توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بخش عمده صنایع آلاینده کشور، در استان اصفهان استقرار یافتند
پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۱
استاندار اصفهان گفت: در کشور ۲ هزار و ۷۰۰ صنعت آلوده‌کننده شناسایی شده است که ۹۷۰ عدد از این صنایع در استان اصفهان استقرار یافته‌اند.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از اداره‌کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در گردهمایی منطقه‌ای معاونان سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری‌های اصفهان، سیستان و بلوچستان، فارس کرمان، یزد و هرمزگان که به میزبانی استانداری اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: اصفهان با دارا بودن ۹ هزار واحد صنعتی، صنعتی‌ترین استان کشور به شمار می‌رود.

وی به تولیدات صنعتی اصفهان اشاره کرد و افزود: این استان ۷۰ درصد فولاد کشور،۵۰ درصد از مصالح ساختمانی و ۳۰ درصد از فراورده‌های نفتی کشور را تولید می‌کند.

استاندار اصفهان جمعیت این استان را ۵ میلیون نفر عنوان و بیان کرد: نیمی از جمعیت استان اصفهان را مهاجران تشکیل می‌دهند‌.

وی به جایگاه بالای استان در بخش کشاورزی اشاره و تصریح کرد: این استان در بخش کشاورزی در رده نخست و دوم کشور قرار گرفته و در تولید برخی از محصولات نیز جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است.

زرگرپور با اشاره به ۲۰ هزار جاذبه میراثی و ۵ اثر ثبت شده جهانی استان، گفت: اصفهان نخستین استان کشور در بخش گردشگری بوده که با افزایش تعداد گردشگران در یک سال گذشته کلنگ بیش از ۶ هتل به زمین زده شده که امیدوار هستیم تا ۲ سال آینده، ۵۰ درصد تخت‌های هتل‌ها افزایش یابد.

وی با بیان اینکه اصفهان به عنوان شهری‌ترین استان کشور شناخته شده، ادامه داد: این استان دارای ۱۰۶ شهر بوده که تنها ۱۵ درصد از جمعیت آن را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد.

استاندار اصفهان، اصفهان را دومین استان دانشگاهی کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: وجود ۱۷۰ واحد دانشگاهی در استان اصفهان یک ظرفیت علمی بزرگی را در کشور ایجاد کرده است.

وی در ادامه به مشکلات و معضلات استان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: به دلیل استقرار صنایع در اطراف شهر اصفهان، این منطقه جز آلوده‌ترین مناطق از لحاظ آب و هوا است.

زرگرپور با بیان اینکه در کشور ۲ هزار و ۷۰۰ صنعت آلوده‌کننده شناسایی شده، افزود: ۹۷۰ عدد از این تعداد صنایع در استان اصفهان استقرار یافته‌اند که یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم رفع آلودگی این مراکز است.

وی خشک شدن رودخانه زاینده‌رود را از دیگر معضلات استان برشمرد و بیان کرد:‌ با خشکسالی صورت گرفته ۱۱۰ هکتار از اراضی قابل کشت استان از چرخه تولید خارج شده که مشکلاتی را برای ۵۰ هزار خانوار این مناطق ایجاد کرده است.

استاندار اصفهان گفت: برای کاهش آلودگی هوا، احیای رودخانه زاینده‌رود و کاهش تصادفات در استان برنامه‌های جامعی در نظر گرفته شده و سعی کردیم که موضوعات اساسی که از مطالبات مردم به شمار می‌رود را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهیم.

زرگرپور خاطرنشان کرد: در سند آمایش سرزمین ۲ محور اصلی پیش‌بینی شده که تبدیل اصفهان به کریدور علم و فناوری به عنوان مرکزی برای تبدیل علم به ثروت و توسعه صنعت گردشگری از محورهای توسعه استان به شمار می‌آید.


منبع:تسنیم
کد مطلب: 355756