توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سرپرست تیم تحقیقاتی سوخت های زیستی کشور:
ایران با وجود پیشرفت در تولید گازوییل زیستی از این سوخت استفاده نمی کند
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۸
سرپرست تیم تحقیقاتی سوخت های زیستی و گروه ترویجی دوست داران محیط زیست کشور گفت: ایران با وجود پیشرفت های زیاد در تولید دانش فنی و دستگاه های مربوط به گازوییل زیستی(biodiesel) در زمینه استفاده از این سوخت توفیقی نداشته است.
به گزارش عرش نیوز؛میثم طباطبایی یکشنبه شب در حاشیه برگزاری آیین رونمایی از دستگاه تولید کننده گازوییل زیستی از روغن های پسماند خوراکی در مرکز بین المللی رشد قشم افزود: بخش خصوصی ایران در این زمینه ارتباطات خوبی با سازمان های بین المللی مرتبط برقرار کرده و آماده همه گونه همکاری با مسوولان دولتی برای وارد کردن این سوخت به سبد سوخت های مصرفی کشور است.

وی با اشاره به اینکه مخلوط این سوخت با گازوییل نفتی به یک سوخت پاک تبدیل می شود، بیان کرد: در صورت ورود این سوخت پاک به سبد مصرفی کشور از میزان آلاینده های زیست محیطی به خصوص در شهرهای صنعتی به شدت کاسته خواهد شد.

به گفته طباطبایی صاحبان رستوران ها و فست فودها می توانند روغن های پسمانده خوراکی شان را به جای مصارف بهداشتی و خوراکی بخصوص خوراک دام، تنها در تولید این سوخت پاک به مصرف برسانند.

وی از سابقه طولانی تولید و استفاده از گازوییل زیستی در دنیا خبر داد و گفت: ما نیز برای اینکه بیش از این فرصت را از دست ندهیم در نظر داریم اجرای این پروژه را در منطقه آزاد قشم به دلیل مزیت های این منطقه کلید بزنیم با این هدف که مصرف گازوییل زیستی در مرحله اول در مناطق آزاد و سپس در سایر استان های کشور عمومی شود.

طباطبایی از سازمان منطقه آزاد قشم و اداره محیط زیست این سازمان به دلیل حمایت از این پروژه تشکر کرد و یادآور شد: انتظار این است که این حمایت جنبه عملی به خود بگیرد و به دور از دیوان سالاری معمول در سرزمین اصلی هرچه زودتر این پروژه در منطقه آزاد قشم اجرا شود.

دستگاه تولید کننده گازوییل زیستی از روغن های پسماند خوراکی تحت پوشش پروژه دفتر کمک های کوچک سازمان تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد ساخته شده است.

بر اساس گزارش ارایه شده به دفتر کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران، سالیانه حدود 500 هزار تن روغن پسماند خوراکی در کشور تولید می شود که در زمان حاضر سرنوشت این حجم عظیم ضایعات یا ورود به سیستم فاضلاب بوده که با عواقب جبران ناپذیر محیط زیستی همراه است یا استفاده غیر قانونی برای تولید مواد بهداشتی نظیر صابون است که منجر به بروز بیماری های پوستی، حساسیت، جوش و حتی سرطان می شود.

نخستین مرکز آموزشی مدیریت روغن های پسماند خوراکی با هدف تولید سوخت پاک بیودیزل در کلان شهرها تحت حمایت و نظارت برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد، مرداد ماه سال 92 در محل مرکز پژوهشی فناوری و فرآورده های میکروبی دانشگاه تهران راه اندازی شد.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 347972