توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
امام جمعه اردبیل:
اصحاب رسانه اصل هدایت‌گری را در تولید خبر مد نظر قرار دهند
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۱۷
امام جمعه اردبیل گفت: اصحاب رسانه اصل هدایتگری را در کنار تولید خبر مد نظر قرار دهند.
به گزارش عرش نیوز: آیت‌الله سیدحسن عاملی شامگاه امروز در گرامیداشت روز بسیج رسانه در جمع اصحاب رسانه در اردبیل اظهار داشت: اصحاب رسانه و خبر مدافع حقوق جامعه هستند که در عرصه‌های مختلف حضوری تاثیرگذار داشته و به عنوان مصلح از آنها یاد می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: باید اصحاب رسانه نقش بی‌بدیل خود را در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم و مدنیت به خوبی ایفا کرده و دین‌شان را ادا کنند تا بتوانند اهمیت کار خود را به اثبات برسانند.

وی سنگر رسانه و فعالیت در این جایگاه حساس را در اصلاح فرهنگ جامعه امری خطیر و موضوعی با اهمیت دانست و گفت:‌ چه زیباست که نشریات و روزنامه‌های ما بخشی از صفحات خود را به بازگویی سخنان حکمی٬ عقلی و منطقی اختصاص دهند.

عاملی اصحاب رسانه را به انجام تعهدات اجتماعی و زمینه‌سازی برای صیانت از ارزش‌ها دعوت کرد و افزود: شایسته است که رسانه‌ها و فعالان پرتلاش آن بتوانند با کف نفس و باور به تعهدات به جای منافع شخصی از منافع ملی حمایت کرده و مسائل بیهوده را کنار بگذارند.

امام جمعه اردبیل تولید اقتدار فرهنگی را کاری بابرکت و ارزشمند دانست و بیان کرد: اصحاب رسانه می‌توانند در انجام وظیفه هدایتگری و خدمت به غایت خلقت رسالت‌شان را با تقدس خاص انجام داده و اجر و پاداش الهی از این فعالیت‌ها دریافت کنند.

وی اظهار کرد: کار اصحاب رسانه تنها تولید خبر و یا حرکت در مسیر سیاسی نیست بلکه بخشی از رسالت هدایت را باید به انجام برسانند چرا که امروز در سایه فعال شدن شبکه‌های مختلف اصحاب رسانه می‌توانند با انتشار سخنانی زیبا و حکمی و عبرت‌آموز بهترین تاثیرگذاری را بر مخاطب داشته باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل مسئله حریت را در کار خبرنگاری و رسانه امری ضروری دانست و گفت: انسان وابسته ورودش به این عرصه خطاست چرا که مقصد کار باید احیای حقوق مردم باشد و ارباب رسانه باید در کنار مهار قدرت بدون باج‌گیری از فرد یا جناحی خاص با حریت تمام واقعیت‌ها را انعکاس دهند.

آیت‌الله عاملی خاطرنشان کرد:‌ یک فعال رسانه‌ای هیچ وقت منافع ملی و مصالح کلان را به برخی از مسائل پیش پا افتاده ترجیح نمی‌دهد و حریت قلم خود را حفظ کرده و سعی می‌کند در عین حال که بی‌رحمانه عیب‌ها را می‌نویسد اما منصفانه کارهای انجام شده را نیز بازگو کند.

وی تصریح کرد: چه زیباست که کارهای خوب دولت را نظیر شاهکار دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان٬ رسانه‌های ما بازگو کنند که این حریت خود از قلوبی نشات می‌گیرد که یک فرد با خارج شدن از منیت سعی می‌کند به رشد و تعالی واقعی دست پیدا کند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری افزود:‌ ارباب رسانه باید حریت خود را بدون ملاحظه‌کاری و وابستگی سیاسی و جناحی حفظ کنند و علیه افراد تعصب‌آمیز سخنی را نگوید.

عاملی یکی از شاخصه‌های اصحاب رسانه را باج ندادن به هیچ کس حتی در مقابل فشارها و تهدیدهای وحشت‌ناک توصیف و بیان کرد: این باج ندادن قدرت روحی یک خبرنگار و رسانه را بیان می‌کند که هیچ وقت دوست ندارد از موقعیت خود سوء استفاده کند.

استاد برجسته اخلاق فعالان این عرصه را به دوری از انتشار اخبار کذب و یا انعکاس شایعات غیرواقعی فراخواند و گفت: آبرو و جایگاه برخی از افراد در دست اصحاب رسانه امانت است و نباید در این امانت خیانتی داشته باشند و چه زیباست که با صداقت و دقت نظر و رعایت تقوا سعی کنند تا از برخی مسائل و بیان آنها پرهیز کند.

وی رعایت نهایت امانتداری را در نقل سخنان دیگران به ویژه مسئولان امر ضروری خواند و افزود: باید یک خبرنگار زبده در چینش کلمات به گونه‌ای دقت داشته باشد تا از مفهوم کلام یک مسئول و مدیر معنایی خلاف واقع بیرون نیاید.

عاملی اهمیت کار فرهنگی و دقت نظر در بیان مطالب را با رویکرد حفظ وحدت و همدلی و انسجام بیشتر یادآور شد و بیان کرد: فعالان این عرصه باید به دایره‌المعارفی بمانند که با انتخاب کلمات نفیس و معلومات ارزشمند بتوانند با تسلط و اشرافیت٬ بهترین اخبار و رویدادها را انعکاس داده و خود الگوی تاثیرگذار باشند.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد:‌ ما امروز با شبکه‌های بسیار پیچیده و گاه خبرساز روبه‌رو هستیم که در این شرایط ضرورت دارد با شفاف‌سازی و وثوق و اعتماد کامل در بیان مطالب و حقایت نهایت دقت نظر را به انجام برسانیم.

وی خاطرنشان کرد:‌ بسیج در همه عرصه‌ها به ویژه عرصه‌های اقتصادی٬ علمی و فناوری‌های جدید کاری بزرگ و شاهکاری عظیم را به انجام رسانده که امیدواریم ورود بسیج در عرصه رسانه نیز زمینه تحول حقیقی را فراهم آورد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 354270