توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کتاب‌های «موسیقی استان سمنان» و «آداب‌ورسوم لاسجرد» رونمایی شد
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۷
کتاب‌های «موسیقی استان سمنان» و «آسی نیک» برگرفته از آداب‌ورسوم منطقه لاسجرد، در حوزه هنر و فرهنگ استان سمنان رونمایی شد.
به گزارش عرش نیوز، کتاب «موسیقی استان سمنان»، اثر نعمت‌الله قنبری نیک‌دل از مجموعه دانشنامه فرهنگ و تمدن استان سمنان، توسط انتشارات رمز هدایت حوزه هنری منتشر شد.

 
کتاب موسیقی استان سمنان با تلاش نعمت‌الله قنبری نیک‌دل و سفارش حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات رمز هدایت، دوازدهمین کتاب از مجموعه آثار دانشنامه فرهنگ و تمدن است که برای نخستین بار در تابستان 93 گردآوری و با شمارگان یک هزار و 100 نسخه با نظارت محمد اسماعیل حاجی علیان و مشتمل بر 288 صفحه به چاپ رسید.

 
این کتاب مشتمل بر هشت فصل با نام‌های 6 شهرستان استان سمنان و 2 فصل تاریخچه موسیقی دیار قومس و معرفی گویش‌های بومی و فولکلوریک این منطقه، مجموعه‌ای است که سعی دارد با نگاهی علمی به کیفیت موسیقایی استان سمنان پرداخته و آن را به‌نوعی معرفی کند.

 
نعمت‌الله قنبری این مجموعه تحقیقی و مستند را از لابه‌لای مصاحبه‌ها، دست‌نوشته‌ها، آواها و نواهای ضبط‌شده و تحقیق‌های میدانی، گردآوری کرده و باسلیقه‌ای درخور تحسین، بخش پایانی کتاب خود را به معرفی نوازندگان استان سمنان اختصاص داده است.

 
مقدمه‌ای از استاد مجید کیانی، تاریخچه مختصر استان سمنان، اقلیم و گویش‌های قومس، شهرستان گرمسار، شهرستان سمنان، شهرستان شاهرود، شهرستان دامغان و شهرستان میامی و موسیقی‌دانان و نوازندگان استان، بخش‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

 
اطلاعاتی درباره پیشینه شناسی موسیقی آوایی و نوایی استان سمنان، موسیقی الکایی، موسیقی اصانلو، موسیقی لوطی‌های سمنان، ویژگی‌های موسیقی دامغان، نواهای مهدی‌شهری، قطعات مرسوم در موسیقی جنوب دامغان، موسیقی عشایر، موسیقی شمال شاهرود و بخش بسطام، طبقه‌بندی موسیقی‌های نوایی میامی و سرکویری در این بخش‌های کتاب موسیقی استان سمنان قابل‌مشاهده است.

 
محمد شکاری، غلامحسین غلامیان، مرحوم ورقه مرادی، مهدی اسماعیلی، علی نیاز قربانی، احمد قاضی، مرحوم یدالله خان قدرتی، سید حسن شاهچراغی، مرحوم علی‌اکبر منوچهری، محمد محمدعلیانی، خلیل میر نژاد، ابراهیم شیر خانی، حسیت ایوبی، علی جعفری، محمد نادعلیان، حسین نوری، شیر آقا زیاری، ابراهیم حافظی، عاشق حیدر شاکری، مرحوم شهباز کنشلو، میرزا بابا مخبری، عاشق شیخ علی قزلو، بیک محمد گیوری، فرج‌الله طالبی، مرحوم رمضان نصیری و غریب گیوری در زمره نوازندگان و خوانندگانی هستند که در این کتاب به زندگی و آثار آن‌ها پرداخته‌شده است.

 
قنبری نیک‌دل مسئول امور هنری، سمعی بصری و امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان است.

 
قنبری متولد گرمسار از سال 76 وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. وی با اخذ مدرک کارشناسی از این دانشگاه با دانش‌نامه دوبیتی‌های مرسوم استان سمنان، به مدت 18 سال به موسیقی آوایی و نوایی استان مشغول شد.

 
کتاب «آسی نیک» نیز برگرفته از آداب‌ورسوم منطقه لاسجرد در مراسمی در مجتمع آموزشی صالحین روستای لاسجرد رونمایی شد.

 
کتاب آسی نیک روایتگر آداب‌ورسوم و فرهنگ مردم لاسجرد است که توسط عباسعلی حیدریان تألیف شده و در آئینی با حضور حجت‌الاسلام فاطمی بصیر امام‌جمعه سرخه، علیرضا شاه‌حسینی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان و برخی از مسئولان استانی و شهرستانی و جمعی از فرهنگ دوستان لاسجرد رونمایی شد.
کد مطلب: 391251
 
 


پربازدیدترین