توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:
قبح استفاده از کالای قاچاق با همکاری حوزه علمیه برای مردم تبیین شود
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۳
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به عواقب ناگوار اقتصادی، امنیتی و اجتماعی قاچاق کالا گفت: روحانیت قشر مرجعی در بین مردم هستند و با همکاری حوزه علمیه، می‌توان قبح قاچاق کالا و استفاده از کالای قاچاق را تبیین کرد.
به گزارش عرش نیوز؛حبیب الله حقیقی که در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور سخن می‌گفت، با اشاره به تشکیل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در فرمان یک صفحه‌ای اما عمیق رهبر معظم انقلاب اسلامی، خط مشی‌های اساسی و مهمی برای این ستاد وضع شد و پس از یک دهه، قانونی مبتنی بر فرمایشات رهبری تصویب و ابلاغ شد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قوه قضائیه، نیروهای انتظامی و نظامی و دیگر دستگاه‌های لازم در قالب 24 عضو برای سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و نظارت  و هماهنگی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق ارز و کالا عضو هستند و فعالیت می‌کنند.

حقیقی خاطرنشان کرد: قاچاق سبب ایجاد بیکاری می‌شود و بیکاری خود سبب تشدید پدیده قاچاق می‌شود و برای گذر از مشکلات اقتصادی، باید برای مشکل قاچاق فکر مناسبی انجام شود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به دیگر مشکلات ایجاد شده توسط قاچاق، تصریح کرد: قاچاق سوخت از ایران به دیگر کشورها و بازگشت کالاهایی که عواقب امنیتی دارند، از دیگر مشکلات ایجاد شده توسط قاچاق است.

وی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کرده‌اند که باید با تبلیغات هوشمند، قبح کالای قاچاق مشخص شود تا هم قاچاقی احساس گناه کند و هم مردم بدانند که استفاده از کالای قاچاق شبهه ناک است زیرا استفاده از کالای قاچاق روی سبک زندگی اسلامی ایرانی نیز تأثیر ناخوشایندی گذاشته است.

حقیقی خاطرنشان کرد: اگر در حوزه مسائل فرهنگی روحانیت با ظرفیت تاثیرگذار خود داخل شوند، سبب هدایت مردم به سمت عدم استفاده از کالای قاچاق می‌شود و قبح آن برای مردم روشن شده و با کم شدن رغبت به آن، تولید داخل ارج نهاده می‌شود.

علیرضا بیات، معاون برنامه‌ریزی ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا نیز در این جلسه، با اشاره به مازاد عرضه سوخت در کشور، اظهار داشت: پس از بررسی‌های مختلف، متوجه شدیم که سوخت در کشور بیش از نیاز توزیع می‌شود و همین زمینه ساز قاچاق است زیرا قیمت سوخت در کشورهای همسایه پایین تر است. به عنوان مثال میزان توزیع و مصرف گازوئیل 20 درصد بیش از نیاز کشور است و با اتخاذ اقدامات مقتضی در ستاد توزیع سوخت کشور این مشکلات حل می‌شود.

وی با اشاره به استقرار سامانه جدید در گمرکات کشور، افزود: با استقرار این سامانه، درآمد گمرکات کشور نزدیک به دو برابر شده است و سیستم دستی به سیستم مکانیزه تبدیل شده است که کنترل را بهتر کرده است.


منبع:تسنیم
کد مطلب: 358475