توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
شورای شهر شورای شهرداری نباشد/زیرساخت های تهران در۱۲سال دوبرابرشد
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰
با تجربه ترین شهردار تهران تاکید دارد که دولت باید دست از تمرکزگرایی بردارد و امور شهر را به شهرداری واگذار کند و شورای شهر نباید فقط شورای شهرداری باشد ، باید درباره تمام امور تصمیم بگیرد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از مهر، محمد باقر قالیباف در آخرین روزهای خدمت ۱۲ ساله در جایگاه شهرداری پایتخت شنبه شب در برنامه تلویزیونی نگاه یک حضور یافت .

وی در این برنامه با بیان اینکه جایگاه شهرداری در کشور ما جایگاه درستی نیست، توضیح داد: نبود مدیریت یکپارچه شهری سبب شده مردم توقعات و انتظاراتی از شهرداری داشته باشند که در مسئولیت شهرداری نیست.

شهردار تهران تصریح کرد که دولت باید دست از تمرکزگرایی بردارد و امور شهر را به شهرداری واگذار کند، شورای شهر نباید فقط شورای شهرداری باشد و باید درباره تمام امور تصمیم بگیرد و تا این اصلاحات صورت نگیرد امکان کارهای اساسی در شهرها وجود نخواهد داشت.

قالیباف همچنین درباره دستاوردهای دوران مسئولیتش در شهرداری تهران گفت: سال ۸۴ که توفیق خدمت را پیدا کردیم کلا ۱۵۷ تقاطع شامل پل روگذر و زیر گذر و دسترسی ها در شهر ساخته شده بود اما امروز این‌ها به حدود ۳۵۰ تقاطع رسیده و بیش از دو برابر شده است.

وی با بیان اینکه در اتوبان امام علی (ع)، ۵۷ پل شرقی و غربی ساخته شده تا هیچ دسترسی قطع نشود، گفت: در سال ٨٤ تنها تونلی که داشتیم تونل رسالت بود که ۱۱سال بود کار ساخت آن شروع شده بود اما حدود ۴۷درصد پیشرفت کار داشتیم اما حدود یک سال و اندی بعد این تونل را افتتاح کردیم و امروز ۲۴ کیلومتر تونل تنها مخصوص حمل و نقل خودرو داریم، در سال ٨٤ حدود ۱۲۰۰پارک بیشتر نداشتیم اما امروز بیش از دو هزار و ۲۰۰ پارک در مقیاس محله، ناحیه و شهری در شهر تهران داریم.

شهردار تهران خاطرنشان ساخت که در حوزه زیر ساخت‌ها، بزرگراه‌ها، تونل‌ها و فضای سبز همه اقداماتی که تا پیش از این دوره مسئولیت وی در شهر تهران انجام شده است به همین مقدار در ۱۲ سال گذشته انجام شده است.
و در حالیکه در سال ۸۴ حدود ۱۲۰۰ پارک داشتیم، امروز به ۲ هزار و ۲۰۰ پارک رسیده است.یعنی سرانه فضای سبز در تهران از ۹ متر به ۱۶ متر رسیده است. البته باید تاکید کرد که مناطقی مانند منطقه ۹ و ۱۰ شرایط خوبی از نظر فضای سبز ندارند. ما با توجه به طرح جامع شهر تهران شرایط خوبی داریم. امروز در هیچ کدام از بزرگراه ها زمین خالی رها شده وجود ندارد.

قالیباف با اشاره به اینکه مهم ترین کار انجام شده در طول ۱۲ سال مدیریت خود در شهر تهران در حوزه زیر ساخت بود، بیان داشت: زیر ساخت ها و تونل ها و بزرگراه و فضای سبز نشان می دهد که در طول این ۱۲ سال کارهای زیادی انجام شده و ما تمام این موارد را به زودی منتشر می کنیم.

او با اشاره به اینکه مهم ترین چالش شهر تهران آلودگی هواست، گفت: در ارتباط با آلودگی هوا و رفع این مشکل در این دوره مدیریت اعتقاد داشتم که در مدت ۶ سال می توان مشکل را حل کرد اما این کار وظیفه شهرداری ها نیست و وظیفه دولت است. البته ما طرحی در این خصوص در سال ۹۴ به دولت ارایه دادیم.

قالیباف افزود: دولت به دلیل اینکه با چالش های مهم تری در ارتباط است اعتقاد داریم که رفع مشکل آلودگی هوا باید به شهرداری ها واگذار شود اما دولت نپذیرفت، ما می توانستیم از سرمایه گذاران خارجی در رفع مشکل آلودگی هوا کمک بگیریم.

