به اصلاح برخی قوانین وهمچنین فرهنگ سازی درراستای رفتارهای ترافیکی مردم داریم.

سومین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا صبح امروز با حضور شهردار، مدیران شهری و جمعی از پژوهشگران حوزه های زیست محیطی در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما آغاز شد.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 355459