توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مساجد نقش مهمی در توسعه معرفت دینی دارند
يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۲
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر نگاه ویژه اسلام به مساجد به عنوان مراکز تحولات دینی و اخلاقی گفت : مساجد در توسعه معرفت دینی نقش مهمی دارند.
به گزارش عرش نیوز؛حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر درمورد نقش مساجد در تقویت انسجام اجتماعی اظهار داشت : با توجه به نگاه اسلام به مساجد به عنوان مراکز تحولات دینی و اخلاقی ، این مراکز می توانند توانند نقش مهمی در توسعه معرفت دینی ، افزایش معلومات دینی مردم و اصلاح رفتارهای اجتماعی داشته باشند.

وی برای رسیدن به این اهداف توجه به چند نکته را اساسی دانست و گفت : درب مساجد همیشه باید به روی مردم باز باشد که این نقطه ضعفی است که درکشور دیده می شود، گاهی مردم هنگام صبح و عصر به مساجد مراجعه می کنند که متاسفانه با بسته بودن درب مسجد مواجه می شوند که باید به این مساله توجه شود.

حجت الاسلام قاضی عسکر داشتن برنامه ریزی درست را یکی از نکات مهم دیگر در جذب مردم در ایام سال به سمت مساجد برشمرد و افزود : در مناسبت های مختلف باید در مساجد برنامه داشت آن هم برنامه ایی متنوع و تاثیرگذار .

سرپرست حجاج ایرانی با یاد آوری اینکه علما و اندیشمندان در گذشته پس از ادای فریضه نماز مغرب و عشا معمولا کلاس های تفسیر و نهج البلاغه برگزار و هر شب دو یا سه مساله شرعی را برای مردم بیان می کردند اظهار داشت : ادامه این روند و بیان مسائل شرعی و احادیث دینی درافزایش معرفت دینی و آگاهی مردم بسیار موثر است .

وی با تاکید بر اینکه مساجد نباید در اختصاص یک گروه خاص باشد اظهار داشت : مسجد متعلق به خداست و هر کس با هر گرایشی و اعتقادی می تواند به مسجد بیاید و از آن بهره معنوی ببرد ،اگر خدای ناکرده مسائل جناحی و سیاسی وارد فضای مسجد شود به طور یقین آسیب خواهیم دید و نباید این اتفاق بیفتد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه باید برای مساجد جاذبه ایجاد کرد گفت : رعایت نظافت ، نظم و مسائل اخلاقی در مساجد از راه های ایجاد این جاذبه است ، نظم ونظافت در این اماکن باید به گونه ای باشد که فرد احساس کند به محل زندگی خود وارد می شود .

داشتن برنامه برای تعلیم و تعلم یکی دیگر از نکاتی است که حجت الاسلام قاضی عسکر بدان اشاره کرد ،تشکیل کلاس های درسی در حوزه های مختلف سبب جلب توجه مردم به این مراکزدینی می شود .

وی اضافه کرد : امروز شاهدیم که در برخی مساجد در کنار دیگر برنامه ها و به منظور راحتی مراجعان مهدهای کودک نیز تاسیس شده است ، والدین کودکان با سپردن فرزندان خود به این مراکز می توانند از برنامه های دینی و فرهنگی بهره مند شوند ، ضمن اینکه فرزندان آنها نیز از برنامه های تفریحی و دینی استفاده کرده و از کودکی با فضای مسجد آشنا می شوند.

حجت الاسلام قاضی عسکرتاکید کرد : این اقدامات در جذب بیشتر مردم تاثیرگذار خواهد بود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 324391