توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کمبود فضای کتابخانه ای عمده ترین مشکل حوزه کتاب در گرمسار
چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۴
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گرمسار مهمترین مشکل کتابخانه های شهرستان را کمبود فضای کافی برای توسعه کتابخانه ها عنوان کرد.
به گزارش مرآت، حسن نورمحمدی رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گرمسار در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان گفت : این شهرستان با وجود پنج باب کتابخانه عمومی و تعداد 104 هزار و 317 جلد کتاب تعداد 4 هزار و 188 نفر عضو فعال را پوشش می دهد.
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گرمسار تعداد مدارک امانتی سه ماهه اول سال جاری را 8944 کتاب نام برد و تاکید کرد: شاید به لحاظ کمیت جایگاه خوبی داشته باشیم ولی واقعیت به لحاظ کیفی کتابخانه های شهرستان نسبت به استاندارد ها فاصله زیادی داریم.
وی، مهمترین مشکل کتابخانه های شهرستان را کمبود فضای کافی برای توسعه کتابخانه ها ذکر کرده و گفت: امروز در شهر گرمسار نیاز به ایجاد یک کتابخانه بزرگ ،مجهز با بخشهای مختلف مدرن و زیبا کاملاً مشهود است ،کتابخانه ای که بتوان در آن برای همه سلایق بخش مجزا ایجاد کرد و پاسخگوی نیاز های امروز جوانان و نوجوانان و پژوهشگران باشد.
نورمحمدی اظهار امیدواری کرد: خیرین بزرگوار در این عرصه نیز ورود یافته و با اهدای یک قطعه زمین مناسب بستر را برای این کار مهم مهیا نمایند.
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گرمسار با تاکید بر اینکه منابع خواندنی بسیاری در اختیار مردم و در قفسه ادارات منتظر خواننده هستند افزود: طبق قانون دوم کتابداری هر کتابی با خواننده اش معنا می یابد از همه مردم بزرگوار شهرم درخواست می کنم که کتاب های خوانده شده خود را با اهدا به کتابخانه های عمومی شهر خود امکان مطالعه را برای هر متقاضی و خواننده ای فراهم نمایند.
وی همچنین ضمن قدردانی از همکاری رسانه های مختلف با این اداره، خواستار حضور پررنگتر مطبوعات محلی و خبرگزاری ها در کنار اقشار مردم برای هرچه باشکوهتر شدن این جشنواره شد.
در این جلسه علی همتی معاون فرماندار ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این طرح ، اجرای این جشنواره را یک فرصت مغتنم برای معرفی کتاب و کتابخانه و آشتی بین اقشار با کتاب و مطالعه و تبادل اندیشه و افکار جامعه بر شمرد.
وی با اشاره به اینکه کتابخانه های عمومی بعنوان یک فضای کاملاً فرهنگی و با دسترسی آسان برای همه اقشار جامعه است افزود: با اجرای این جشنواره بسیاری از منابع محصور مانده در قفسه و گنجه های منازل و ادارات که قبلاً یکبار خوانده شده اند در قفسه های کتابخانه عمومی محله دوباره در چرخه تولید دانش قرار می گیرند.
همتی از همه روسای دستگاه های حاضر در جلسه خواست که بطور جدی در این جشنواره ورود کرده و مشارکت پررنگ داشته باشند.
غلامحسین سماکوش مدیر کل کتابخانه های عمومی استان و دبیر جشنواره جمع آوری کتب بلا استفاده از منازل و ادارات سمنان نیز در این نشست در خصوص مهمترین اهداف جشنواره گفت: با توجه به فقر منابع برخی کتابخانه ها به ویژه کتابخانه های روستایی؛ تامین بخشی از نیازهای مطالعاتی از طریق این جشنواره انجام می شود.
وی پایان بخشیدن به احتکار کتابها در منازل، ادارات و دسترس پذیر نمودن برخی منابع ارزشمندی که افرادی نیازمند و متقاضی مطالعه آنها هستند را از نتایج مطلوب این جشنواره عنوان کرد.
سماکوش ادامه داد: این جشنواره تلنگری است برای کسانی که اصلاً کتاب نمی خوانند و یا دائماً در حال جمع کردن یا انبار کتاب هستند و از ارزش مطالعه کتاب غفلت ورزیده اند.
انتهای پیام/ع
کد مطلب: 392053