قالیباف ادامه داد : از سال ۸۴ تعداد خوردوها در شهر تهران از ۲ میلیون به ۴ میلیون رسیده است که تعدادی از آنها فرسوده هستند و تعداد موتورسیلکت ها هم از خودروها پیشی گرفته است و ما مشاهده می کنیم که یک موتورسیکلت ۵ برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می کند.

شهردار تهران گفت: امروز جمعیت شهر تهران رو به افزایش نیست و در زاد و ولد در ۶۴۰کیلومتر مساحت شهر تهران حتی کمتر از میانگین کشوری است و مشکل اصلی حاشیه نشینی است و این موضوع یک مسئله ملی است و حدود ۲۳ درصد جمعیت کشور در این مناطق حاشیه ای تهران زندگی می کنند.

او تصریح کرد : به دلیل اینکه سیاست ها درست اجرا نمی شود مشکلات ایجاد می شود بنده در یک جلسه با حضور وزیر راه و شهرسازی مطرح کردم که ما در شهرداری این آمادگی را داریم که دیگر هیچ پروانه ساخت و سازی صادر نکند اما آیا دولت هم این آمادگی را دارد؟

قالیباف با اشاره به اینکه گفته می شود شهر با تراکم فروشی مدیریت می شود یک حرف گزاف و اشتباه است گفت: براساس طرح جامع یک تراکم مجاز در شهر وجود دارد و تمام تراکم ها در آن آورده شده و تمام موارد دارای ضوابط است و تمام موارد طرح جامع در شورای شهرسازی تصاوب می شود که شهرداری حتی عضو آن نیست.

شهردار تهران گفت: در گذشته می گفتند هر چه قدر پول بدهی آش می خوری یعنی هر چه قدر مردم پول می دادند می توانستند پروانه ساخت و تعداد طبقات بیشتری بگیرند اما این موارد در این دروه مدیریت وجود نداشت.

قالیباف در رابطه با اینکه چرا قوانین اصلاح نمی شود گفت: ما باید در رابطه با ساخت و ساز و تولید خوردو محدودیت ایجاد کنیم. امروز خانه هایی وجود دارند که به تعداد افراد خانواده خودرو دارند و ما نمی توانیم به اندازه این تعداد خودرو پارکینگ بسازیم. چرا خودروساز نباید مسئولیت تولید تعداد خودروها را بپذیرد؟

او گفت: ما می توانیم دو کار انجام دهیم به عنوان مثال در حوزه مرکزی شهر ورود موتورهای کاربراتوری را ممنوع کنیم و فقط اجازه ورود موتور برقی را بدهیم. امروز سرمایه گذار می پرسد که اگرموتور برقی وارد کند، تحصیلاتی در یافت می کند؟

شهردار تهران افزود: در تمام دنیا خودروساز ها خودروی خود را نوسازی می کند.

او گفت: این حرف درست نیست ما هم تونل ساختیم و هم مترو را توسعه دادیم در ابتدای سال ۸۴ مترو توسعه زیادی پیدا کرده و خط ۸ مترو ۲۴ ساعته شده است.

قالیباف افزود: در طول این سالها خط یک مترو کامل شده و خط ۴ از شرقی ترین نقطه تهران به غرب تهران می رسد و خط ۷ مترو با ۳۷کیلومتر احداث شده است و خط ۶ مترو هم تا ۲ ماه آینده به بهربرداری می رسد. در مجموع خطوط مترو از ۷۵کیلومتر به ۳۰۰ کیلومتر رسیده و پرونده متراو تهران بسته شده است. البته طرحی داریم که متراو تهران به شهرهای اطراف متصل شود.

او گفت: کار احداث مترو از سال ۶۵ شروع شده که از سال ۶۵ تا ۸۴ فقط ۷۵کیلومتر احداث شده بود و از سال ۸۴ تا ۹۶ حدود ۳۰۰کیلومتر مترو احداث شده پس در این ۱۲ سال هم تونل و هم مترو احداث شده است.


شهردار تهران در خصوص انتقاداتی که در رابطه با احداث پل صدر مطرح شده است و گفته می شود با پول احداث پل صدر می توانستیم ۱۰۰ کیلومتر مترو احداث کنیم، گفت: هر کیلومتر مترو ۲۴۰ میلیون تومان هزینه دارد پس با پول احداث ۱۰۰ کیلومتر مترو می توانستیم پایه های پل صدر را با پول بسازیم.

