توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس دانشگاه کاشان:
بی‌سوادی سفید معضل اصلی جامعه امروز است
شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۸
رییس دانشگاه کاشان در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و تقدیر از اساتید و دانشجویان گفت: پژوهش، خلاقیت و نوآوری، اساسی‌ترین نیاز یک جامعه برای رسیدن به پیشرفت، توسعه و رفاه اجتماعی است.
به گزارش عرش نیوز، عباس زراعت معضل اصلی جامعه امروزی را بی‌سوادی سفید دانست و اظهار کرد: در جامعه‌ای که محقق و استاد و معلم توان استفاده بهتر و ارتباط اجتماعی و دانشجو پروری را نداشته باشد بی‌سوادی سفید رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته بیشترین بودجه را برای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در نظر می‌گیرند، گفت: در کشور آمریکا حدود 300 میلیارد دلار در یکسال به امر پژوهش اختصاص می‌دهند که این امر رشد اقتصادی و توسعه یافتگی را به همراه دارد.

وی ادامه داد: به ازای هر یک میلیون نفر در کشور آمریکا پنج هزار محقق وجود دارد در حالی که در کشور ایران 100 محقق به ازای هر یک میلیون نفر وجود دارد.

زراعت با بیان اینکه در برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه، برنامه دانشگاه این بوده که سه درصد از تولید ناخالص ملی، به امر پژوهش اختصاص دهند، افزود: این در حالی است که در حال حاضر زیر نیم درصد از درآمد تولید ناخالص ملی به امر پژوهش اختصاص می‌یابد که این میزان بودجه جوابگوی نیاز تحقیقاتی پژوهشگران نیست.

وی به قرار گرفتن دانشگاه کاشان جزو یک درصد برتر دانشگاه‌های جهان و سطح دو در بین مؤسسات آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: معرفی دکتر مسعود صلواتی و دکترمحسن نیازی به عنوان پژوهشگران برتر و کسب عنوان برتر طرح دکتر فاطمه مشکانی در جشنواره خوارزمی از افتخارات و نشان مجاهدت علمی و تلاش پژوهشگران این دانشگاه است.

رییس دانشگاه کاشان گفت: دانشگاه کاشان بر اساس سند چشم انداز، باید دانشگاه اسلامی مبتنی بر بینش توحیدی، برخوردار از هوشمندی رقابتی و نظام مدیریت راهبردی، پاسخگو به نیازهای جامعه، فعال در سطح بین المللی، نهادی منطقه‌ای، کیفیت محور، یادگیرنده و نوآور باشد.

زراعت افزود: از مهمترین راهبردهای دانشگاه نیز ارتقاء کیفیت، تولید و نشر علم، حفظ پژوهشگران برجسته علمی و بین المللی و همکاری‌های علمی و ایجاد زیر ساخت‌ها است.

وی ایجاد 12 شرکت دانش بنیان را از مهمترین سیاست‌های این دانشگاه کاشان عنوان کرد و گفت: با مشارکت وتوان علمی استادان و مجموعه کارکنان دانشگاه می‌توان اهداف و سیاست‌های دانشگاه را محقق ساخت.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه نیز در این مراسم به قرار گرفتن این دانشگاه در سطح دو دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: این دانشگاه تنها دانشگاه غیر مرکز استان بود که به این موفقیت نائل شد.

مجید منعم زاده کسب عناوین برتر در جشنواره‌های نانو، جشنواره خوارزمی، کسب عنوان پرکارترین دانشمند جهان اسلام از بین استادان را از افتخارت پژوهشی این دانشگاه بیان کرد و افزود: باید پژوهش‌های کاربردی، تولید صنعت و اشتغال زایی و کارآفرینی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در وضعیت کنونی تحقیقات جوابگوی نیاز بازار و اشتغال جوانان نیست، گفت: تنها موردی که می‌تواند رشد صنعتی و توسعه علمی و اقتصادی را تأمین کند، ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و اقتصاد مبتنی بر دانش است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان افزود: اگر بخواهیم دانشگاه پویا و فعالی داشته باشیم باید ارتباطات خود را با ایران و خارج از منطقه توسعه دهیم و زمینه فرصت‌های مطالعاتی را با دیگر کشورها ارتقاء بخشیم./ایسنا
کد مطلب: 391298