توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون استاندار بوشهر: اراضی پرورش میگو در استان بوشهر ۴ برابر می‌شود
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۵
معاون برنامه‌ریزی استاندار بوشهر گفت: استان بوشهر در تولید میگوی پرورشی در کشور پیشتاز است بگونه‌ای که اکنون ۷۰ درصد میگوی کشور در این استان تولید می‌شود که اراضی پرورش میگو در افق ۵ ساله ۴ برابر افزایش می‌یابد.
به گزارش عرش نیوز،
رضا عوض‌پور صبح امروز در نشست کارگروه تخصصی سرمایه گذاری با بیان اینکه این استان دارای ویژگی‌های مهمی در حوزه‌های گوناگون است اظهار داشت: استان بوشهر با 23هزار متر مربع مساحت دارای یک میلیون و 32 هزار نفر جمعیت است که نرخ رشد جمعیت 3.1 درصد است.

وی با اشاره به اینکه نرخ باسوادی در استان بوشهر 86 درصد است بیان کرد: در استان بوشهر 320 هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که 90 هزار هکتار آن به روش آبی کشت می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار بوشهر از وجود 4 منطقه ویژه اقتصادی در استان بوشهر خبرداد و گفت: در این استان 4 منطقه ویژه اقتصادی در عسلویه، مرکز استان، شمال استان و در بندر بوشهر فعال است که نقش مهمی در فعالیت‌های اقتصادی استان بوشهر دارد.

عوض‌پور با بیان اینکه 45 مرکز آموزش عالی در استان بوشهر فعال است بیان کرد: 56 هزار دانشجو در استان بوشهر در 45 مرکز آموزش عالی فعالیت می‌کنند.

وی، با اشاره به وجود 4 هزار و 200 کیلومتر شبکه حمل و نقل زمینی در استان بوشهر تصریح کرد: وضعیت شبکه مواصلاتی استان بوشهر سبب شده که دسترسی به مرکز کشور و مناطق دیگر آسان‌تر از گذشته شود ولی مسیر بوشهر به فارس از پر ترافیک‌ترین و پرحادثه‌ترین محورهای استان بوشهر است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار بوشهر با اشاره به اینکه 11 بندر تجاری در استان بوشهر فعال است گفت: در این بنادر سالانه 50 میلیون تن کالا تخلیه و بارگیری می‌شود که بیش از 80 درصد آن مربوط به عسلویه و پارس جنوبی است.

عوض‌پور با بیان اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر بوشهر سالانه 7 میلیون تن است افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهربه 30 میلیون تن می‌رسد.

وی، پرورش و تولید میگو را یکی دیگر از ظرفیت‌های استان بوشهر برشمرد و گفت: اکنون در 4 هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر 12 هزار تن میگو تولید می‌شود که این رقم  در یک افق 5 ساله به 4 برابر افزایش می‌یابد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار بوشهر با بیان اینکه  زنجیره سرمایه‌گذاری در پرورش میگو بطور کامل انجام می‌شود خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان در حوزه پرورش میگو در تولید لارو، تکثیر، پرورش، تولید غذای میگو و عمل‌آوری سرمایه‌گذاری می‌کنند که در هر کارگاه پرورش 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری می‌شود.

عوض‌پور سهم اشتغال استان بوشهر در حوزه صنعت 25 درصد دانست و بیان کرد: در استان بوشهر 12 شهرک صنعتی و 7 ناحیه صنعتی فعال است که در 700 واحد تولیدی آن 20 هزار نفر اشتغال دارند.

وی، سهم اشتغال بخش خدمات در استان بوشهر را 56 درصد دانست و گفت: 10 درصد اشتغال استان بوشهر در حوزه کشاورزی، مسکن و دیگر بخش‌ها است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 343624