قالیباف گفت : بر اساس قانون دولت باید پول خرید ۸۶ درصد اتوبوس را بدهد که در طول ۶ سال گذشته هیچ پولی پرداخت نشده است. امروز براساس قانون باید درصدی از جرایم رانندگی به شهرداری ها پرداخت شود که این کار هم انجام نمی شود.

او ادامه داد: ما آمادگی داریم که در هر ۲.۵ دقیقه یک قطار در ایستگاه های مترو توقف کند اما مشاهده می کنیم که در برخی از خطوط عبور هر قطار ۳۰ دقیقه زمان می برد. اگر ۱۲۰۰ واگن مترو به خطوط اضافه شود به زمان ۲ دقیقه می رسیم. امروز زیر ساخت های مترو آماده است و فقط نیاز به واگن داریم.

شهردار تهران در رابطه با شفافیت مالی در شهرداری تهران گفت: شفافیت مالی در شهرداری تهران یکی از موفقیت های ما بود زمانی که ما در سال ۸۴ به شهرداری آمدیم هیچ پایه حسابرسی وجود نداشت و حسابرس اعلام غیر قابل اظهار نظر در مورد حساب ها کرده بود. امروز تمام تهاترها ابتدا به تصاوب شورا می رسد و بودجه شهرداری در دو قالب نقدی و غیر نقدی می شود و تمام حساب های شهرداری دوبار حسابرسی می شود. یک بار در شهرداری و یک بار توسط شورای شهر.

قالیباف گفت: امروز شهرداری از دولت ۱۹ هزار میلیارد تومان طلبکار است که شامل عوارضی می شود که دولت باید بپردازد و پرداخت نمی کند.امروز شهرداری تهران در بافت های فرسوده تخفیف های زیادی می دهد و بیشترین میزان ساخت و ساز در بافت های فرسوده انجام می شود. امروز صدور پروانه ساخت در جنوب شهر بیشتر از شمال شهر است و دولت براساس قانون مجلس باید عوارض نوسازی بافت های فرسوده را بپردازد.

شهردار تهران درمورد تهاتر و فروش املاک شهرداری تهران گفت: در شهر دو نوع املاک وجود دارد یکی پارک ها، خیابان ها و بزرگراه ها هستند که غیر قابل فروش هستند و املاک دوم، مواردی هستند که خریداری شده تملک و سرمایه گذاری می شود و بعد به فروش می رسند و امروز تمام تهاتر ها در شورا ثبت می شود و جزو بودجه نقد هستند که به حساب شهرداری واریز می شود. گاهی نیز به پیمانکاران گفته می شود که بخشی از پول انها از طریق بودجه غیر نقد پرداخت می شود که همان واگذاری املاک به جای پول به پیمانکاران است. امروز در شهرداری تهران در مدت ۱۲ سال یک جرم سازمان یافته مشاهده نشده است.

او افزود : دادستان تهران چند روز پیش گفت که فقط ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در ۲۷ هزار املاک واگذار شده تخلف صورت گرفته است در شرایط که گفته می شد ۲۲ هزار میلیارد تخلف صورت گرفته شده است.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که چه طرحی را دوست داشتید در تهران انجام دهید اما وقت نشد،گفت: در طول ۱۲ سال راوکرد کاهش فاصله شمال و جنوب شهر را داشتیم و بیشتر ساخت و سازها در جنوب شهر انجام شده است. به عنوان مثال امروز بزرگترین سینمای تهران در خاوران وجود دارد و تراکم امکانات در جنوب شهر بیشتر است و شتاب ساخت و ساز در جنوب شهر ۵ برابر بیشتر از شمال شهر است.

قالیباف ادامه داد: در شهرهای بزرگ دنیا به یک عامل طبیعی تکیه می کنند به عنوان مثال هر شهری به دریا، کوه و یا رودخانه وابسته است که ما در تهران به آن پرداختیم.

او افزود: در تهران کوه البزر وجود دارد، در بخش جنوبی البزر و در منطقه اون و درکه کانال آبی وجود داشت که می توانستیم آب آن را به بوستان ولایت ببریم که اگر انجام می شد نتایج زیادی داشت.

شهردار تهران گفت : موضوع دوم این بود که آیا تهران ساحل دارد یا نه که با مطالعات انجام شده گفته شد وقتی که می توان در عرض ۳۰دقیقه از تهران به دریا برسیم پس تهران ساحل دارد. مطالعات اتصال مترو به شمال و ساحل دریا انجام شده بود که اجرایی نشد.
کد مطلب: 392278