توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشقت روستاییان برای عبور از گذرگاه جنگلی نیلکوه گلستان
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۰
تردد در مسیرهای جنگلی، همواره برای همه آرامش بخش و خاطره انگیز است اما ساکنان 10 روستای دهستان نیلکوه در گالیکش استان گلستان به دلیل ریزش و تخریب جاده جنگلی و کوهستانی، با ترس و دلهره از آن عبور می کنند.
به گزارش عرش نیوز؛در ضلع غربی ورودی شهرستان 60 هزار نفری گالیکش در استان گلستان، خیابانی مزین به نام شهدا وجود دارد که مسیر اصلی جاده جنگلی و کوهستانی دهستان نیلکوه است.

در این مسیر از شهر گالیکش تا انتهای حوزه جغرافیایی استان گلستان تعداد 10 روستا با جعیتی بالغ بر پنج هزار نفر زندگی می کنند و تنها راه دسترسی مردم این روستاها به شهر گالیکش این جاده کوهستانی و بدون حریم است.

جمعی از اهالی 10 روستای دهستان نیلکوه گالیکش معتقدند این جاده آسفالته با دره های عمیق از 10 سال پیش تاکنون تعمیر نشده و در حال تخریب است.

علاوه بر این ادامه این مسیر به استان سمنان نیز منتهی می شود و بسیاری از اهالی روستای هفت هزار نفری «حسین آباد کالپوش» از توابع شهرستان شاهرود نیز به خاطر وابستگی های خانوادگی و نیز نزدیکی به شهر گالیکش از این مسیر برای تامین نیازهای ضروری خود استفاده می کنند.

این جاده کوهستانی و جنگلی بکر و زیبا از شهر گالیکش تا حسین آباد کالپوش 45 کیلومتر درازا دارد و اکنون بخش زیادی از آن به خاطر بارش های شدید، رانش و نشست زمین تخریب شده است و رفت و آمد کنندگان را دچار دردسر می کند.

«علی اصغر قربانی» یکی از معتمدین روستای کیارام گفت: این جاده در محدوده روستای کیارام هر ساله در ایام بارندگی با رانش رو به رو است.

وی محدوده تخریب شده جاده را 200 متر ذکر کرد و ادامه داد: بسیاری از خودروهای عبوری در زمان بارش دچار مشکل می شوند و اهالی با تراکتورهای خود به کمک آنان می شتابند و آنها را از این محدوده می گذرانند.

قربانی گفت: تا جایی که به یاد دارم طی 10 سال گذشته در مقابل خواست مکرر روستاییان چند باری اقدام به شن ریزی محل تخریبی جاده کردند اما مشکل رفع نشده است.

رانندگانی که در این مسیر مسافر و بار جا به جا می کنند، بیشتر از همه اهالی با مشکلات آشنا هستند.

«رمضان تیموری» که با وانت نیسان آبی رنگ خود روزانه حداقل یک بار این مسیر را طی می کند،می گوید: در بیشتر نقاط این جاده به دلیل نداشتن زیرسازی مناسب، روکش آسفالت تخریب شده است.

وی ادامه می دهد، در برخی مواقع مسوولان اقدام به لکه گیری جاده می کنند، که خود آن هم به خاطر ایجاد دست انداز، مشکلات را بیشتر می کند.

سیدقربان موسوی یکی از بزرگان و عضو شورای اسلامی روستای فرنگ نیز معتقد است، اقداماتی که تاکنون برای تعمیر جاده شده در اغلب اوقات اصولی نبوده و هزینه های انجام شده هدر رفته است.

وی می گوید: چند سال پیش یک دیواره سنگی برای جلوگیری از رانش زمین در ضلع جنوبی جاده در نزدیکی روستای فرنگ با 10 میلیارد ریال ساخته شد اما پس از مدت کوتاهی با رانش زمین دیواره به درون رودخانه سقوط کرد.

یکی از اهالی روستای «پادلدل» که با یک دستگاه موتوسیکلت این مسیر می پیماید، گفت: آنقدر این مسیر را طی کرده و مشکلات جاده را یک به یک شمرده ام که می دانم بالغ بر400 نقطه این جاده مشکل دارد.

«مهدی پیاده کوهسار» ادامه داد: اعضای شورای اسلامی و دهیاران روستاهای این منطقه چند بار برای رفع مشکل نزد مسوولان رفته اند که در همه موارد اعلام شده بودجه لازم برای ترمیم و تعمیر این جاده ندارند.

برخی از کارشناسان علت تخریب زیاد این جاده را، فقدان زیرسازی و نیز تردد بسیار خودروها و ادوات کشاورزی می دانند.

بر اساس آمار مسوول فوریت های پزشکی (اورژانس 115) گالیکش، در یکسال گذشته در این محور 18 مورد حادثه واژگونی و سقوط به دره وسایل نقلیه رخ داده است که 17 نفر از سرنشینان خودروها برای درمان به بیمارستان های گنبدکاووس و کلاله منتقل شدند.

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان های مینودشت و گالیکش در این زمینه گفت: از دو سال پیش کار زیر سازی و لکه گیری نقاط آسیب پذیر آغاز شد اما به علت تخصیص نیافتن اعتبار لازم ادامه کار متوقف شد.

«یوسف ممشلی» با بیان این که در طول این مسیر یک کیلومتر نشست موضعی وجود دارد، افزود: برای آسفالت نقاط خسارت دیده به ازای هر کیلومتر دو میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی گفت: امسال فقط 500 میلیون ریال اعتبار برای این منظور مصوب شده که تا به امروز این مبلغ هم تخصیص نیافته است.

رییس اداره راه و شهرسازی مینودشت و گالیکش افزود: کار زیرسازی نقاط آسیب دیده بار دیگر آغاز می شود تا اعتبار لازم برای آسفالت و لکه گیری تخصیص یابد.

وی در مورد رانش جاده در محدوده روستای کیارام نیز گفت: برای جلوگیری از رانش این مسیر، هشت سال پیش مبلغ 16میلیارد ریال اعتبار برآورده شد ولی تاکنون تخصیص نیافته و این مشکل همچنان ادامه دارد.

ممشلی درباره دیواره سنگی ساخته شده در محدوده روستای «چنارا» که به سرعت دچار ریزش شده و به درون رودخانه سقوط کرد، گفت: این کار توسط اداره کل راه و شهرسازی استان کارشناسی و انجام شده است و ارتباطی با حوزه عملیات این اداره ندارد.

شهرستان گالیکش 60 هزار نفر جمعیت دارد که 22 هزار نفر آن در شهر و بقیه در 55 روستا و 22 سازمان کشاورزی زندگی می کنند؛ این شهرستان در 122کیلومتری مرکز استان واقع است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 316192
 
 


پربازدیدترین