توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان:
نابودی گیاهان با سهل‎انگاری ساکنان حوضه‎های آبخیز
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۸
عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان گفت: مهم‌ترین رکن اجرایی صحیح طرح‎های آبخیزداری، حفظ پوشش گیاهی در حوزه منابع طبیعی است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از فارس،ناصر طهماسبی‎پور بیان کرد: در مدیریت حوضه‎های آبخیز، احیای پوشش گیاهی که عمدتاً در غالب نقاط استان از دست رفته‎اند، باید در اولویت برنامه‎ریزی‎های عمرانی و منابع طبیعی قرار گیرند.

 
وی اضافه کرد: شرایط سخت محیطی تحمیل شده بر این حوزه‎‌ها که عموماً ناشی از فرسایش شدید خاک، خصوصاً خاک‎های حواشی رودخانه است، عملیات استقرار پوشش را با مشکل روبرو می‌‎سازد. به همین جهت بررسی اکولوژیک گونه‎‌ها و انتخاب مناسب آن‌ها یک اقدام ضروری و بنیادی است.

 
طهماسبی‎پور ادامه‌داد: با توجه به شرایط اقلیمی استان و ساختار زمین و همچنین تنوع قابل توجه منابع ژنتیکی به عرصه‎های پژوهشی گسترده‎ای نیازمندیم تا بر مبنای الگوهای علمی- فنی کسب شده برنامه‎های اجرایی را با موفقیت تداوم دهیم.

 
این دکترای آبخیزداری تصریح‌کرد: به طور کلی مهمترین ارکان اجرایی صحیح طرح‎های آبخیزداری، حفظ پوشش گیاهی در حوزه منابع طبیعی است. دانستن اقلیم رویش گیاهان از اهمیت به سزایی برخوردار است.

 
طهماسبی‎پور یادآور شد: گیاهان با ارزش در بعضی از نقاط به واسطه سهل‎انگاری ساکنان حوضه‎های آبخیز و بی‌توجهی مسئولان درگذشته (در اثر چرای مفرط دام یا به منظور استفاده سوخت در نتیجه عدم وجود سوخت فسیلی و...) فرسایش قهقرایی را طی می‌‎کند که می‌‎توان با در نظر داشتن اقلیم رویش طبیعی آن گیاه خاص مجدداً نسبت به ترمیم و توسعه آن اقدام لازم به عمل آورد.
کد مطلب: 287914