توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
صادرات غیرنفتی کشور ۲۸ درصد افزایش یافت
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹
مدیرکل نوسازی و تحول اداری سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش ۲۸ درصدی میزان صادرات غیرنفتی کشور از ابتدای سال جاری تاکنون به نسبت مدت مشابه پارسال خبر داد.
به گزارش عرش نیوز؛حسن تاژور دوشنبه شب در همایش صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برتر خراسان شمالی در بجنورد، با اشاره به صادرات غیرنفتی کشور، اظهار داشت: در سال جاری میزان صادرات غیرنفتی کشور به نسبت مدت مشابه پارسال ۲۸ درصد رشد داشته است.

وی با بیان این که این میزان رشد صادرات در این مدت با احتساب میعانات گازی است، افزود: بدون احتساب میعانات گازی میزان صادرات غیرنفتی کشور در سال جاری به نسبت مدت مشابه پارسال ۱۸ درصد افزایش یافته است.

تاژور افزود: میزان صادرات غیرنفتی کشور در سال جاری بدون احتساب میعانات گازی تاکنون حدود ۱۸ میلیارد دلار بوده که ۱۵ میلیارد دلار آن به کشورهای آسیایی صادر شده است.

به گفته وی همچنین امسال حدود پنج میلیارد دلار از درآمد صادرات غیر نفتی کشور نیز از محل گردشگری به دست آمده که به نسبت مدت مشابه پارسال ۳۲ درصد افزایش داشته است.

مدیركل دفتر نوسازی و تحول اداری سازمان توسعه تجارت كشور یادآور شد: مجموع صادرات غیرنفتی كشور طی سال گذشته ۳۱.۴ میلیارد دلار بود.

تاژور اظهار داشت: توسعه پایدار اقتصادی از اهداف برنامه ریزی شده هر كشور محسوب می شود و ارتقای صادرات غیرنفتی به عنوان پیشرو، از ملزومات پایداری برنامه ریزی های كشور است.

وی تصریح كرد: فعالان اقتصادی و دستگاه های اجرایی می باید به صادرات كالا و خدمات توجه همه جانبه داشته باشند و حركت آنان سمت و سوی اقتصادی داشته باشد.

این مسئول همچنین احیاری شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی و تصویب لایحه خروج از ركود را در مباحث اقتصادی و پیشبرد آن موثر دانست.

وی با اشاره به حوادثی كه طی سه سال گذشته از سوی بدخواهان دامن گیر اقتصاد كشور شده است، اظهار داشت: جهش نرخ ارز و بی ثباتی آن، سخت تر شدن مبادلات كالایی و ... كاهش امنیت اقتصادی را به همراه داشت كه در نتیجه پیامد آن ركود تورمی است.

این مسئول اضافه كرد: این موضوع كاهش رشد اقتصادی، كاهش جذب پتانسیل های اقتصادی، افزایش تورم، بیكاری و ... را به همراه دارد.

تاژور گفت: وزارت صنعت ایران به عنوان نهاد مدیریتی صادرات غیرنفتی در راستای تحقق سیاست های خود راهكارهایی تدوین می كند كه امید می رود اجرای این راهکارها نتایج خوبی حاصل کند.

وی افزود: همه با مشاركت و همراهی هم می توانیم به تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی و پایداری اقتصادی دست یابیم.

منبع:مهر

کد مطلب: 331492