توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آیت‌الله مصباح‌یزدی:
لازمه ولایت اهل بیت (ع) محاسبه نفس است
دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۴
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: لازمه ولایت اهل بیت (ع) این است که انسان هوشیار باشد و نفسش را مورد محاسبه قرار دهد.
 
به گزارش عرش نیوز
به نقل از خبرگزاری فارس از قم آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی یکشنبه شب در ادامه سلسله دروس اخلاق ویژه ماه رمضان که در دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برگزار شد، اظهار کرد: کسی که بخواهد به حیات ابدی برسد به لوازمی نیاز دارد و باید دنیا در نظرش کوچک باشد و عشق به دنیا نداشته باشد.

 
وی خاطرنشان کرد: افراد طالب سعادت باید خواست خدا را بر خواست خود مقدم بدارند و انگیزه آنها در کارها رضای الهی باشد.

 
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) عنوان کرد: علمای اخلاق برای تکامل انسان مراحلی را ذکر می‌کنند که بیشترین تاکید را بر مراقبه و محاسبه دارند و بر همین اساس نخستین مرتبه مراقبه این است که انسان در طول روز سعی کند که مرتکب گناهی نشود و آخر شب محاسبه کند و اگر گناهی از وی سر زده جبران و استغفار کند.

 
وی ادامه داد: انسان باید در ابتدای صبح با خدای خود شرط کند که عمر جدیدی که در اختیارش قرار گرفته، سرمایه است و باید از آن استفاده کند و زاد و توشه‌ای برای آخرت خود بردارد و در طول روز مراقب باشد و در آخر شب به محاسبه بپردازد.

 
مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: لازمه ولایت اهل بیت (ع) این است که انسان هوشیار باشد و نفسش را مورد محاسبه قرار دهد و حتی برخی از بزرگان کتاب مستقلی درباره محاسبه نفس تالیف کرده‌اند.

 
وی تصریح کرد: هر شخص مسلمانی که باور داشته باشد که حساب و کتاب وجود دارد و کارهای خیر، پاداش و گناهان مجازات را به همراه دارد سعی می‌کند در  عمل رعایت کند و کسانی که خواستار مراتب بالاتری از ایمان هستند، باید مراقبه دقیق‌تر، ‌پربارتر و پرثمرتر داشته باشند.

 
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به مرتبه دیگر از کمال و ایمان انسان‌ها ادامه داد: انسان علاوه بر اینکه مراقب است که گناه نکند سعی می‌کند متوجه باشد که همیشه در محضر خداست و در مرحله دیگر فکر و قلب را کنترل می‌کند تا ذهنیاتش بر خلاف خواسته معبود نباشد.

 
وی خاطرنشان کرد: کار شیطان تزیین گناهان و اموری است که خداوند آنها را دوست ندارد، به طوری که آنها را بزرگ و زیبا جلوه می‌دهد.

 
مصباح‌یزدی با بیان اینکه برای انجام گناه مثلثی وجود دارد، گفت: ماده‌ای در خارج برای جلوه‌گری و تزیین، هوای نفس و وسوسه‌های شیطان سه ضلع این مثلث هستند تا انسان را به سوی گناه جذب کند.

 
وی خاطرنشان کرد: انسان برای اینکه از وسوسه‌های شیطان در امان باشد باید تلاش کند تا به حقیقت برسد، فکر کند، مقایسه کند و برنامه عملی داشته باشد تا خودش را نجات دهد.

 
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه کل سیر و سلوک انسان مراقبه و توجه است، گفت: انسان باید متوجه باشد که خدا حضور دارد و زمانی که این امر تقویت می‌شود همه امور معطوف به خدا می‌شود و با خدا زندگی می‌کند.

 
وی ادامه داد: در برابر این امر غفلت قرار دارد و در این شرایط انسان از عقل، گوش و چشم خود استفاده نمی‌کند و مانند چهارپا عمل می‌کند.

 
مصباح‌یزدی با بیان اینکه باید طوری باشد که شیطان را دشمن خود بدانیم گفت: اگر دشمن قسم خورده‌ای داشته باشیم سعی می‌کنیم با او مواجه نشویم، بنابراین باید باور داشته باشیم که شیطان دشمن ماست.

 
وی خاطرنشان کرد: شیطان قسم خورده که انسان را فریب می‌دهد و در این مسیر از شمشیر استفاده نمی‌کند ولی به انواع مختلف و بر اساس نقش و شخصیت اجتماعی افراد در این بخش وارد می‌شود به عنوان مثال شیطان برای امثال بنده به تدریج اهداف خود را بیان می‌کند می‌گوید در ابتدا سعی کنید نظر دیگران را جلب کنید و مرید داشته باشید تا بتوانید در آنها اثر بگذارید.

 
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: دراین صورت این وسوسه به وجود می‌آید که مریدباز شوم و کاری کنم که مردم از من خوششان بیاید و زنده باد، زنده باد بگویند تا آنها را هدایت کنم، این حرف دام شیطان است.

 
وی یادآور شد: شیطان از راه زور افراد را فریب نمی‌دهد بلکه رابطه دوستی پیدا می‌کند و پس از تاثیر، از راه ولایتش اعمال نفوذ می‌کند.

 
مصباح‌یزدی عنوان کرد: زمانی که به نصیحت‌های شیطان عمل کردیم به معنای دوستی است و پس از مدتی فرد عاملی برای شیطان می‌شود تا به وسیله او، شیطان اهدافش را برای دیگران اجرا کند و آنها را نیز فریب دهد که در این‌گونه موارد شیطان سوار انسان می‌شود.

 
وی ادامه داد: اسم این فرد شیاطین‌الانس است که قرآن در بسیاری از جاها شیاطین انس را مقدم بر شیاطین جن می‌داند.

 
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تصریح کرد: انسان برای مبارزه باید رفاقت و دوستی را با شیطان کنار بگذارد و نگذارد که شیطان بر او مسلط شود و حضور خدا را احساس کند و دلش را از چیزهایی که خداوند دوست ندارد، خالی کند و باید باور داشته باشد که شیطان دشمن است.

 
وی ادامه داد: مبارزه با دشمن با جلب توجه با معبود و محبوب امکان‌پذیر است و دوستی با دوست، بدون دشمنی با دشمن فایده‌ای ندارد.

 
مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: باید در برابر وسوسه‌های شیطان به خدا پناه برد و کمتر کسی است که بتواند از همه این وسوسه‌ها و دام‌ها نجات پیدا کند، بنابراین کسانی که می‌خواهند ترقی کنند، باید از حیله و دام‌های شیطانی به خدا پناه ببرند.
کد مطلب: 282171