توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور:
پیمانکار محله‌ساز ایجاد شود/ رتبه‌بندی صلاحیت مهندسان ساختمان
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۱
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه ۱۴۸ هزار پروانه شرکت مهندسی در کشور صادر شده است، گفت: ۱۲۰ میلیون متر ساخت و ساز در سطح کشور وجود دارد که ۲۰ هزار مهندس کار اجرایی آن را انجام می‌دهند.
به گزارش عرش نیوز؛اکبر ترکان شامگاه دوشنبه در نشست مشترک هیأت رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی کشور با هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی در بیرجند اظهار کرد: مشکلات مشترک در نظام مهندسی کشور وجود دارد که یکی از این مشکلات عدم تعادل در بازار عرضه و تقاضا است.

وی افزود: در بخش فنی و مهندسی ساختمان در کشور به صورت مشترک عرضه فراوان و تقاضا محدود است که با توجه به رکود بازار عدم تقاضا بیشتر شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه برای رفع این عدم تعادل باید در حوزه مهندسی صلاحیت‌ها را رتبه‌بندی کنیم، گفت: مهندس با صلاحیت باید در این حوزه امور طراحی را برعهده داشته باشد و براساس صلاحیت‌ و درجه کم‌تر مسئولیت نگهداری و بهره‌برداری را عهده‌دار شود.

ترکان افزود: برای تعادل در عرضه پروانه‌ها، آزمون نظام مهندسی برمبنای منطقه‌ای اجرا می‌شود به طوری که در خراسان جنوبی که در سال 520 هزار متر ساخت ساز انجام می‌شود تنها به 60 پروانه مهندسی نیاز است.

وی با بیان اینکه برای تقاضای بیشتر باید بازارهای جدید خلق کرد، افزود:  نظام مهندسی باید در بازار کار روستایی ورود پیدا کند و مبحث نظارت را انجام دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: از دیگر خلایق که در عرصه نظام مهندسی برای تقاضا بیشتر می‌توان ورود پیدا کرد بازار صادرات است.

ترکان با بیان اینکه خراسان جنوبی از مرز مشترک خود با کشور افغانستان باید استفاده کند، گفت: در این راستا نیاز است تا دفتر نمایندگی افغانستان در خراسان جنوبی دایر شود.

وی افزود: در زمینه صادرات نیز باید شرکت‌های پیشرو برای بازاریابی دایر و از توان این شرکت‌ها در زمینه صادرات استفاده کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی در استان می‌تواند در بحث نظارت بر تولید مصالح ساختمانی ورود پیدا کند و در مبحث 32  قلم مصالح ساختمانی موجود در بازار بر دارا بودن مشخصات استاندارد آن نظارت داشته باشد.

نظام مهندسی در خراسان جنوبی باید ظرفیت مراکز آموزش فنی وحرفه‌ای را به کار گیرد

ترکان بیان کرد: نظام مهندسی در خراسان جنوبی باید ظرفیت مراکز آموزش فنی وحرفه‌ای را به کار گرفته و کارگر حرفه‌ای برای پیشبرد اهداف خود تربیت کند.

وی افزود: آموزش و پرورش نیز در زمینه نظام مهندسی می‌تواند گام‌های مفیدی بردارد و با احداث هنرستان‌های معنا دار مانند هنرستان‌های فنی ساختمان کمک شایانی به این حوزه کند.

خراسان جنوبی کم‌آب ترین استان در کشور

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار کرد: خراسان جنوبی استان کم‌آبی در کشور محسوب می‌شود و باید واقعیت سرزمینی این گونه را پذیرفت و براساس آن اقتصاد استان را برنامه‌ریزی کرد.

ترکان بیان کرد: با عدم رضایت از طرح تقدیر از مهندسی برتر در خراسان جنوبی این عمل نیز در کشور و روز مهندس نیز باید انجام پذیرد و باید در زمینه مهندسی برندسازی صورت گیرد.

معافیت مالیاتی در خراسان جنوبی پیگیری می‌شود

وی افزود: باید نگاه به جغرافیایی به استان خراسان جنوبی کرد و در این زمینه از تجارت خارجی غافل نشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تصریح کرد: خراسان جنوبی یک درصد جمعیت کشور را دارا است که از نظر ساخت و ساز نیم درصد ساخت و ساز را دارد که این نشان فقر در استان است.

ترکان با بیان اینکه معافیت‌های مالیاتی در استان خراسان جنوبی پیگیری می‌شود، افزود: تاکنون پیمانکار انبوه‌ساز وجود داشته و باید امروز پیمانکار محله‌ساز نیز ایجاد کرد تا ساخت و سازها شکل خود را بگیرد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 328676