توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس:رویکرد این نهاد، فراجناحی است
چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۸
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور گفت: رویکرد فعالیت ها در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بر مشارکت و مشاوره با سایر دستگاه هاست زیرا معتقدیم موفقیت این بنیاد در گرو حرکت فراجناحی است.
به گزارش عرش نیوز؛سرتیپ بهمن کارگر عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: مساله دفاع مقدس باید به صورت فراملی مورد توجه همگان باشد زیرا جاری بودن روحیه دفاع مقدس و تفکر بسیجی در هر بخشی موفقیت به دنبال دارد و عزت امروز کشور مرهون از خود گذشتگی های دوران دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه همه مسوولان در مقابل دفاع مقدس مسوول هستند افزود: بر این باوریم که مدیریت دفاع مقدس باید مردمی باشد لذا تلاش می کنیم موضوع دفاع مقدس از حالت دولتی خارج شود و رویکرد فعالیت های ما در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس حمایتی و پشتیبانی باشد.

کارگر در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: جلوگیری از تحریف و فراموشی دفاع مقدس از وظایف اصلی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس است که این مهم با جدیت در بنیاد دنبال می شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه بیشتر آثار فیزیکی دوران دفاع مقدس به دلیل عدم نگهداری و حفاظت از بین رفته که تلاش می کنیم آثار باقی مانده از این دوران تاریخی و طلایی ملت ایران برای نسل های آینده ماندگار شود.

او ادامه داد: در این زمینه 43 یادمان دفاع مقدس در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی احداث و نصب شده است که این یادمان ها با عملیات های مختلف دوران دفاع مقدس سازگاری دارد.

کارگر عنوان کرد: همچنین بر اساس امکان سنجی و تدابیر انجام شده، شرایط بازدید از مناطق جنگی کشور برای تمام فصول سال برای مردم ایجاد شده است که سال گذشته بیش از چهار میلیون نفر از مردم از مناطق دفاع مقدس کشور بازدید کردند.

وی با بیان اینکه این آمار افتخار ارزشمندی در کشور است افزود: بیش از 67 درصد این افراد زیر 30 سال و بیش از 47 درصد از مردم بازدید کننده از این مناطق با ماشین شخصی به این مناطق سفر کردند و از نزدیک با مناطق هشت سال دفاع مقدس آشنا شدند.

کارگر گفت: هم اکنون شبکه مبلغان، خادمان و روایان در مناطق راهیان نور با 30 هزار نفر عضو داوطلب برای ارائه خدمات در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس راه اندازی شده است که بیش از 80 درصد این افراد جوان و دارای تحصیلات عالی دانشگاهی هستند.

او بیان کرد: در بخش تاریخ دفاع مقدس اقدامات مناسبی در حال انجام است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است در برنامه پنج ساله ششم بیش از 70 درصد تاریخ جنگ و دفاع مقدس نگارش و مستندنگاری شده باشد.

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور اظهارداشت: تاکنون دو جلد کتاب تاریخ دفاع مقدس به چاپ رسیده و جلد سوم این کتاب در مرحله تهیه و نگارش است و پیش بینی می شود دایره المعارف و تاریخ دفاع مقدس هر کدام در 50 جلد کتاب تهیه شود.

کارگراضافه کرد: راه اندازی کتابخانه های دفاع مقدس، جمع آوری تاریخ شفاهی دفاع مقدس و شهدا در کشور یکی از برنامه های در دست کار این بنیاد است که با جدیت دنبال می شود.

او گفت:بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در سال 69 به دستوررهبر معظم انقلاب تشکیل شده است و با یک هیات امنای 21 نفره درحال فعالیت است که بناست درخواستی مبنی بر عضویت وزیر کشور نیز در این هیات امنا ارائه شود.

کارگر عنوان کرد: این درخواست از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور اسفندماه جاری به وزارت کشور ارائه خواهد شد.

*** موزه دفاع مقدس فارس سال 95 راه اندازی می شود

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس افزود: براساس پیش بینی های انجام شده موزه دفاع مقدس استان فارس در سال 95 راه اندازی می شود.

وی گفت: هم اکنون عملیات فیزیکی این موزه 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد مشکل موزه دفاع مقدس استان فارس در بخش بودجه و اعتبار نیست بلکه تحقق کامل این پروژه نیازمند اراده بسیجی همه مسوولان است.

وی اظهارداشت: استان فارس با 15 هزار شهید، 15 هزار جانباز، سه هزار آزاده و 250 هزار رزمنده از یگان های نظامی یکی از استان های نمونه و پیشقدم در دوران دفاع مقدس در کشور است.

او اضافه کرد: انتظار است استان فارس به عنوان یکی از قطب های فرهنگی کشور، در حوزه نشر ارزش های دفاع مقدس به ویژه در تولید مسایل کیفی و محتوایی نقش اساسی خود را ایفا کند.*** یادمان شهدای گمنام یزد با حساسیت احداث می شود

کارگر با اشاره به تدفین شهدای گمنام در استان یزد ادامه داد: هشت شهید گمنام در استان یزد به خاک سپرده شدند لذا تلاش می شود یادمان این شهدا طوری احداث شود که لطمه ای به آثار باستانی موجود در منطقه وارد نشود.

وی عنوان کرد: هم اکنون حدود هزار شهید گمنام به جز شهدای گمنام در گلزارهای شهدا، در مناطق مختلف سراسر کشور به خاک سپرده شده و مقبره آنها مامن جوانان و دلدادگان اهل بیت(ع) است.

او با بیان اینکه 162 شهید گمنام در 58 منطقه استان فارس مدفون شده است افزود: مسوولیت اداره یادمان های شهدای گمنام از زمان تدفین این شهدا بر عهده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 349079